Anasayfa / Erkek Sağlığı / Erkelerin Yaşlanmasıyla İlgili İyi ve Kötü Haberler

Erkelerin Yaşlanmasıyla İlgili İyi ve Kötü HaberlerSöz konusu cilt olduğunda, erkekler testosteron hormonu sayesinde daha avantajlı konumdalar, çünkü bu hormon onların daha kalın bir cilde sahip olmalarını sağlıyor. Gerçek şu ki; erkeklerdeki toplam cilt kalınlığı kadınlarınkinden yüzde yirmi beş daha fazla! Testosteron aynı zamanda erkek cildini biraz daha sert ve daha az hassas yapıyor. Genellikle, erkek cildi daha yağlıdır, gözenekleri daha iridir ve cildine daha fazla kan gitmektedir. Bunun yanı sıra kolajen ve elastin desteği de daha çoktur.

Erkelerin Yaslanmasi

Ciltleri Daha Hassas

Erkeklerin cildi daha fazla kolajen ve sebum içerir. Bu da, terüerinin kadınlara göre çok daha kalın ve daha yağlı olmasına sebep olur. Bu nedenle kadınların vücutları çok daha pürüzsüz ve incedir.

Erkekler Kadınlara Göre Daha Az Esnek

Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre; kadınların sırtları erkeklere göre çok daha güçlü ve esnek. Bu nedenle hamilelik döneminde öne doğru yuvarlanmıyorlar.
Kadınların ciltleri güneşin zararlı ışınlarına karşı etkili, güçlü antioksidanlar içerir. Bu sebeple kadınlar erkeklere göre cilt kanserine çok az yakalanır. Yine de güneşe çıkmadan önce en az on beş koruma faktörlü güneş kremi kullanılmalı.

Bilim adamları, kadınların kök hücrelerinin kendilerini, erkeklere göre çok daha hızlı iyileştirdiklerini söylüyor. Estetik uygulamalarda kendi kanından ve yağından alınan işlemlerde erkeklerin başansı kadınlara göre daha az.

Amerika’da Dr. David Geary, birini dinlerken erkeklerin beyinlerinin yarısını, kadınlarınsa tümünü kullandıklarını söylüyor. Böylelikle kadın, kendi ile ilgili bilgiye ve donanıma daha çok sahip olabiliyor. Ve kendine daha iyi bakıyor. Erkek, Dow Jones endeksine, paraya daha çok efor harcıyor. Çoğunluk erkek ya eşinin ya kız arkadaşının ya da annesinin kremlerini kullanıyor. Çoğunlukla da kadınların promosyon olarak aldığı ve kendileri için kullanmadıklan ürünleri erkeklere kullandırıyorlar. (Kadınların gizli sırlarındandır bu.)

Çoğu erkeğin kendine bakımla uzaktan yakından ilgisi yok. Oysa erkek cildiyle kadın arasında ciddi farklar var.

ERKEK ESTETİĞİ KEŞFEDİNCE…

Geçtiğimiz yıllara oranla erkek estetiğinde hatın sayılır bir artış var. Amerika’da giderek artan erkek estetiğinde, ameliyatsız estetikler ve sameday denilen aynı gün operasyon olup sosyal hayata kanşılabilen müdahalelerde oldukça ciddi arayışlar gözlemlenmekte. Kadınlar kadar erkekler arasında da artış gösteren medikal ve cerrahi uygulamalar iyileşme süreçlerinin kısalması ve ameliyatsız yöntemlerin artması ile yaygınlaşmasının en önemli nedenleri arasında sayılıyor. Dünya ortalamasında kadınlar yüzde seksen sekiz, erkekler yüzde on ikilerde. Oysa bu oran Türkiye’de yüzde yetmiş dokuza, yüzde yirmi bir.

Türkiye erkek oranındaki yükseklik ile dünya sıralamasında Çekoslovakya dışında bütün Avrupa ülkelerinin önünde ve yedinci konumda. Birincilik ise yüzde altmış bire, yüzde otuz dokuz oranıyla Hindistan’da. Henüz hiçbir ülkede erkekler kadınların önüne geçememiş. Türkiye’de beş yıl öncesine göre yüzde on olan bu oran şimdilerde yüzde yirmi beşi zorluyor.

Kadınlar kadar saklamayıp futbol maçından söz eder gibi yaptırdıkları işlemleri anlatan beyler, kadınlardan daha fazla ince eleyip sık dokuyorlar.

Çoğu erkek, göz kenarlarındaki kırışıklıkları önemsiyor, gıdısını, fazla yağlarını, büyük burnunu, hatta ince bacaklarını sorun edip bunlan düzeltmeye çalışıyor. Uzmanlara göre estetik operasyon yapüranlann başında iş adamları, yöneticiler, sanatçılar geliyor. Burun düzeltme, yağ aldırma, saç ektirme, meme küçültme, göz kapağı estetiği ve kaş astırma; erkeklerin en fazla yaptırdığı operasyonlar arasında…

Bunun yanı sıra koruma amaçlı ameliyatsız estetiklere de talep oldukça yoğunlaşmakta. Antiaging tabanlı mesoliftler, botokslar, dolgular, cilt bakımları başlıca tercih edilen uygulamalar.

Erkekler kısa sürede sonuç alabilecekleri işlemleri tercih ederken ani değişikliklerinden uzak durarak, zahmetli ve uzun soluklu, eziyetli müdahaleleri tercih etmediklerini savunuyorlar.

Son zamanlarda gerek iş hayatının gerek sosyal hayatın yarattığı rekabet ortamı, erkekleri de daha genç, daha dinamik ve daha yakışıklı olmaya yöneltiyor.

Erkeklerin en çok şikayet ettikleri ve tercih ettikleri operasyonlar daha çok çabuk iyileşme süreci daha az zahmetli ve tatmin edici operasyonlan tercih ediyorlar.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.