Anasayfa / Beslenme / Hamilelik döneminde beslenme

Hamilelik döneminde beslenmeHamilelik

Hamilelik döneminde ceninin sağlıklı şekilde büyümesi çok önemlidir. Tarihlerine oranla küçük olan bebekler, ilerleyen yaşlarda yüksek tansiyona yakalanma riski taşırlar ve ilginç bir şekilde, parmak izlerinin kalıbı bile normal kilodaki bebeklerden farklıdır. Doğumda kilosu düşük olan bebeklerin, normal kiloda doğan bebeklere oranla kan şekeri sorunlarıyla karşılaşma veya diyabete yakalanma olasılığı yedi kat daha yüksektir. Gelişim aşamalarında ve erken bebeklik döneminde akciğerlerde beslenme ve çevre şartlarından doğabilecek gelişim sorunları, anormal ciğer fonksiyonlarına, daha yüksek bronşit, astım ve kronik göğüs enfeksiyonu risklerine işaret edebilir.

Hamilelik döneminde beslenme

Yapılması gerekenler:

Birçoğumuzun hamilelik döneminde kendimizi inanılmayacak kadar aç hissetmemize rağmen, aslında iki kişilik yememiz gerekmez. Gerçekte fazla kalori ihtiyacımız ilk altı ayda belirgin şekilde artmaz ve hamileliğin son üç ayında sadece % 10 ila 20 oranında artar. Asıl artan şey, yüksek kaliteli, aşağıdaki besinler açısından zengin yiyeceklere olan ihtiyacımızdır:

• Folik asit

• B12 vitamini

• Görme yetisi ve zekâ gelişimi açısından önemli olduğu bilinen temel yağ asitleri

• Çinko

• Demir

• Gelişimle bağlantılı olan A vitamini

Düzenli öğünler yemek ve taze meyve, tuzsuz kuruyemiş, kurutulmuş meyve, çiğ sebze, ev yapımı pasta, meyveli bisküvi, tam pişmiş yumurta, dövülmüş badem gibi atıştırmalar tüketmek önemlidir; ayrıca, kafein ve alkol içeren içeceklerden uzak durulması gerekir çünkü bunlar plasentadan doğruca büyümekte olan bebeğe geçer. Ek olarak, dengeli bir multivitamin ve mineral takviyesi alın.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.