Anasayfa / Cilt Bakımı - Cilt Sağlığı / İÇERİKLERİN GÜVENLİ OLDUKLARINI NASIL KONTROL EDEBİLİRİZ?

İÇERİKLERİN GÜVENLİ OLDUKLARINI NASIL KONTROL EDEBİLİRİZ?İÇERİKLERİN GÜVENLİ OLDUKLARINI NASIL KONTROL EDEBİLİRİZ?

Eğer mükemmel doğal bir losyon veya kremin aknelerinizi tedavi ederken sizin de harika hissetmenizi sağladığına rast gelirseniz, adını telaffuz edemeyeceğiniz -örneğin zeytinyağı, çay ağacı yağı, bazı organik alkoller ve gerdirici güvercin ağacı yağında bulunan- birkaç tane kimyasalı keşfetmişsiniz demektir. Bazen bu içerikleri cildinize uygulamanız güvenlidir ama bazen de iki kere kontrol etmeniz gerekebilir, özellikle cildiniz hassas ve hamileyseniz.

Material Safety Data Sheet’ın (ürünlerin içeriklerini araştıran birim), Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi ve Çevresel Çalışma Grubuna verdikleri bilgilere dayanan zararlı toksinlerin ve kanserojen potansiyel taşıyan cilt bakımı içeriklerinin güncel listesini kitabın arkasındaki İlaveler A bölümünde bulabilirsiniz. Sayıları çok olmasa da bu listeyi kabul etmeyen dermatologlar ve perakendeciler bulunmaktadır. Çoğu sizin cesaretinizi kıracaktır. Bu trietanolamin içeren ürünleri kaldırın deseniz bile bunun tehlikeli olduğunu bilmediklerini söyleyeceklerdir veya Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin 10 yıl önce yaptığı çalışmayı göstererek “yüksek konsantrasyonlarda kullanılmadığında zararsızdır” raporunu size okuyacaklardır. Ancak on yıl geçmesine rağmen kimse küçük dozlarda kullanıldığında da zararsız olduğunu gösterecek yeni bir kanıt sunmuyor. Bu yüzden konu sağlığınız olduğunda hiçbir riske girmemenizi tavsiye ediyoruz.

Her cilt tipine ve sorununa göre sizlere tavsiye ettiğimiz güvenilir, internette veya yerel mağazalarda bulunabilen ve her bütçeye uygun ürünleri kolaylıkla elde edebileceksiniz. Ayrıca size sunduğumuz yaşam tarzı, beslenme ve destekleyicilerde değişim önerileriyle cilt sorunlarınıza başka açılardan bakma ihtiyacı duyacaksınız. “Akneye Eğilimli Ciltlerin Bakımı” bölümünde, ürünleri seçmenize yardımcı olacak bilgileri ve cildinize özel durumlarda uygulayabileceğiniz yöntemleri bulabileceksiniz.

İlerleyen bölümlerdeki akneye eğilimli cildinizin ihtiyaçlarıyla ilgili detaylı bilgilendirmelerle hem bütçenizi koruyacak hem de sivilcelerinizi kontrol altında tutacaksınız. Bu taktikleri uygulayıp sezgilerinize kulak verdiğinizde çöpe veya ecza dolabına (bunlara merhem müzesi demişti Jerry Seinfeld bir keresinde) atamayacağınız ürünleri almanızı sağlamış olacağız.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.