Anasayfa / Makaleler / Etnik Yapınıza Göre Kendinizi Tanıyın

Etnik Yapınıza Göre Kendinizi Tanıyınİyi yaş alma sürecinde doğru estetik bilincini etkileyen önemli unsurlardan biri de etnik kökenler. Etnik kökenler, genetik kodlarımızı da etkileyen unsurlar olduğu için nasıl yaş alacağımızın ve deformasyon risklerimizin ve korunma yönterrderimizin de bir göstergesi. Ülkemiz coğrafyasını baz alarak yedi bölgeye ayırır-sak etnik yapımız ve yaş alma sürecindeki etkilerini öğrenebiliriz.

Akdeniz Bölgesi

Yoğun güneş hasarına maruz kalan bir bölge olduğundan, bu bölge etnik yapısını genetiğinde taşıyan çoğu kişinin güneş koruyucusunu hayatlarına çocukluk evresinde almalan gerekir. Güneş lekeleri ve ince kırışıklığın yaygın olarak görüldüğünü düşünmekteyim. En şanslı oldukları konu ise beslenme alışkanlığına bağlı vücut yapılarının sağlıklı oluşu. Zeytinyağı ve Akdeniz tipi beslenme ve yaşam tarzının Ege’den sonra ikinci şanslı kıldığı genetik yapıya sahipler. Ancak cilt kırışıklığının erken dönemde yoğun görüldüğü bir yapı.

Özellikle dudak üstü ve kaz ayağı çizgilerinin yoğun görüldüğü bir etnik yapı olduğunu düşünmekteyim. Erken SOlar bu anlamda korumaya alınması gereken dönem. Cildin mukavemetini artırmak için vitamin mineral yoğun molekülü enjeksiyonlar risk grubundakiler için yılda bir önerebileceğim bir korunma yöntemi.

Yanı sıra cilt gençleştirme teknolojilerinden de 301u yaşların sonlarına doğru faydalanmayı planlamalarına almalılar. En önemlisi cildi nemli tutmak.

Doğu Anadolu Bölgesi

Güneşin az olduğu bir bölge olmasına rağmen aşın soğuk ve ayazın cildi kurutmasından dolayı kırışıklık riskinin en yoğun yaşandığı bölge. Soğuk iklim nedeniyle ısınma ihtiyacına bağlı içgüdüsel olarak beslenmenin karbonhidrat ve yağ ağırlıklı olmasından kilo aliminin en önemli risk olduğunu düşünüyorum. Yapılabilecek en iyi koruma yöntemi cildi nemli tutmak ve sebze ağırlıklı beslenmek.

Doğu Anadolu insanının damak zevki, et, karbonhidrat ağırlıklı olduğundan ve artık sebzenin daha kolay ulaşılabilir oluşu beslenme düzeninde değişiklik yapmalarının en iyi koruma metodu olduğunu düşünmekteyim. Ben de bir Doğulu olduğum için bu alışkanlıktan kurtulmam bir hayli zor oldu, beyaz ekmeği hayaümdan çıkaralı sanınm yirmi yıl oldu.

Cilt kuruluğunda suyu içmek kadar ne yediğiniz de çok önemli. Suyu ancak sebzelerle yiyebiliriz bunun için özellikle çiğ sebzelerin, koyu yeşil yapraklı olanların yemek kültürüne acilen dahil olması gerekir.

Ege Bölgesi

İç Ege ve suyun öteki yakasından göç etmiş iki farklı etnik yapı görülmektedir. İç Ege, buğday tenli ve elastikiyet kaybına, sarkmalara meyillidir. 301u yaşların sonlarında yüz egzersizlerinden ve cilt güçlendirici işlemlerden fayda görürler.

Göçmen etnik yapısına sahip olanlar ise daha çok ince kırışıklıklara meyillidir. Ancak vücut yapılan en şanslı etnik yapıya sahiptirler. Her iki durumda da güneş hasarına açık bir coğrafya olduğu için kontrolsüz güneş hasarından korunmalılar.

En şanslı olduklan konu ise hayatı hafife almalan. Sanırım en önemli etken denizle iç içe olmalan. Su insanı yumuşatır. Ada insanlan ve denize kıyısı olan yerleşim yerleri sakinleri daha munis ve yumuşak olurlar. Sebze ağırlıklı beslenme ve zeytinyağının genetik yapılarında çok önemli bir şans olduğunu düşünüyorum.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

İnce kırışıklıkların en az rastlandığı bir bölge. En önemli risk sarkma. Elastikiyet kaybı özellikle gıdı bölgesi ve her iki burun kenarı ve yanak arası olukların erken dönemde sinyal verdiğini gözlemekteyim.

Cilt sıkılaştırma yöntemlerinin 30larda başlaması ve yüz egzersizlerinin, koruma anlamında faydalı olacağını düşünüyorum.

