Anasayfa / Bilgi / Yaşlar, Yaş Almalar, Etkileri ve Koruma Yöntemleri

Yaşlar, Yaş Almalar, Etkileri ve Koruma YöntemleriYAŞLAR, YAŞ ALMALAR, ETKİLERİ VE KORUMA YÖNTEMLERİ

Güzellik; karşındakine geçirdiğin duygudur, etrafına yaydığın histir. Bana güzel gelen diğerine güzel gelmeyebilir. Doğal olarak da işlem görmüş ya da görmemişten öte, kişinin kendisinde yarattığı güven, yaydığı ışık, abartının olmadığı bir dış görünüş her zaman makbul olacakür.

Huzurlu, kendisiyle banşık insanın cildi ışıldar, gözleri parlar ve bu durum kişiyi kırışıklıklarına rağmen her daim canlı, duru ve güzel gösterir.

Son dönemin estetik trendleri yaşının iyisi olmaya yönelik. Yaşsız olmaya yönelik değil anlayacağınız. Bir dede, anneanne olduğunuz belli olacak, ama yaşınızın iyisi olacaksınız.

Biyolojik saati geriye alacak ve yaşlanma hızınızı azalüp size yaş aldıracak bir sistem kabul görmeye başladı bundan böyle.

Geçip giden yılların güzelliğinizi ve yakışıklılığınızı da beraberinde götürdüğünü düşünmeyin. Her yaşta güzel ve hoş olmamız mümkün. Bırakm olgunluğunuz, cildinizde ve vücudunuzda kendini göstersin. Siz yeter ki yaşlılığın etkileriyle başa çıkmasını bilin.

Bir sabah uyandığınızda, cildinizin daha kuru olduğunu, daha nemsiz görünmeye başladığını, gözeneklerinizin genişakat ortalama 35 yaşından sonra gözlenmeye başlayan bu sürecin etkilerini ise azaltmak mümkün.

Bugün bütün dünyayı etkisi altına alacağına inandığım “yaşının iyisi olmak” bu konuda bize yardıma oluyor. 35-40 ve 50-55 yaşları arasında iki hızlı yaşlanma dönemi vardır. Bu süreçte yapacağınız doğru medikal estetik müdahalelerle yaşlılığın derin etkilerini azaltmak mümkün.

Bu, yiyip içtiklerinizden güneşte ne kadar kaldığınıza, kullandığınız kozmetiklerden, uygulayacağınız botoks, dolgu, lazer, mezoterapi gibi yöntemlere kadar çok geniş bir tedavi protokolünü kapsar. Tüm bunları doğru yerde ve doğru şekilde devreye sokmak gerektiğini de belirtmek isterim. Ancak, yüzünüzde olgunluğunuzun ifadesini yok edecek tüm tedavi yöntemlerinden de uzak durmanız gerektiğini ısrarla vurgulamak isterim.

Dünyada yeni yükselen trendler kesinlikle bu yönde. Artık kimse, 60 yaşında, gergin ciltli, çizgisiz bir kadın görmek istemiyor. 60 yaşındaysanız elbette derin çizgileriniz olacak, sadece bu derin çizgileri biraz hafifletmekle yüze ışıltılı, sağlıklı bir görünüm kazandırmak bugün artık çok daha ön planda.

Yaşının iyisi olabilmek için; 15 yaş itibariyle yaşlar, yaş almalar ve etkilerine, nelere dikkat etmemiz gerektiğine göz atalım.

15-20 Yaş

Bir an önce büyümelisiniz, değil mi… Ne bitmek bilmez bir çocukluk, ardından ergenlik diyorsunuz.

“Ben bir bireyim, gencim, özgür iradem var, kararlanm var. Büyüdüm ve ben de her kadm gibi istersem her şeyi yapabilirim. Güzel olmalıyım.”

İşte burada biraz duralım. “Güzel olmak” ve “Küçük Kadın” olmak arasında bu yaşta çok önemli bir fark var.

