Anasayfa / Sağlık Haberleri / Hava ambulans organizasyonu S.O.S. International

Hava ambulans organizasyonu S.O.S. Internationals.o.s.1993 yılından bu yana sektörünün ilk ve tek deniz, kara ve hava ambulans organizasyonu olan S.O.S. International, yılbaşında bünyesine kattığı kendi uçağı ile 2014’te büyümede gaza bastı. Bu yıl yüzde 30’luk bir büyüme yakalamayı hedefleyen şirket, yıl sonunda ikinci bir uçak almak için de kolları sıvadı. Bundan sonraki hedefi kendi havayolu şirketini kurmak olan 5.0.5. International, ayrıca vakıf ve hava taksi hizmeti vermek için de hazırlıklar yapıyor.

Hava, kara ve deniz ambulans hizmetleri sunan S.O.S. International, 22 yıldır hasta taşımacılığı sektöründe faaliyet yürütüyor. Açnbulans hizmetlerinin yanı sıra ilkyardım eğilimi gibi ko-nularda da çözümler sunan şirket, şimdilerde ise kendi uçağıyla taşımacılık hizmetini bir adım daha ileriye götürüyor.

S.O.S. fikri, Nilgün Kanber, International Hospital’da pazarlama müdürüyken, heliporta kalkıp inen ziyaretçi helikopterlerinden doğan bir düşüncenin geliştirilip büyütülmesiyle ortaya çıkıyor. “Hikâye daha çok annemin başarısını ve girişimci ruhunu ön plana çıkartıyor” diyen

5.0.5.’in ikinci kuşak temsilcisi İsmail Ege Kanber, daha sonra annesi Nilgün Kanber’in arkadaşının babasının helikopterini kullanarak bu işe girdiğini anlatıyor. Kısa süre içinde de bu fikir iş dünyasının ilgisini çekiyor ve büyümeyi helikopterden uçak kiralamaya kadar getiriyor. Şirket de bu doğrultuda 22 yıldır büyümesine aralıksız devam ediyor.

Helikopter yetmeyince…

Ambulans taşımacılığında ilk zamanlarda helikopterin kısa mesafelerde işlerini çözdüğünü dile getiren İsmail Ege Kanber, işleri yaygınlaştıkça özellikle uzak mesafeler için de taleplerin çoğaldığını söylüyor. Hal böyle olunca da helikopterin uzun mesafeler için şirketi zora sokmasından dolayı S.O.S. çözümü uçakta buluyor. Uçağın iş için daha iyi olduğunu gören şirket de bu nedenle daha çok uçak transferi üzerinde büyümesini sürdürmeye başladı.

“2007 yılından sonra kara ambulansı işine girdik, onda da çok başarılı olduk, ilk yardım eğitimleri vermeye başladık. Büyük organizasyonlarda hizmet verdik. Bunların arasında Ahmet

San’ın meşhur organizasyonları da vardı. Bugün S.O.S. her branşta hizmet veren bir şirket oldu” diyen Kanber, S.O.S.’in yedinci yıl kutlaması esnasında annesinin yaptığı konuşmada devletin kendi eliyle bu hizmeti vermesi gerektiğini, özellikle ambulans uçak veya ambulans helikopterlerinin 112’lerde de olması gerektiğine vurgu yapıyor. Şirket tarafından bu hizmet de daha sonraki yıllarda verilmeye başladı.

2013’te yüzde 30 büyüdü

22 yıllık deneyimlerinin kendilerini sektörlerinde ön plana çıkaran en önemli nokta olduğunu belirten Kanber, deneyimli ve uzman kadrolarıyla profesyonel hizmet vermelerinin de en büyük öncülükleri olduğunun altını çiziyor.

