Anasayfa / Sağlık Haberleri / Pharmaceutical (Farmasötik) Nedir?

Pharmaceutical (Farmasötik) Nedir?Pharmaceutical (Farmasötik) Nedir?

Dilimize Farmasötik olarak geçen ve Latince bir sözcük olan Pharmaceutical sözcüğü kelime anlamı olarak ilaçtan yapılan demektir. Pharmaceutical kategorisine giren ilaçlar genellikle canlı hücrelerine etki eder. Bu tür ilaçlar hastalığın teşhis aşaması, semptomların tedavisi, hastalığın iyileşme süreci ya da hastalıktan korunma amacı ile kullanılabilir. Sağlık sektöründe çok önemli bir payı olan ilaç terapileri alanında uzman kişiler tarafından kontrol edilmelidir. Yanlış ilaç kullanımları olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir.

İlaçları Nerede Saklamalıyız

İlaç firmaları tarafından patentli olarak üretilen ilaçlar, ticari ilaçlar olarak adlandırılmaktadır. Ticari ilaçlar farklı firmalar tarafından farklı isimlerle fakat aynı madde, aynı miktarda kullanılarak üretilebilir. Aynı farmasötik özelliklere sahip bu ilaçlara jenerik ilaç ya da eş değer ilaç adı verilmektedir. İlk olarak üretilen asıl ilaç referans ilaç adını alır. Jenerik ilaçlar ancak referans ilacın veri koruması ve patentleri tükendiği zaman klinik olarak kullanıma sokulabilir. Küçük bir kitleyi hedef almış olan veya ender rastlanan bir hastalığı tedavi etmekte kullanılan ilaçlara ise yetim ilaç adı verilmektedir. Bu ilaçlar ticari olarak kısıtlı ilaçlardır.

Avrupa Birliği tarafından Parmaceutical drugs tanımı insanların hastalıklarını engelleyen ya da insanları iyileştiren maddeler bileşimi şeklinde yapılmaktadır.

Lisanssız ilaçlar, yürürlükten kalkan ilaçlar ve kısıtlı kullanıma sahip olan yetim ilaçlar kullanıcıları için büyük bir sorun haline gelebilmektedir. İlaç sahteciliğinin artış gösterdiği günümüzde pharmaceutical ilaçların dağıtım ve güvenlik konuları çok önemli bir hal almıştır. Dünya Sağlık Örgütü yaptığı araştırmaların sonucunda dünya üzerinde bulunan ilaçların yüzde altılık diliminin sahte ilaçlara ait olduğunu açıklamıştır. Bu önemli bir rakamdır ve sahte ilaç üreticileri yalnızca insanları dolandırmakla kalmayıp insanların hayatlarını da tehlikeye atmaktadırlar. İnternet ortamında da sahte ilaçlarla karşılaşma ihtimali yüksektir. Bu sebeple pharmaceutical ilaçlar yalnızca hastana, eczane ve güvenilir dağıtım firmalarından temin edilmelidir.

Dünya çapında pharmaceutical ilaç konusunda uzman olan Corena firması, Türkiye’de de bulunan Corena Ecza Deposu ve ofisi ile farmasötik ilaçlar üzerinde çalışmalar yapmaktadır. 86 ülkede ilaç üreten ve dağıtımını gerçekleştiren Corena, bu konuda dünyadaki sayılı şirketlerden biri konumundadır.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.