Anasayfa / Makaleler / Sigaranın Faydalarını Sigara Kullanmadan Nasıl Sağlayabilirsiniz?

Sigaranın Faydalarını Sigara Kullanmadan Nasıl Sağlayabilirsiniz?Sigara içmek şahane bir şey; bağımlılık yapıyor olması, sizi hasta etmesi ve ölümünüzü yaklaştırması dışında…

Nikotin; sizi stres altında olduğunuzda sakinleştirir, kendinizi yorgun hissettiğinizde canlandırır, hafızanızı kuvvetlendirir, endişeyi azaltır, ağrıya karşı toleransı yükseltir, depresyonu hafifletir, açlığı bastırır (kilo vermeye faydalı), konsantrasyonunuzu, performansınızı ve problem çözme kabiliyetinizi artırır. Sigaranızı yakıp bir nefes çektiniz mi, dünya şöyle bir durur, bir anlık huzur hissi, tatmin, rahatlama, problemlerin ağırlığından kaçma, her şey sizin kontrolünüzdedir o an için… Sonra her şey kaldığı yerden devam eder…

Neden insanlar sigarayı bırakmakta bu kadar güçlük çekiyor, belli değil mi?

Sigara; alkol, kokain ve eroinden daha fazla bağımlılık yapıyor.

Araştırmalara göre sigarayı bırakanların % 70’i üç ay içinde tekrar başlıyormuş. Çoğu kişi sigarayı en az birkaç kez bırakmayı denemiştir. “Sigarayı bırakmak çok kolay, ben kaç kez bıraktım!” diye esprisi bile yapılır.

Sigara, akciğerin doğal savunma sistemini de bozduğu için her türlü enfeksiyon riskini artırır (zaatüre, bronşit vb.). Sigara içenlerde koroner kalp hastalıkları ve hipertansiyon daha sık görülür. Sigara içmekle kalp krizi riskiniz 3 kat artar. Sigara içenlerde seks hormonlarının azaldığı ve buna bağlı olarak kısırlık ve iktidarsızlığın arttığı saptanmıştır, içenlerin çoğu sigaranın ciddi zararlarını bilirler ama (o anlık rahatlama hissine) bağımlılık o kadar fazladır ki, öldürebileceğini bilmek bile bırakmaları için yeterli değil… Genelde ciddi bir sağlık sorunuyla yüz yüze gelmedikleri sürece, biraz da şansa bırakıp zarar görmeden yaşlanacaklarını düşünürler… Maalesef durum böyle değil.

içtiğiniz her sigara sağlığınızı tehlikeye sokuyor. Fiziksel olduğu kadar, ruhsal sağlığınız da ciddi etkileniyor.

American Lung Assosiation’a göre, tüm kanser ölümlerinin % 30’u akciğer kanserinden olmakta, akciğer kanserinin ise % 90’ının nedeni sigaradır. Günde 1 paket sigara içen birinde akciğer kanserine yakalanma riski, hiç içmeyen birine oranla 20 kat fazladır.

Sigara içmek bir bağımlılık olduğu için bırakmak gerçekten zor. Bırakabilmeniz için nikotinin etkilerini sağlayan başka bir alışkanlık bulmanız gerekir. Mesela sigara içmek sizi rahatlatıyorsa, sigarayı bırakınca kendinizi stres altında hissetmeniz normal, bu durumda stresinizi idare edecek başka bir yol bulmanız gerekir.

Şimdi sigara tiryakilerinin nikotinden edindikleri faydalara bakalım…

Sigara içmek konsantrasyonumu ve performansımı, artırıyor, öfkemi azaltıyor… Önceki bölümlerde açıkladığım gibi, yoga, meditasyon ve farkında yaşam pratiği de aynı faydayı sağlıyor. Hem de sağlığınızı riske sokmadan ve yaşam kalitenizi artırarak…

Sigara içince hayatımı daha kontrol altında tutabiliyorum. Sigara içmekle hayatınızı kontrol ettiğinizi düşünmeniz tamamen bir yanılgı, bağımlı olduğunuz için, aslında sigaranın kontrolündesiniz. Pek çok genç sigaraya arkadaşları tarafından kabul edilmek için başlıyor… İnsanlar sigarayı kendi olumsuz hislerine karşı bir duvar örmek için kullanıyorlar. Sigarayı bıraktıklarında bu hisler su yüzüne çıkıyor. Kişinin hayatının kontrolünü elinde tutma konusunda yetersiz olması, kendini içte yalnız hissetmesine neden olur, sigara kötü hisleri bloke ettiği ve kontrolün elinizde olduğu yanılgısını verdiği için hoş gelebilir, ancak kişi sigarayı bırakmak istediği zaman, aslında sigaranın kendisini kontrol ettiğini fark eder ve güçsüzlük ve özdeğersizlik hisleri daha da artar. Sigara içmek yine bu hisleri bastırır ve aynı kısırdöngü devam eder…

Sigara içmek rahatlamamı ve stresle başedebilmemi sağlıyor. İlk kitabım, Hayatla Mücadeleden Yaşamaya Geçişte ve bu kitapta yer alan terapik teknikler ve farkında yaşam pratiği, hayatınızdaki fiziksel ve duygusal stresi temelinden çözmenizi sağlar, sigaranın yaptığı gibi, sadece üstünü kapatarak sorunların daha da yığılmasına izin vermez.

