Anasayfa / Sağlık ve Hastalık Bilgileri / Vitamin ve Minerallerin Tabii Yoldan Elde Edilme Yöntemleri

Vitamin ve Minerallerin Tabii Yoldan Elde Edilme YöntemleriVitaminlerle minareler; proteinlerin, yağların ve karbonhidratların, vücutta kullanılmalarına yardımcı olurlar. Bir nevi aracı maddeler olup, destekleyici ve koruyucu özellikleri vardır. Vücudun sağlıklı tutulmasını sağlarlar. Vitamin ve mineraller, sebze ve meyvelerde daha çok bulunur.

Mineraller

Bakır (Cu)

Dokuların ve C vitamininin yeniden meydana gelmesi için, karaciğerde depolanan önemli minerallerden biridir. Demirden yararlanmayı sağlar. Özellikle sinirler için önemli olan bakırın eksikliğinde, kalp hastalıkları ve kalp krizleri görülür, kansızlık baş gösterip, cilt hastalıkları meydana gelir. Bakır, her türlü hastalığa karşı koruyucudur.

Sığır karaciğeri, buğday çimi, ceviz, kuru fasulye, kestane, kuru kayısı, mercimek, limon, badem, fındık ve terede bol miktada bulunur.

Bor

Uykusuzluğu sona erdirerek, vücudun fosfor dengesini sağlar. Badem, fındık, elma, üzüm, çilek, hurma, şeftali, erik, patates, sarımsak, brokoli ve domates bol miktarda bor içeren besinler arasındadır. Günlük ihtiyacımız 20 mg kadardır.

Brom (Br)

Bromun da bor gibi uykusuzluğu sona erdirici özelliği vardır. Sinir sistemini rahatlatan bu mineral çilek, domates, elma, havuç, üzüm, kayısı, kavun, kereviz, lahana, pırasa, sarımsak, soğan ve turpta yeteri kadar bulunur.

Çinko (Zn)

Vücut için çok önemli bir mineraldir. Vücut gelişiminin normal olması ve vücudun kendi kendini yenilemesinde önemli rol oynar. Her hücremizde çinko bulunur. Hastalıklara karşı direnci artırıp, kalp, beyin ve üreme sistemi için fayda sağlar. Mineralin eksikliğinde, saçlar dökülür, sedef hastalığı ve cilt problemlerine çok sık rastlanır. Gözlerde katarakt oluşur, tat ve koku hissi kaybolur. Erken prostat büyümesi görülür, özellikle erkeklerde yumurtaların gelişmesi aksar.

ince kepek, kuru fasulye, yumurta sarısı, dana eti, buğday çimi, lahana, mercimek, kepek ekmeği, karaciğer, ceviz ve bademde bol miktarda bulur.

Demir (Fe)

Demir, büyümeye yardım eder ve hastalıklardan korunmayı sağlar. B vitaminlerinin kullanımını kolaylaştırır. Özellikle hanımlar için çok önemli bir mineraldir. Regl kanamaları fazla olan hanımlarda kansızlığı giderir. Kabızlıkta, solunum yetmezliğinde ve yorgunluğu gidermede çok faydalıdır. Vücuttaki demir eksikliği kansere neden olabilir. Bağırsak parazitleri, tanenli gıdalar, mide ülseri yiyeceklerden alınan demiri azaltır.

Sığır karaciğeri, ince kepek, mercimek, badem, kuru üzüm, maydanoz, nohut, kuru fasulye, ıspana ve kuru erikte bol miktarda bulunur..

Fosfor (P)

Vücuttaki bütün hücrelerde bulunan mineral, kemik ve diş yapısı, kalbin düzenli çalışması ve böbrek fonksiyonları için geçerlidir. Kalsiyum ve D vitamini olmadan fosfor, fosfor olmadan da b grubu vitaminler işlevlerini yapamaz. Sinir sisteminin güçlenmesine faydalıdır.

Yumurta sarısı, fıstık, kuru fasulye, ceviz, fındık, süt tozu, mercimek ve beyaz peynirde bol miktarda bulunur.

İyot (I)

Tiroit bezesini çalıştıran mineraldir. Kanı temizler ve vakitsiz ihtiyarlamaya engel olur. Kilo alma konusunda önemli rol oynar, zihinsel fonksiyonları düzenler. Özellikle 40 yaşlarından sonra bol iyotlu yiyecekler yenmesi gerekir.

Balık, yumurta ve inek sütünde bol miktarda bulunur.

