Anasayfa / Çocuk Sağlığı / Zamanından erken doğan bebeklerde sonradan ruh sağlığı bozuklukları

Zamanından erken doğan bebeklerde sonradan ruh sağlığı bozukluklarıAraştırmacılara göre zamanından erken doğan bebeklerde sonradan ruh sağlığı bozuklukları ortaya çıkma riski daha yüksek.

Genel Psikiyatri Arşivi çalışmasına göre, erken doğan bebeklerde bipolar bozukluğu, depresyon ve psikoz gibi ruh sağlığı bozukluklarının görülmesi daha olası. Uzmanlar prematüre bebeklerin bakımında büyük gelişmeler olduğu konusunda açıklama yaptı.

Zamanında gerçekleşen doğumlar 40 hafta tamamlandığında meydana gelirken, 13 bebekten biri 36. haftadan önce doğmakta.

Risk yükseldi

Yapılan çalışmalar zamanında doğmuş olan çocukların psikiyatrik nedenler dolayısıyla binde iki oranla hastaneye yerleştirildiği dikkat çekti.

Oldukça erken doğan bebeklerde bipolar bozukluk bu oranın yedi katı iken, depresyon üç katı kadar görülüyor.

Araştırmacılardan Dr. Chiara Nosarti hastalardan bazılarının bahsedilen rahatsızlıkları daha hafif geçirmeleri nedeniyle hastaneye gitmedikleri ve adları kayıtlı olmadığından bu oranın biraz daha yüksek olabileceğine dikkat çekti. Nosarti, yine de bu riskin düşük olduğunu ve çoğu erken doğan bebeğin sağlıklı olabileceğini söyledi.

BBC’ye yaptığı açıklamada anne babaların endişelenmemesini, ancak erken doğumun bebekleri birçok psikiyatrik rahatsızlıklara maruz bırakabileceğinden ailelerin bebeklerini bu tür rahatsızlıkların belirtilerini erken yakalayabilmek için sürekli monitör etmelerini önerdi. Böylelikle bu rahatsızlıklar ağırlaşmadan kontrol altında tutulabilir.

Nosarti “gelişim bozukluklarının” bebeklerin beynini etkileyebileceği konusunda da yorum yaptı.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.