Anasayfa / Beslenme / İyi Beslenmenin Yararları

İyi Beslenmenin Yararlarıİyi Beslenmenin Yararları

Bütün kanıtlar, beslenme düzenimizin gelecekteki sağlık durumumuz üzerinde önemli etkisi olduğunu gösteriyor. İyi beslenmenin aşağıdaki yararları olduğu ve muhtemelen daha fazlasını da getirebileceği görülmüştür:

iyi beslenme

• Meyve ve sebze lifleri açısından yüklü, hayvansal yağ açısından düşük ve A, C ve E antioksidan vitaminleri açısından güçlü bir beslenme düzeni, göğüs kanseri riskini yarı yarıya azaltır.

• Kalsiyum, magnezyum ve temel yağ asitleri açısından zengin bir beslenme düzeni, düzenli ağırlık kaldırma egzersizleri ve kızıl yonca besin takviyesi alımıyla, kemik erimesi hastalığı olan osteoporozu önleyebilir ve erken aşamalarında tersine çevirebilirsiniz.

• Özellikle Bl, B3, B6, B12 olmak üzere B vitaminleri, folik asit, C vitamini, temel yağ asitleri ve magnezyum açısından zengin bir beslenme düzeni, aynı takviyelerin alınmasına ek olarak, depresyon, bunama ve şizofreni gibi zihinsel hastalıkları engeller ve tedavi eder.

• Temel yağ asitleri ve magnezyum açısından zengin, hayvansal yağ ve tuz açısından düşük bir beslenme düzeni, hipertansiyonu düşürmekte yardımcı olur. Birleşik Devletler’de yüksek tansiyonu olan 100,000 hemşire üzerinde yapılan bir araştırma, magnezyum eksiklikleri olduğunu göstermiştir.

• T emel yağ asitleri ve magnezyum açısından özellikle zengin bir beslenme düzeni, tıkanmış damarları açmanızı ve felç olasılığını azaltmanızı sağlar.

B vitaminleri, A, C ve E antioksidan vitaminleri, krom ve çinko mineralleri, temel yağ asitleri ve fitoöstrojenlerin, şeker hastalığını kontrol altına almaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

Gerçek Bir Hikâye

Yorkshirelı işadamı Irvin Green (53), çocukluğundan beri aşırı kilolarıyla savaşıyordu. Gerçek Yaşam Diyeti Planı’nı izledi ve beslenme düzeniyle yaşam tarzını değiştirdiğinde oluşan yararlar onu hâlâ şaşırtıyor.

“Çocukluğumdan beri kilo almaya eğilimliydim. Yarı isteksiz bir şekilde kilo vermeye çalıştığımı hatırlıyorum ama iş nedeniyle insanlarla zaman geçirirken kilo verme.

Sunum yaptığım bir video kaydımı izlerken görünüşüm beni şaşırttı. O kadar irileşmiştim ki kendimi zor tanıdım. Böylece, bu konuda bir şeyler yapmaya karar verdim. Ortağımla konuştum ve birlikte sağlıklı bir kilo verme programına başlamaya karar verdik. Programa uygun olarak, beslenme düzenimizi belirgin şekilde değiştirdik. İlk olarak, abur cuburlardan ve alkolden tamamen vazgeçerek bolca meyve, sebze ve salata yemeye başladık. Köpeklerimizle hızlı yürüyüşlere çıktık. Aylar içinde ben 16 kilo verdim ve kendimi çok daha iyi hissettim; ortağım da önemli oranda kilo verdi.

Kilo vermek ve formda kalmak, hayatımın bütün alanlarında inanılmaz bir değişiklik yarattı ve bunu yapmak hem zevkli hem de son derece kolaydı. Şimdi çok daha fazla enerjim var, ilişkilerim daha iyi ve özgüvenim çok daha güçlü.”
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.