Kalsiyum (Ca)

Vücudumuzda daha çok kemiklerde bulunur. Vücuttaki demirin kullanımı ve alınan gıdaların hücre zarından geçebilmesi için gereklidir. Aşırı stres, aspirin, fazla yağ ve şeker tüketimi vücuttaki kalsiyum miktarını azaltır. Bu mineral kemik erimesini önler, kalbin ve akciğerin çalışmasını düzenler ve sinir sisteminin normal çalışmasını sağlar.

Süt tozu, beyaz peynir, tere, fındık, ince kepek, kaşar peyniri, badem, maydanoz, kuru incir ve ıspanakta bol miktarda bulunur.

Krom (Cr)

insilün etkisini artırıcı özelliğinden dolayı, şeker hastaları için çok önemli bir mineraldir. Zayıflamada faydalıdır. Kalp ve damar hastalıklarının giderilmesini sağlar. Keçi eti, kepek, karakovan balı, yer fıstığı, buğday, mantar, peynir, işlenmemiş tahıllar, fındık ve patateste bol miktarda bulunur* Ayrıca ısırgan otu, civan perçemi, meyan kökü ve yulaf da krom minerali açısından zengin bitkiler arasındadır. Vücudun 50-200 mg arasında değişen oranlarda günlük krom ihtiyacı vardır.

Kükürt (S)

Solunum yolları, karaciğer ve alerjik rahatsızlıklar için çok önemlidir. Oksijen dengesinde, beyin fonksiyonları, cilt, saç ve tırnakların sağlığı için gereklidir.

Tere, kuru fasulye, balık, yumurta, havuç, karides, mercimek, maydanoz ve soğanda bol miktarda bulunur.

Magnezyum (Mg)

Sinir sistemi üzerinde çok etkili olan mineral, kasları ve sinirleri gevşetir. Stresi önleyici olarak da bilinir. Bu mineral diğer minerallerin daha etkin bir şekilde kullanımını sağlar. Çabuk yorulmayı önleyip, tüm salgı bezlerinin sağlıklı çalışmasını sağlar.

Kuru bezelye, kuru fasulye, badem, fıstık, semizotu ve maydanozda bol miktarda bulunur.

Nikel (Ni)

Şeker hastaları için çok gerekli bir mineraldir. Havuç, lahana, tere, mantarlar, ıspanak, soğan, incir, kayısı ve karakovan balı peteğinde bulunur.

Potasyum (K)

Vücutta su dengesinin sağlanmasına yardımcı olup, gıdaların hücre içine geçişini kolaylaştırır. Her gün tüketilen bu mineral, yeniden yerini tamamlar. Sinir sistemi ve beyne oksijenin taşınmasında, kasların sağlıklı kalmasında, karaciğerin korunmasında, kabızlıkta çok önemlidir. Fazla dozda kullanılması tansiyonu yükseltir.

Kuru kayısı, süt tozu, kuru incir, badem, fıstık, fındık, zeytin, kuru fasulye, hurma ve cevizde bol miktarda bulunur.

Selenyum (Se)

E vitamini ile birlikte, kanser ve tümör oluşmasını engeller. Üreme sistemi için çok önemlidir. Hücre koruyucusu özelliği erken yaşlanmayı önler. Karaciğer, kepekli ekmek, soğan, sarımsak, lahana ve balıklarda bulunur. Bu mineral fazla miktarda ve sürekli alınırsa, vücutta zehirlenme, hâlsizlik ve yorgunluk yapar.

kapakları kenarlarında kızarma, geceleri görme zayıflığı, duyularda zayıflama, cilt Silisyum (Si)

Hücre zarlarını kuvvetlendirerek, kanamaları önler. Organların vakitsiz yaşlanmasını ve bozulmasını engeller. Beyin yorgunluğunu giderir. En fazla buğday kepeği, sarımsak, kuru fasulye, enginar ve atkuyruğu otunda bulunur.

Sodyum (Na)

Salgı bezlerinin çalışmasını sağlar. Sinir ve kas fonksiyonları için gereklidir. Yeterince alınmazsa, gelişmede bozukluk, kilo kaybı, mide ekşimesi görülür. Fazla kullanılması hâlinde tansiyonu yükseltir.

Peynir, süt tozu, yumurta, ıspanak, ekmek, zeytin, beyin ve sığar etinde bol miktarda bulunur.
Bir yorum

  1. bilgiler çok faydalı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.