Sıklıkla duyduğumuz beylik bir söylem var ya “içinizdeki çocuğa sahip çıkın, içinizdeki çocuğu öldürmeyin!” işte bu son derece başanlı ve insanı canlı tutan bir yaklaşım. Ama gelin görün ki daha çocuk yaştaki tazecik, süper şahane genç kızlarımız, yani sizler, bu yaklaşımı tam olarak kafanızda oturtamıyorsunuz.

Birçok orta yaş kadınının aslmda halinden son derece hoşnut olduğu dönemlerde, siz genç kızlanmızm, her nasılsa erişecekleri, demlenmiş kadm olma durumuna, sadece dış görüntüleriyle ulaşma acelenizi anlayamıyorum.

Mezuniyet botoksu sendromu, Angelina Jolie dudağı fenomeni, kalıcı makyaj abarüsı, boyalı/balyajlı saç takıntısı, silikonlu göğüs özentisi, protez timak saplantısı niye bu kadar önemli?

Bir “Gossip Girl” Türkiye versiyonu niye bu kadar aslından daha yoğun yaşanır hale geldi?

Anlayamadığım ve anlamakta çok zorlandığım bu yapay küçük kadın görünümlerine takıntının ötesinde fazlaca üzülmekteyim son zamanlarda. Bu yüzden size kendinizi keşfedecek önerilerim olacak.

Estetik yaklaşımlar böyle anlaşılmamalı ve böyle uygulanmamalı. Psikolojik travma yaratacak bir fiziksel kusur yoksa gerek operasyonel gerekse medikal estetikte yaş çok önemli.

Siz saf ve doğal kalmalısınız. Siz saf ve doğal kalırsanız, evrendeki doğal ve güzel olan varlıkların enerjileriyle, yapay ve sanal dünyamızda güzel olan şeylerin hala var olduğunu bize hatırlatasınız.

Kızlar, kendinizi değiştirmek yerine daha iyi görünmek isteyeceğiniz yaşlara daha çok var. Sabırlı olun ve tazeliğinizin keyfini çıkann. Dünyadaki en son trend de bu yönde zaten.

Dünyanın en eşsiz ve paha biçilemez moleküllerine sahip olduğunuzu biliyor musunuz? O halde sizi cildinizdeki kola-jenle tanıştırayım… Sizdeki moleküllere Bili Gates bile sahip olamaz. Hele yüzünüzdeki o kıymetli yağ dokusunun içinde milyarlarca kök hücre barındırdığınızı biliyor musunuz?

Bir asma merdiven düşünün, her basamağı ne kadar önemlidir, bu basamaklar olmazsa merdiven hiçbir işe yaramaz. İşte bu basamaklar kolajen, ileride bu basamaklan onarmak için size çok lazım olacak, çok uğraşacak, çok paralar harcayacaksınız. Güzellik endişelerinizi bırakın ve kendiniz olmanın keyfini çıkarın.

Bu dönemde yapılacak en akıllı estetik planlama; banyo yapma alışkanlığını artırmanız, mümkünse her gün duş almanız. Saçınızda banyodan kalan mis gibi şampuan kokusunun tazeliği ile güne zinde başlamak.

Mutlaka “manikür yaptırmak istiyorum” diyorsanız, tırnak etlerinizi aldırmayın böyle bir manikür tarzı neredeyse bin yıl öncesine dayanıyor. İttirme yöntemini kullanın, kendiniz de manikürünüzü yapabilirsiniz.

Pedikürde topuk taşı gibi sistemlere inanmayın, bunu uygulatmadığınız sürece tabanlarınız hem temiz hem yumuşak olacak. Sadece nemlendirin.

Böyle başlarsanız sizden büyüklerin düştüğü hatalara düşmezsiniz.

