Anasayfa / Sağlık ve Hastalık Bilgileri / Parkinson hastalığı ve bitkisel tedaviler

Parkinson hastalığı ve bitkisel tedavilerPARKİNSON
Parkinson hastalığı, ilk kez 1817 yılında İngiliz bir hekim olan james parkinson tarafından tanımlandı. Parkinson hastalığının ileri yaşlarda başlaması ve çok eski çağlarda insan ömrünün nispeten kısa olması nedeniyle hastalığın ilk ne zaman ortaya çıktığı bilinmiyor.

Parkinson hastalığı, beyinde hareketlerimizden sorumlu olan hücrelerin ufak bir bölümünün hasara uğraması ve eksilmesi (dejenerasyon) sonucu ortaya çıkan bir hastalık olarak nitelendiriliyor. Bu hücreler “dopamin” adı verilen kimyasal bir madde salgılıyor. Dopamin, bilgileri bir sinir hücresinden diğerine gönderiyor. Beyinde yeterli dopamin yapılmazsa hareket ve denge işlevleri etkilenerek parkinson hastalığı belirtileri ortaya çıkıyor.

Parkinson hastalığı ölümcül olmayan, yaşam beklentisini kısaltmayan ve felce yol açmayan bir hastalıktır. Başlıca belirti ve bulgular şunlardır: istirahat halinde uzuvlarda titreme, hareketlerde yavaşlama, bir veya daha fazla uzuvda sertlik, yürürken kolları sallamama, konuşurken yüz ifadesinde donukluk ve eşlik eden doğal el hareketlerinin kaybı, yavaş, küçük adımlarla veya ayak sürüyerek yürüme, vücut duruşunun öne eğik şekil alması, yumuşak ve alçak sesle, monoton konuşma, el yazısında küçülme ve yazının okunaksız olması, ağızdan salya sızması, yutkunma güçlüğü, halsizlik, yorgunluk, ruhsal çöküntü hali (depresyon), nedensiz sıkıntılar, kabızlık, aşırı terleme, tansiyon düşmesi ve ağrı, kas spazmları.

Titreme, parkinson hastalarının yaklaşık olarak yüzde 80’inde oluyor. Genellikle ellerde dinlenme halindeyken ortaya çıkıyor, heyecan ve stresle şiddeti artıyor. Ellerin dışında; kollar, ayaklar, çene ve dudakta da titreme olabiliyor. Ancak her titremesi olan kişi parkinson hastası değildir.

Kozmik Yaşam Merkezi’nden Öneriler

Bakla beyindeki dopamin maddesinin doğal öncülü olan l-dopa olarak bilinen bileşik bakımından, doğadaki en zengin bitkisel kaynaktır. Parkinsonlularda genellikle beyindeki dopamin üreten hücrelerin bozulmaları nedeniyle, beyindeki dopamin ve asetilkolin arasında bir dengesizlik oluşur. Eğer beyniniz daha az dopamin üretiyorsa yalnızca dopa almak yeterli olur.

Parkinson hastaları üzerinde fiziksel etkilerini görmek için gereken miktarda l-dopa’yı, yaklaşık 450-500 grlık bir kutu bakla konservesinden almak mümkün. Bu miktar parkinsonlu bir hastanın semptomlarını tedavi etmede yardımcı olur.

Çarkıfelek çiçeğinin içeriğindeki “harmin” ve “harmalin” adlı iki alkaloitin, parkinsona karşı etkisi resmen kabul edilmiştir. Günde 3 kez yüzde 0,7 oranında flavanoid içeren çarkıfelek çiçeği tentüründen 10-30 damla kullanılır.

Ginko, alzheimer hastalığı, inme ve parkinson tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Ginko içeren kapsüllerden günde 300-500 mglık üç kapsül kullanılması önerilir. Ya da çayı tüketilebilir.

Sedir yağı ve kombuçay tüketilmesi önerilir.

Parkinson’ A Yönelik Kullanabileceğiniz Taşlar, Renkler ve Kokular

Ametist ve lapis. Mor ve lacivert ile reyhan kokusunun kullanılması önerilir.

Kozmik Yaşam Merkezi’nden Öneriler

Alfa alfa + karabaş otu + biberiye ekstraktı + panax ginseng+ alıç eks-traktı + sibirya çam fıstığı yağı + vitamin d bitkisel destek ürünlerinden kullanılması tavsiye edilir.

84 mineralli Kozmik Kristal Tuz kullanılması önerilir.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.