Anasayfa / Beslenme / Kaç Öğün Yemeli?

Kaç Öğün Yemeli?Kaç Öğün Yemeli?

Günde iki öğün ve öğünlerde de her zaman bir çeşit gıda tüketilmelidir. Örneğin; bir öğün lahana, bir öğün makarna gibi…

Kanuni sultan Süleyman ve yavuz sultan selim gibi cihan padişahlarının herkesten çok imkânlarının olmasına rağmen hayatları anlatılırken en önemli özelliklerinin başında, her gün iki öğün ve bir çeşit yemek yediklerine ibretle şahit oluruz. “Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” sözünün açılımından bunu anlayabiliriz.

Salatalarınızı mutlaka mevsimlik sebze ve meyvelerden seçiniz. Yani kışın domates, salatalık, yeşil biber kullanmayınız. Yazın da kışlık sebzeleri kullanmayınız. Türkiye için havuç ve lahanayı (yuvarlak, suni lahana) bu kışlık sebzeler içinde gösterebiliriz. Bu sebzeler yaşadığınız iklime göre değişim göstermektedir.

Yenilebilecek et yemek türlerinden önce salata yenmeli ki, bitkilerdeki temizleyici özellikle etten gelebilecek zararların önüne geçilsin.

Çabuk acıktırdığından dolayı beyaz ekmek tüketmeyiniz. Tabii mayayla üretilmiş tabii buğday unundan ekmeği, diğer günlerde kepek, yulaf, çavdar, mısır gibi veya çekirdek ekmek gibi ekmek çeşitlerini münavebeli olarak tüketiniz. Acıkmadığınızı göreceksiniz.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.