Evet tüyleriniz sorun. Ancak kıl kökleri 18 yaşından önce gelişimini tamamlamadığı için yapürdığıruz lazer uygulamalarının bir faydasını görmezsiniz. Tüy dökücü kremler ideal. Ağda kullanmamaya özen gösterin. Hem ciltte sarkma hem de kıvnmlı ve ince derili olan bölgelerde -özellikle kasıklar ve koltuk altında- renk koyulaşmasına sebep olabilir. Alternatif olarak elektrikli epilatörler kullanabilirsiniz.

Makyajdan uzak durun. Oje tırnaklarınızı havasız bırakacak ve sararmasına neden olacakür. Ben bu yaş grubuna ısrarla doğallıktan yana olmalarını önereceğim. Doğallığın keyfini çıkarın isteseniz de ilerde bu lüksü bulamayacaksınız.

Meşhur ve pek önemli 18 yaş için tek farklı önerim şu olacak:

Eğer vücudunuzda, yüzünüzde, ruh sağlığınızı etkileyecek fiziki bir kusurunuz varsa vücut gelişimini tamamladığı için bu dönemde operasyonu düşünün. Çünkü yeni halinize bir an önce hem kendinizi hem de çevrenizi alıştırmanız açısından önemlidir. Örnekse hem sağlığınızı hem görüntünüzü olumsuz etkileyen çok iri bir burun yapınız varsa, 18-20 yaş arası operasyon için ideal bir zamandır. Ancak yüzünüze uygun, hafif kemerli ya da biraz uzun bir burnunuz varsa, şüphesiz yüzünüzün diğer parçalanyla uyumludur. Hollyvvood yıldızlarının burunlarını isteme özentisine girmeyin, insan tek tip değildir, kendinize bu haksızlığı yapmayın. Mevcut halinizle güzel taraflarınızı görüp onlan önemseyin.

Ünlü yıldız Barbara Streisand eğer burnunu yaptırmış olsaydı sıradan, birbirine benzeyen, güzel, sanşın, beyaz tenli kadınlardan biri olacaktı. Oysa ki kendi doğal tarzı ile hem çok alımlı hem de çok özel bir güzelliğe sahip bir kadm olarak nam saldı. Ve hatta o kadar karakteristik bir havası var ki oynadığı rollerle, “Yaşayan en çok Oscar ödüllü yıldız” olmasını belki de doğal yüz ve burun formuna borçludur. Bence öyle.

15-20 yaş arasında, özellikle yaz mevsiminde kontrolsüz güneşe maruz kalmayın. Çillenmeler ve güneş lekeleri kalıcı hale gelsin istemeyiz. Günde iki litre su içmeyi ihmal etmeyin ki ileride kazanacağınız bu alışkanlık birçok alanda hayat kurtaracak.

Yine bu dönemde rahat ayakkabılar tercih edin, dar ve topuklu ayakkabılar ayak şeklinizde kalıcı deformasyonlar yaratabilir, unutmayın gelişiminizi tamamlama sürecindesiniz, özellikle 18 yaşma kadar. Zira ayak içinde ve dışında kemik çıkıntılan ileride zorluklar çıkarsın istemeyiz değil mi?

Bu yaşlarda bakımlı bir kadm olma yolunda bir tavır sergilemek istiyorsanız, temiz olmaya, ellerinize ve ayaklarınıza krem sürmeye, dişlerinizi günde iki kere fırçalamaya ve en az haftada bir kez diş ipi kullanmaya özen göstermeniz yetecektir. Bu temel alışkanlıklan kazanmanız ömür boyu sizi bir adım öne çıkaracakür.

Hele yürüyüş yapmaya önem verirseniz harika olur, mutlaka asansör yerine merdiven kullanın. Bir spor aktivitesini hayatınıza alırsanız yaşıtlarınızdan her zaman daha zinde ve alımlı olacaksınız. Bu sayede ileride yaşınızın gerçekten iyisi olmayı başarabileceksiniz.