“Yılda ortalama 10 bin vaka ve 7 bin 200 acil taşıma gerçekleştiriyoruz. Kendi uçağımızı almadan önce yıllık 600 saat uçuş gerçekleştirdik. Fakat 2014’te, yılın başında aldığımız uçak sayesinde rakamımız artacaktır. 2013 yılında da 2012’ye nazaran yüzde 30’luk bir artış yaşamıştık” diyen Kanber, çok uzun yıllardan beri birlikte çalıştıkları şirketler arasında ise Türkiye’deki ilk beş büyük sigorta şirketinin bulunduğunu söylüyor. Kanber, “Hastaneler arasında ise Memorial Hastanesi en uzun soluklu çalıştığımız referanslarımızdan” diyor.

Aylık 50 saat uçuş

Hava, kara ve deniz ambulans hizmetlerinin yanı sıra S.O.S., ilkyardım eğitimi gibi konularda da hizmet sunsa da şirketin esas önceliği hava transferleri. Bu nedenle de şirketin öncelikli hedefi bu yönde daha fazla gelişme kaydetmek.

İstanbul’da 12 adet noktada tam donanımlı ambulans ve ekiplerle hizmet verdiklerini dile getiren İsmail Ege Kanber, aylık ortalama 50 saat uçuşları olduğunu kaydediyor. “Bu rakam yıllık bazda 600 saate denk geliyor. Bu veriler kendi uçağımız olmaksızın verilen rakamlar. Bu yılın başında filomuzu genişletmek adına ilk uçağımızı aldık. Bundan sonra kendi uçaklarımızla bu sayıyı daha da arttıracağımızı düşünüyoruz” diyen Kanber, hizmetlerinin yurtiçinden çok yurtdışı odaklı olduğuna vurgu yapıyor. S.O.S., daha çok az gelişmiş yerlerden gelişmiş yerlere transfer yapıyor. Bu nedenle şirket, dünyanın her yerine hizmet verebiliyor.

Sağlık kurulularında indirim

1993 yılından itibaren kara, deniz ve hava ambulansının yanında revir hizmetleri, organizasyon hizmetleri, asistan hizmetleri ve ilkyardım eğitim hizmetleri verdiklerini söyleyen İsmail Ege Kanber, 150 kişilik bir istihdamla, Türkiye genelinde 365 gün 24 saat Avrupa standartlarında hastalara çözümler ürettiklerini belirtiyor.

Hastaların sigortalı, kendilerine verilen üyelik kartlarını ibraz etmek koşulu ile S.O.S.’in anlaşmalı olduğu, birinci sınıf ve kaliteli hizmet sunan birçok sağlık kuruluşunda (hastaneler, poliklinikler, tıp merkezleri ve görüntüleme merkezleri) yüzde 5 ile yüzde 15 aralığında değişen oranlarda indirimli sağlık hizmeti alabileceklerine de değinen Kanber, yine tıbbi cihaz temini hizmeti verdiklerini de anlatıyor. “Bu işlem, üyelerimiz adına, sağlık durumunun gerektirdiği uygun cihazların araştırılması, kiralanması veya satın alınması işlemlerinin organize edilmesi ile gerçekleşiyor” diyen Kanber, kira veya satış bedeli ve bunlara bağlı diğer tüm giderler üyeye bildirilerek ve ödeme onayı alınarak hastaya teslimini sağladıklarını ayrıca belirtiyor.

“Kendi havayolu şirketimizi kurmak istiyoruz”

Bu yılın başında ilk uçaklarını alarak çok önemli bir yatırımı hayata geçirdiklerini anlatan S.O.S. International’in ikinci kuşak temsilcisi İsmail Ege Kanber, çalışmalarının daha çok hava taşımacılığı bölümünde artacağım söylüyor. “Yıl sonunda ikinci bir uçak daha almayı planlıyoruz. Yılbaşında aldığımız uçağımızla geçen yıla oranla yüzde 30’un üzerinde bir artış hedefliyorduk. İnsanların hayalleri hiç bitmez. Bizim de 20 yıldır en büyük hayalimiz kendi uçağımıza sahip olmaktı’’ diyen Kanber, bugün o hayallerini de gerçekleştirdiklerini söylüyor. Kanber, S.O.S. olarak bundan sonraki hayallerinin kendi hava yolu şirketlerini kurmak, vakıf ve hava taksi hizmeti vermek olduğunu da sözlerine ekliyor.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.