Anasayfa / Çocuk Sağlığı / Kız Bebeğin Anne Sütü ile Erkek Bebeğin Anne Sütü Farklı

Kız Bebeğin Anne Sütü ile Erkek Bebeğin Anne Sütü Farklı



Anne sütünün içeriği bebeğin cinsiyetine göre farklılık gösteriyor. Araştırmacılar hazır mamaların da benzer şekilde farklı farklı tasarlanması gerektiğini düşünüyor.

Hem maymunun hem de insanın anne sütü test edildiğinde yağların, proteinlerin, vitaminlerin, şekerlerin, minerallerin ve hormonların düzeylerinin çok değişiklik gösterdiği tespit edildi. Fakat bebeğin kız ya da erkek oluşuna göre anne sütünün tamamen farklı olduğuna dair kanıtlar var.

anne sutu

Harvard Üniversitesinden Prof. Katie Hinde Amerikan Bilim Gelişimi Birliğinin Şikagodaki toplantısında makak maymunlarıyla yaptığı çalışmasını tanıttı. Araştırmasında erkek yavru doğuran anne maymunun sütünde %35 oranında daha fazla yağ ve protein olduğunu, hatta ilk doğum olması durumunda anne sütünün daha da zengin bir içeriğe sahip olduğu sonucuna ulaştı. Fakat dişi yavru için üretilen anne sütünün daha az yağ ve muhtemelen hızlı iskelet gelişimini desteklemek için de daha fazla kalsiyum içerdiği, dişi yavru doğuran annenin sütünün daha fazla olduğu dolayısıyla da emzirme boyunca dişi yavruların erkek yavrularla aynı miktarda yağ aldığı görüldü.

Prof. Hinde anne sütünün kız ve erkek bebekler için farklılık gösterebildiğini ve bu farklılığın derecesinin annenin üretkenlik durumuna bağlı olabileceğini, erkeklerin ve kızların gelişimleri de farklı olduğundan, ihtiyaçları olan besin içeriğini alamadıklarında ideal bir gelişmenin söz konusu olamayacağını belirtiyor.

Hinde, başka bir çalışmasında anne sütündeki kortizol yani stres hormonu seviyesini ve bunun bebeğin davranışları üzerine etkisini inceledi. Daha önce yapılan, yüksek düzeyde kortizol içeren anne sütü almış kız çocukların daha sinirli olduğu ve zor sakinleştirilebildiği sonucunun görüldüğü araştırmadan yola çıkılmış. Hinde 108 yavru maymunun önce 1 aylıkken daha sonra da 3-4 aylıkken içtiği anne sütlerindeki kortizol düzeyini ölçtü. Dişi yavruların erken dönemde kortizol düzeyi yüksek anne sütü içtiklerinde daha tedirgin ve gergin olduğu, erkek yavruların içtiği sütteki kortizol düzeyi zamanla artırıldığında daha gergin oldukları gözlendi. Hinde bebeklerin cinsiyetine göre anne sütünün nasıl ya da niçin değiştiğini, aynı zaman süt içeriğinin bebekleri farklı yollarla nasıl etkilediğini anlamak için daha fazla araştırmaya gerek duyulduğunu belirtiyor.




Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.