15-20 arası dövme merakınızın sizi kamçıladığı bir dönem ve bu dönemde bedeninize yaptıracağınız kalıcı her şeyden pişmanlık duyacağınızdan emin olun. Dövme yaptırmadan önce iyi düşünün! Dövmelerinizi mümkün olduğunca kişisel-leştirmeyin. Sonra dövmenizi sildirmek zorunda kalabilirsiniz. Angelina Jolie, Billy Bob’tan ayrıldıktan sonra dövmesini sildirip üstüne yazı yazdırdı. Eva Longoria da kocasından aynldıktan sonra bileğindeki evlilik tarihini sildirdi.

Dış görüntünüzle ilgili sorunların çözümü için 18 yaş ideal zaman. Telaş etmeyin önünüzde çok uzun bir dönem var. Reşit olmanın keyfini içinizde yaşayın, dışınızla sağlığınızı direkt ilgilendirmediği sürece uğraşmayın.

Ve sevgili anneler, kızlarınızı estetik doktoruna kendiniz niye götürüyorsunuz anlayamıyorum, hatta “botoksumun yansı bana yansı kızıma, dolgumdan bir tık da kızıma” demeyin lütfen. Bunun yerine onun gerçekten genç bir kız olduğunu hissettirin. Mesela kızınızla pijama partisi yapın.

Siz genç kızlar, çıplak ayaklarla çimenler üzerine oturup ilk flörtünüzün heyecanını yaşamak, müzik dinleyip hayattan keyif almak yerine niye kendinize böyle takıyorsunuz?.. Kitaplar okuyun, iç dünyanızı zenginleştirin. Düşüncelerinizi geliştirin ve güzelleştirin. Her konuda bir fikriniz olsun. İnanın zaten güzelsiniz.

Mutlu olun, mutluluk sizi tahmin edemeyeceğiniz kadar güzel gösterecek zaten.

20-25 Yaş

Bir anda büyüdünüz, ergen açmazından sıyrıldınız, ama hala etkileri var. “Yetişkin miyim değil miyim, ama ben artık büyüdüm” dalgası arkasında git-geller yaşarken tarzınızı bulamadığınızı ya da bulmanız gerektiğini en son fark edeceksiniz.

Önce erken kadın evresi sizi cezbedecek. Kadın olma ve dişilik dürtüsü sebebiyle ayna karşısında geçirdiğiniz zamanlar artacak. Emin olun orta yaş ve sonrası giderek aynaya daha az bakacaksınız.

Dişilik makyaj olgusuyla pekişecek. Yanlış mı, evet çok yanlış. Çünkü birçoğunuz nedenini hala çözemediğim bir kapatıcı merakı içindesiniz. Neredeyse yataktan kalkar kalmaz yüzünüzü pudra ve fondöten ile tek bir nokta kalmaksızın kapatacaksınız. Neden? Hele ki yüzünüzün boynunuzdan üç ton daha koyu olan, sözüm ona daha canlı gösterdiğine inandığınız bronz ten merakınız neden?

Tek tip renk olsaydı insanlar bu kadar değişik tonda cilt dokusuna sahip olmazdı. Biliyor musunuz bu merak en çok biz Türklerde var.

Öncelikle cildiniz nefes alsın. Bu dönemde cildinizin tazeliğini keşfedin. Mümkün olduğunca cildinizi temiz tutun. Sabah uyanır uyanmaz yüzünüzü yıkayın ya da duşa girin.

Cildiniz ferahlasın. Ardından nemlendirin. Unutmayın ki her cildin neme ihtiyacı vardır.

Kremi sürdükten sonra bir müddet cildinize hiçbir şey sürmeyin. Bu bekleme döneminde dişlerinizi fırçalayın, diş ipi kullanın, vücudunuzu nemlendirin, giysinizi seçin ve giyinin. Kreminiz teninize nüfuz etsin.

