Anasayfa / Sağlık Haberleri / Sağlık Sektörünün Geleceğini Neler Bekliyor?

Sağlık Sektörünün Geleceğini Neler Bekliyor?SEKTÖRÜN GELECEGİNI NELER BEKLİYOR?

DELOİTTE TÜRKİYE SAĞLIK VE İLAÇ ENDÜSTRİSİ LİDERİ GÜLER HÜLYA YILMAZA GÖRE SAĞLIK TURİZMİNİN YANİ SIRA GEN TEKNOLOJİSİ, TELE-TIP UYGULAMALARI VE KİŞİYE GÖRE İLAG-TEDAVİ GİBİ ALANLARI KAPSAYAN BİYOTEKNOLOJİ, SAĞLIK SEKTÖRÜNÜN YENİ YILDIZLARI OLACAK

Yeni satın almalarla 10 yıl içinde ilaç sektörü üzerinden ekonomiye 5 milyar dolarlık yabancı sermaye girişimini bekleniyor. Bu durumu nasıl yorumluyorsunuz?

Özellikle orijinal ilaç üretip satan firmalardan piyasaya yeni girecek olanlar daha da fazla maliyet baskısı ve rekabetle karşı karşıya kalacaklar. Ancak öte yandan, yeni yatırımcılar için cazip yatırım ve vergi teşvikleri de getirildi. 2012 yılının Haziran ayında getirilen yeni teşvikler sayesinde ‘öncelikli yatırım alanları’ olarak belirlenen ‘biyoteknolojik ilaç üretimi yatırımları’, ‘onkoloji ilaçları üretimi yatırımları’ ve ‘kan ürünleri üretimi’ alanlarında çalışan firmaları satın alanlar veya bu faaliyet alanlarına girerek yatırım yapanlar yatırım projelerinin Sağlık Bakanlığı’nca onaylanması halinde ciddi teşviklerden yararlanabilecekler. Türkiye nüfus ve gelecek vaat eden talep potansiyelinin yanı sıra,Avrupa ile Ortadoğu arasında sağlam bir köprü olarak giderek güçlenen pozisyonu ile sağlık sektöründe yatırım için cazip bir ülke konumuna geldi. Dolayısıyla, öncelikli yatırım ve Ar-Ge faaliyetleri gerçekleştirmek amacıyla yatırım yapan hem yerli hem de yabancı sermaye için cazip fırsatlar var. Ancak ilaçta fiyat düzenlemeleri nedeniyle piyasaya giren yeni oyuncularla rekabetin daha da artarak devam edeceğini düşünüyorum.

► Son zamanlarda ilaç firmalarının biyoteknoloji şirketleri ile işbirliğine gittiği görülüyor. Bu şirketlerle olan ortaklıklarda ne amaçlanıyor?

Son yıllarda gerek moleküler biyoloji gerekse gen teknolojisi alanlarında kaydedilen büyük gelişmeler sonucu, bu iki alan sinerjik bir biçimde birleşerek giderek daha fazla önem kazanan ‘biyotekonoloji’ uzmanlaşma alanını ortaya çıkardı. Teknolojinin ana hedefi insan sağlığını ve yaşam kalitesini garanti altına almak olmalı. Birkaç örnek vermek gerekirse; biyoteknoloji alanındaki en önemli projelerden olan ‘İnsan Genomu Projesi’ gelecek yıllarda hem tıp alanında hem de ilaç sektöründe çok önemli gelişmelere yol açacak bir proje. Gen ve protein çalışmaları, hastalıkların moleküler bazda sebeplerine inmede ve dolayısıyla kişiye özel tedavi yaklaşımları bulunmasında önemli katkılar sağlıyor. Keza ‘nanoteknoloji’ alanındaki gelişmeler sayesinde, bir metrenin yaklaşık yüz milyonda biri kadar çok küçük mikro izleme aletleri geliştirilmesi, bu aletlerin insan damarlarına yerleştirilmesi ve dolaştıkları damarlardan çeşitli sağlıkla ilgili parametreleri takip edebilmeleri ve gene bu tip aletlerle yapılabilecek mikro müdahalelerle bazı patolojik durumların düzeltilmesi mümkün olabilecek. Dolayısıyla, ilaç firmalarının geleceğinin biyoteknolojide olduğunu söylemek yanlış olmaz. İşte bu nedenle pek çok ilaç firması biyoteknoloji şirketleri ile işbirliği yapmaya büyük önem veriyor. Büyük ilaç firmaları biyoteknoloji alanında faaliyet gösteren şirketleri satın alarak bünyelerine katıyor.

► Sektörün geleceğine dair öngörüleriniz neler?

Yeni birleşme ve satın almalar olabilir. Biyoteknolojinin artan önemi dikkate alındığında yeni biyoteknoloji şirketleri kurulup faaliyete geçebilir. Öte yandan, sağlık turizminin gelişimine yönelik getirilen teşviklerden bahsedebiliriz. Bu çerçevede, sağlık turizmi gelecek yıllarda daha da gelişme gösterecek ve bu gelişim dolaylı olarak ilaç sektörünün gelişimini de olumlu yönde etkileyecek. Giderek globalleşen ve mobilleşen dünya ile gelişen sağlık turizminin yanı sıra gen teknolojisi, tele-tıp uygulamaları, kişiye göre ilaç-tedavi gibi alanları da kapsamına alan biyoteknoloji, Türkiye’de yeterli ölçüde, etkin, tarafsız ve rasyonel olarak desteklenip teşvik edildiği takdirde, sağlık sektörünün yeni yıldızları arasında yer alacak.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.