Anasayfa / Beslenme / Vitamin değerlerinizi kontrol edin

Vitamin değerlerinizi kontrol edinMevsim geçişleri ve havanın hızla soğuması beraberinde salgın hastalıkları da getiriyor. Dr. Orçun Orhun; vitamin eksikliği ile karşılaşmamak için düzenli olarak vitamin ölçümü yaptırmanın önemini anlatıyor. C vitamininin vücudumuz için önemli bir antioksidan olduğunu belirten Dr. Orhun, yeşil biber, maydanoz, yeşil sebzeler, turunçgiller gibi sebze ve meyvelerde bulduğunu fakat bu besinlerin pişirilmesi ya da dışarıda bırakılması gibi durumlarda besinlerin yapılarının bozularak antioksidan etkilerinin kaybolduğunu söylüyor.

vitaminli besinler

D vitamini eksikliğinde ise yaşlılarda kemik erimesi, çocuklarda ise büyüme bozuklukları ile karşılaşılıyor. Göz kuruluğu A vitamini eksikliğinin habercisi olurken B6-B12 vitaminleri eksiklikleri kansızlığa sebebiyet verebiliyor.

Tansiyon için zeytin yaprağı

Zeytin yaprağı ekstratının tansiyonu düşürdüğü söyleniyor. Zeytin yaprağı kalp sağlığına iyi gelen iki antioksidan içeriyor. Etken maddesi olan olöropin aynı zamanda antiviral, antibakteriyel, antifungal ve antikanserojen özellikler taşıyor.

Süt kadar faydalı!

Ispanak yemeği sevmeyenlerini yine yeşil olan brokoliyi beslenme planlarına almalarında fayda var.

K vitamini zengini olan brokolin 1/4 bardak sütle aynı oranda kalsiyuma sahip, üstelik ıspanaktan çok daha kolay s indir i 1ebi1iyor.
Bir yorum

  1. Çok faydalı bir yazı olmuş, teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.