Makyaj merakınız çok fazla ise hafif bir rimel sürün, bu, merakınızı kesmediyse hafif bir allık sürün bu da kesmediyse hafif bir ruj sürün. Ama lütfen ne fondöten ne de ağır pudralar kullanmayın. Kendinizi “Makyajsız güzel görünmüyorum” hipnozundan uyandırın. Çok erken yaşta ağır makyaj cildinize ağır yük bindirir. Gözenekler tıkanır, cildiniz yeterli oksijeni alamaz ve depodaki kolajeni çok erken dönemde tüketmeye başlarsınız.

Bu yaş döneminde olabildiğince doğal olmaya bakın. Dengeli beslenmeyi ve yeterli su içmeyi alışkanlık haline getirin.

Güneş koruyucusunu ihmal etmeyin. Özellikle yaz dönemi bu vazgeçilmeziniz olsun.

Vücudunuz henüz formunu tam almadığı için bu dönemde bölgesel yağlanmalan çok dert etmeyin. Beslenme düzeninizle vücudunuz fazla yağlan yerli yerine yerleştirecektir.

Bu dönemde öncelikle dikkat etmeniz gereken yağ hücrelerini genişletmemek. Bu da beslenmenize önem vermek ve günlük aktivitenizi artırmakla olacaktır ve tabii ki yeterli su içmek çok önemli. Böylelikle erken evre selülit oluşumunu engellemiş olacaksınız. Bol bol dans edin.

Her sabah on dakika düzenli nefes egzersizi yapm. Derin nefes al ver, sakin sakin… Bu, günü kurtaracak ve sizi her anlamda dengede tutacaktır.

20 yaş, ciddi bir fiziki kusurunuz varsa ve ruh halinizi etkiliyorsa operasyon için en ideal zamandır. Yüzünüzdeki değişikliğe bir an önce hem siz hem de çevreniz alışmış olur. Bunun yanı sıra aşın iri memelere sahipseniz yine erken dönemde operasyon olmanız için uygun zamanlar. Hem vücut postürünüzü, duruşunuzu bozmamış hem de sağlık açısından olumlu bir adım atmış olursunuz. Bel omurlarınıza, boyun omurlarınıza binen yükü azaltmış sırt ağrılarınızı hafifletmiş olursunuz.

Artık meme küçültme operasyonları emzirmeye engel değil. Çünkü operasyon esnasında yeterli miktarda süt bezini koruyorlar, böylelikle ileride hamilelik sonrası emzirme konusunda sorun yaşamazsınız.

Sadece bir başkasına benzemek ya da takıntı haline getirdiğiniz estetik saplantılarınız için estetik operasyona uygun bir zaman değil. Çünkü henüz bu anlamda yeterli muhakemeye sahip değilsiniz. Yine bu yaşlarda dövme konusunda ani istekleriniz olabilir. Bekleyin ve iyi düşünün. İleride vazgeçeceğiniz ve hoşlanmayacağınız bir görüntüyü vücudunuzda taşımak istemezsiniz değil mi? Unutmayın yapüracağınız dövmenin sizinle her yaşta uyumlu olması gerekir. Renkli dövmeler ileride sildirmek istediğinizde sorun olabilir. Tek renk siyah dövmeler silinme konusunda şansınızı artınr.

Yine de, sosyal ortamda, kolay görünmeyen bir bölgeye küçük bir dövme yaptırarak engelleyemediğiniz dövme isteğinizi hafifletmiş olursunuz. Dövme başlayınca ardı gelen bir istektir. Bu konuda iradeli olun. Seçtiğiniz dövme figürü için en az üç ay bekleyin, hala ısrarlıysanız bir üç ay daha bekleyin Israrınızın şiddetinde azalma oluyorsa bu ilerde vazgeçeceğiniz anlamına gelir.

Siz ister inanın ister inanmayın ancak henüz ne giyimde ne saçta ne de dış görüntünüzle ilgili bir tarzınız oluşmadı.