Sigara kilomu korumama yardımcı oluyor. Nikotin metabolizmayı hızlandırdığı için vücut daha çabuk kalori yakıyor. Aynı şekilde iştahı azaltıyor. Ancak artık zayıflamak için sizi aç bırakan diyetlere gerek yok. Sağlıklı beslenerek ve yürüyüş yaparak sadece kilonuzu değil, kadınlarda ve erkeklerde en çok ölüme neden olan kalp hastalığı riskini, yüksek tansiyonu, ağrı ve sızılarınızı da kontrol altında tutmuş olursunuz.

Sigarayı bırakmayı hedef alan uğraşlar, kalp hastalığı ve kanser gibi uzun vadeli sağlık riskleri üzerine odaklanırlar… Siz de akıllı bir insan olarak bu uzun vadeli risklerin herhalde farkın-dasınızdır eğer sigara kullanıyorsanız… Ancak yine de sigaranın uzun vadedeki tehlikesi şu anda yeteri kadar gözünüzü korkutmuyorsa, belki bırakmanın kısa vadede kazandıracakları fikrinizi değiştirebilir. Örneğin:

Her şeyden önce tat ve koku alma duyunuz gelişecek.

Sizin tadınız ve kokunuz da daha güzel olacak…

Bel, sırt, baş ağrıları gibi kronik fiziksel rahatsızlıklardan kurtulacaksınız.

Cildinizin erken yaşlanmasına ve solgun görünmesine engel olabileceksiniz.

Sıradan aktiviteler sizi artık nefessiz bırakmayacak.

Daha az soğuk algınlığı ve enfeksiyon geçireceksiniz.

Paranız cebinizde kalacak.

Sigara içmek, toplum tarafından artık daha az benimsenir ve kabul edilir duruma geliyor. Amerika’da bir misafir sigara içmek istediğinde, içeride içmesine izin verilmediği için kara kışın ortasında bile olsa, balkona veya dışarıya çıkar ve sigarasını orada içer. Benzer kuralların artık Türk evlerinde de anlayışla karşılanıyor olması çok memnun edici…

Eğer, vücudum alacağı kadar hasar aldı, bundan sonra bıraksam ne olur ki, diye düşünüyorsanız, hemen araştırmaların aksini kanıtladığını belirteyim.

Sigarayı bıraktıktan;

20 dakika sonra kalp atışınız yavaşlıyor.

12 saat sonra kandaki karbonmonoksit seviyesi normale dönüyor.

2 ila 12 hafta sonra dolaşım hızlanıyor ve akciğerlerin fonksiyonu artıyor.

9    ay sonra öksürük ve nefes darlığı azalıyor. Enfeksiyon riskiniz azalıyor.

1    yıl sonra koroner kalp hastalığı için yüksek riskiniz sigara içenlere oranla yarı yarıya azalıyor. (Nikotin; kanın pıhtılaşmasına ve koroner damarların tıkanmasına, dolayısıyla kalp krizine neden olur.)

5 yıl sonra beyin kanaması riski % 30-50 oranında geriliyor.

10    yıl sonra akciğer kanserinden ölme riskiniz sigara içenlere göre yarı yarıya azalıyor.

15 yıl sonra koroner kalp hastalığı riski sigara içmeyenlerle aynı seviyeye geliyor.

Çünkü hazır değilseniz bırakamazsınız. İradenizi kullanarak bırakmaya kalkabilirsiniz ama işiniz zor, çünkü iradeyi duygular yönetir ve duygularınız da inişli çıkışlıdır, böylelikle, bırakanların % 70’inin neden tekrar sigaraya başladığı ortaya çıkıyor (aynı şey zayıflamak için de geçerli). Amacım sadece, sigara ve benzeri alışkanlıkların problemlerinize çözüm olmadığı gibi, enerjinizi daha da tükettiğini, uzun vadede tansiyonunuzun yükselmesine neden olduğunu, kronik bel ve baş ağrısını, uykusuzluk, endişe ve kronik gerginlik gibi psikolojik sorunları artırarak hayatınızı daha da zorlaştırdığım ve de buna göre bir bakış açısı geliştirmeniz gerektiğini hatırlatmaktı… Gün gelecek depo dolduğunda “artık yeter” diyeceksiniz. Sağlığınıza ve nasıl yaşadığınıza karşı duyarlığınız artmaya başladığı zaman, yaşantınızı daha iyi bir şekilde sürdürmeye karar verdiğiniz ve “Problemlerimi daha değişik ele alabileceğim bir yol olmalı,” dediğinizde sigara içme isteğinizin kendiliğinden azaldığını göreceksiniz. Şimdilik en azından, olaylara farklı bakış açısıyla yaklaşabilme alışkanlığını ve farkında yaşam pratiğini oturtmak için bol pratik yapın… Olur da sigarayı bırakmaya karar verirseniz, sebze ve meyve ağırlıklı beslenip bol su içmeyi ihmal etmeyin. Düzenli egzersiz ve yürüyüş de ciğerlerinizin fonksiyonunun normale dönmesine yardımcı olacaktır.

 

 
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.