Anasayfa / Beslenme / Şişmanlığı besleyen ve tetikleyen davranış

Şişmanlığı besleyen ve tetikleyen davranışŞişmanlığı besleyen ve tetikleyen davranış: Hareketsizlik

Bence şişmanlığın sorumlusunu arıyorsak taa tekerleğin keşfine kadar gitmeliyiz! insanlık tekerleğin icadı ile şişmanlamaya başladı.

Tekerleğin icadından günümüze kadar her gün yaşamımızı kolaylaştıracak aletler keşfedildi. Yürüyen insan bisiklete bindi, sonra arabaya bindi, şimdi uçaklarla seyahat eder oldu… Yürüyen merdivenler, asansörler, taşıma araçları, kumandalar, bilgisayarlar ve bilumum teknolojik aletler… Dört bir yanımız hareketsizliği destekleyecek araçlarla dolu!

sismanlik

Sanayi devriminden önce bedensel olarak çalışan insan bu devrimden sonra beyinsel olarak çalışmaya başladı. Beden hiç hareket etmiyor ama beyin sürekli çalışıyor. Kaslar çalışmadığı için enerji harcanamıyor. Oturdukça genişlemeye başlıyoruz. Genişledikçe hareket kabiliyetimiz azalıyor. Hareket kabiliyetimiz azaldıkça daha çabuk yağlanmaya başlıyoruz. Yağlandıkça hormonlarımız bozulmaya başlıyor. Şeker hastalığı, tansiyon, kalp, kıl-lanma, kısırlık gibi birçok hastalık hortlamaya başlıyor. Kadınlar erkeksi oluyor, erkeklerse kadınsı oluyor. Çünkü kaslar çalışmıyor, metabolizmalar bozuluyor.

Yıllar önce morbid obez (aşırı şişman) bir hastam, “Doktor hanım, üç gün aç kal de, aç kalayım; ama lütfen üç adım at deme bana!” demişti. Aslında bu durum vücut ağırlığı arttıkça hareketin bir işkence haline dönüştüğünü gösteriyor. Düşünsenize, 20 kilo ağırlık artışınız olduğunda her gün bir damacana suyu taşıyarak dolaşıyorsunuz demektir! Bu da her geçen gün hareketinizin daha da azalıp yavaşlayacağı ve daha çok kilo alacağınız anlamına gelir. O nedenle daha fazla ağırlaşmadan bir yerden başlayıp hareketi artırmak gerekiyor. Unutmayın: Yarım saatlik bir yürüyüş bile metabolizmayı tam kırk sekiz saat koruyor!
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.