Bunun için daha net ve sade seçimlerde bulunmaya özen gösterin. Çünkü içimizdeki erken Kadın olma dürtüsü sizi hep bir adım rüküşlüğe doğru itecektir.

Yine bu dönemde dişlerinizle ilgili çözemediğiniz bir sorun varsa düzeltmek için uygun bir zaman.

25-30 Yaş

“Hadi artık geç kaldık, ne yapacağız?” diyen sorularınızı duyar gibiyim.

25 yaş için doğru estetik ve güzellik planlamasında, yapmanız gereken en doğru şey; uyku pozisyonunuz. Tek taraflı uyuyorsanız bunu düzeltmelisiniz. Uyku çok önemli bir süreç. Öncelikle uyku pozisyonu ve yastık seçimi üzerine önerilerim olacak.

Yan yaüyorsanız her yıl yön değiştirin. Alışkanlığınızdan vazgeçmek için sırtınıza yastık koyun ve alıştığınız yöne dönmenizi engelleyin.

Yan yatma alışkanlığınız varsa yastıktan boynunuzun kaymasını engelleyin. Çünkü bu dönem yaşınız genç olsa bile pozisyona bağlı boyun kınşıklıklarmm yerleştiği dönemdir.

Boynunuz kısa ise alçak yastık tercih edin. Boynunuz uzun ise kademeli yükselen ya da başlangıcı ve sonu yüksek, ortası çukur yastık tercih edin.

Eğer yüzüstü yatıyorsanız yine yüzünüzün ya sağına ya da soluna doğru uyku alışkanlığınız var demektir. Yine buna dikkat etmelisiniz, çift taraflı eşit uyumanız çok daha iyi. Bu uyku pozisyonunda yine alçak yastık öneririm. Çünkü yüksek yasükta boynunuzun düşme riski yüzünden boyun hattında derinleşme sinyalleri veren çizgilerime hatlan oluşabilir. Bu da ilerleyen yaşlarda yer edinir.

Sırt üstü uyku pozisyonunda ise kısa boyunlular alçak yastık, uzun boyunlular yine kavisli yasük tercih etmelidir. Ya da alçaktan yükseğe doğru şekillenen yastıklar tercih etmelidir.

Eğer yün yasük kullanıyorsanız en az ayda bir içini havalandırmanız gerekir. Yün yastık tercih edenler kısa boyunlu ise alçak, uzun boyunlu ise alçak olan iki yastığı üst üste koyarak sağlıklı bir form oluşturabilirler. Ancak üstteki yasüğı alttaki yastığın ortasına doğru yerleştirirseniz kademeli yükselen bir yastık formu oluşturursunuz.

Yasük kılıfınızın hava alan pamuklu bir kumaştan olmasına özen gösterin.

Sürekli aynı yönde uyumak o bölgedeki dolaşımı baskılayıp zayıflatacağından dokulardaki kan akımı zayıflayacak ve beslenmesi azalacak. Böylelikle doku erimesi yoğun olacaktır. Doğru uyku pozisyonunuzla yüzünüzü korumaya almış olursunuz.

Diğer dikkat etmeniz gereken ise çiğneme alışkanlığınız. Bu çok önemlidir; çünkü, çift taraflı çiğneme alışkanlığı kazanırsanız yüzünüz deforme olmaz. Ancak tek taraflı çiğneme alışkanlığı yerleşirse sürekli çiğnediğiniz tarafta deformasyon oluşur ve doku kaybından dolayı gölgeler ve form kaybı görülür. Bunların ileriye yönelik telafisi zordur.

25 yaş cildinizi tanımanız gereken bir yaş. Cildiniz kuru mu, normal mi, karma mı, yağlı mı bunu bilmelisiniz. Basit bir testle bunu öğrenebilir, ona göre bakım ürünlerini seçebilirsiniz.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.