Anasayfa / Cilt Bakımı - Cilt Sağlığı / KENDİ PREBİYOTİK İÇECEĞİNİZİ NASIL HAZIRLARSINIZ?

KENDİ PREBİYOTİK İÇECEĞİNİZİ NASIL HAZIRLARSINIZ?KENDİ PREBİYOTİK İÇECEĞİNİZİ NASIL HAZIRLARSINIZ?

Kefir, jelimsi bir içecek olup sulu yoğurda benzemektedir. Birçok Avrupa kültüründe gelenekseldir. Sıklıkla, köpüklü yapısından ve lezzetli tadından dolayı “süt şampanyası” olarak adlandırılır. Kefir, bütün prebiyotikli içecekler arasında maya ve canlı bakterilerden oluştuğu için en çok vitamin içeriğine sahip olanıdır. Bu bakteriler, sindirim sistemine yerleşebilirken yoğurt bakterileri bunu yapamaz, ayrıca süt proteinleri fermantasyon sürecinde kefirin içinde kırıldığından laktoza (süt şekeri) duyarlı insanlar da kefiri rahatlıkla içebilirler.

Evde kefir yapmak çok kolay ve yoğurt satın almaktan daha ucuzdur. Tüm ihtiyacınız olan yeterince süt ve kefir kültürüdür. Evde kefir yaparken yapay aromalara ve koruyucu maddelere ihtiyaç duymazsınız ve hangi süt çeşidiyle yapacağınıza siz karar verebilirsiniz; organik ve az yağlı inek sütü veya koyun ya da keçi sütü, en ideal seçeneklerdir. Kefirinize meyveler katıp çırparak daha hoş bir tat elde edebilirsiniz. Bu lezzetli kahvaltı içeceği, cildiniz için harika işler çıkaracaktır.

Kefir kültürünü, kefir yapım malzemeleri satın alarak elde edebilirsiniz. İhtiyacınız olan şeyler, yalnızca kefir kültürü ve 1 litrelik kapaklı cam kavanozdur. îlk önce kefir kültürüyle 1 litre sütü karıştırarak başlıyoruz. Fermente olabilmesi için oda sıcaklığında bir gün boyunca bırakıyoruz. Sonunda süt daha koyu bir kıvam aldığında, tadı kendine özgü ve mayhoş olduğunda ilk parça kefiriniz hazır demektir. Bir dahaki parçayı yapmak için bu ilk yaptığımız kefirden yalnızca 3-4 yemek kaşığı alıp bir litre ılık süte ekliyoruz. Bu ilk yaptığımız kefiri de dolapta saklıyoruz. Kefirin tadını daha ekşi veya daha tatlı yapmayı deneyimlediğinizde kendinizle daha çok gurur duyacaksınız.

Kefiri güneş ışığından uzak tutunuz ve soğuk bir dolapta ya da buzdolabında saklayınız. Eğer kavanoz kapağı sıkışmışsa bu, fermantasyon süresince karbondioksit salınımı yaptığı içindir ve bu durumda kapağı açarken “şampanya etkisi” göstererek yüksek sesle açılabilir. İlk başta yaptığınız kavanozdan yeni süte maya alırken metal kaşık kullanmaktan kaçınınız.

Eğer normal fermente süresini aşarsanız, iki katmanlı bir yapıyla karşılaşırsınız: Üst katmanda oluşan süt proteini ve alta çöken kesilmiş sütün suyu. Bu kesilmiş sütü evde peynir yapmak için kullanabilirsiniz. Bazı kültürlerde ev yapımı süzme peynir bu kesilmiş sütün kaynatılmasıyla ve süzülmesiyle yapılır. En sık kullanılan yol; bu süt kesmiş peyniri, kesilmiş sütün suyundan süzerek ayırıp buzdolabında bir gün ya da daha fazla tutmaktır. Kesilmiş sütün suyunu da saçlarınızı durulamak ve yüzünüzü yıkamak için kullanabilirsiniz. Ev yapımı süzme peynir mükemmel bir protein kaynağıdır. Bu peyniri salatalarınızda kullanabilir veya doğrudan meyvelerle ve balla yiyebilirsiniz.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.