Bu bölge, etnik yapısı itibariyle kadınların yoğun iri meme yapısına sahip olduğu yoğun görüldüğü bir bölge. Özellikle gençlik çağında aşın iri meme, duruş bozukluğu, sırt ağnsı şikayetiyle sağlık sorunlan yaratabilir. İlerleyen yaşlarda bu daha da artacaktır. İleri vakalarda cerrahi operasyonla, meme küçültme operasyonlarının estetik kaygı ötesinde sağlık açısından gerekli olduğunu düşünmekteyim.

Ancak cilt kalitesi açısından en şanslı bölge diyebilirim. Güneş hasarına maruz kalınmadığı sürece kadın cildinin en sağlıklı olduğu bölgelerden biri.

Diğer risk faktörlerinden biri ise kilo alımına bağlı bölgesel yağlanmaların yaygın görüldüğü bir bölge oluşu. Daha çok basen ve karın bölgesinde yağlanmanın yaygın olduğunu gözlemlemekteyim. Bu durum için fiziksel aktivitenin erken dönemde bir yaşam biçimi haline gelmesinin, iyi yaş almanın en önemli koruma yöntemi olduğunu düşünüyorum.

Iç Anadolu Bölgesi

Buğday, hatta esmere yakın ten yapısı, sarkma ve elastikiyet kaybı açısından onlan şanslı kılsa da dudak üstü ve alın çatınma çizgisi açısından yerleşik derin kanşıklıklara karşı risk taşırlar. Genel vücut yapılan minyon olduğundan her zaman yaşının altında gösterirler. Gözlemlerime göre bozkır alanın etnik yapısı itibariyle vücut postürünün erken dönemde deformasyon yaşandığı bir yapıya sahipler.

Bunun dışında kuru cilt yapısının en yaygın görüldüğü bölge olarak günde 2-2.5 İt. su içmenin son derece faydalı olacağı unutulmamalı.

Cildi nemli tutma alışkanlığının 301annda başlaması gerekir.

Sabah saatlerinde güne esneme hareketleriyle başlamak bile iyi yaş almak açısından önemli sayılabilir.

Karadeniz Bölgesi

İnce kmşıklıklar en önemli risk faktörü. Elastikiyet kaybı ve sarkma açısından kırışıklıklara göre şanslı yapıya sahiptirler. Cilt yapısı genelde ince olur ve güneş hasanna karşı korunma gerektirir. Nemli ve yağışlı bir bölge olmasına rağmen cilt yapısı ortalamanın üstünde kurudur. Cilt nemlendirme erken dönemde önem taşır.

Yaygın olarak iri kemikleri vardır. Ellerde koruma yöntemlerinin en erken 40larda alınmasını gerektirir. El dokusundaki yağ dokusunun kaybına bağlı çukurlar ve kmşıklıklann en yoğun görüldüğü bölge.

İri kemerli ve cilt dokusu yoğun olan iri burun yapısının sıkça görüldüğü bölge olması nedeniyle radikal burun operasyonlarının erken dönemde planlanması sosyal hayattaki bilinirlikte zorlanmaması adma erken dönemde radikal operasyonların planlanması gerekebilir. 18 yaş, alt sınırdır. Kişiyi ruhsal/fiziksel anlamda rahatsız etmediği sürece estetik kaygı yoğun yaşanmamalıdır. Yeni dünya trendlerinde kemikli burun yapışırım karakteristik ve çekici bulunduğunu da aynca belirtmek isterim.

Marmara Bölgesi

Bu bölgeyi Balkan ve Trakya bölgesi ağırlıklı olarak ele alırsak en önemli riski kadınlar taşımaktadır.

Doğum sonrası deformasyonun en yoğun yaşandığı etnik yapıya sahipler. Doğum sonrasında vücutta sarkmanın ve doğum esnasında alman kilonun, özellikle karm bölgesinde yerleştiği yaygındır. Hamilelik öncesi vücut egzersizleri ve hamilelik sürecinde kontrollü kilo alımı en önemli koruma yöntemi olmalıdır.

Yine bu bölgenin en önemli riski; cilt lekelerine yatkınlık ve saç yoksunluğudur. Zayıf saçlar yaygın olarak görülmektedir.

En önemli avantajları kadınların vücut yapıları. Uzun boylan ve atletik yapıları onları oldukça alımlı kılar. Genelde açık tenli ve sağlıklı cilt yapısına sahiptirler.

40 ve sonrası deformasyonun en hızlı seyrettiği etnik yapı olarak görmekteyim. Özellikle çoklu doğum sonrası bu deformasyon giderek artmakta.

En önemli koruma yöntemi bu alanda olmalı. Deformasyon alanının bilinmesi koruma anlamında en önemli başarıyı sağlar.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.