Anasayfa / Sağlık ve Hastalık Bilgileri / Düzeltici ve koruyucu Rinoplast

Düzeltici ve koruyucu RinoplastDüzeltici ve koruyucu Rinoplast

Burun, bir yapı gibi düşünülmeli ve en derindeki problemden (nefes alma gibi), en yukarı (görsellik) soruna doğru ele alınmalıdır.

Burnumuz, yüze ilk bakıldığında dikkat çeken yerlerden biridir ve kişinin ifadesini oldukça etkiler.

Burnumuzun uzun, dar, geniş, kalkık ya da toplu oluşu; yüzün duruşunu, sevimliliğini ve cazibesini tamamen değiştirebilir. Yıllar içerisinde estetik cerrahideki gelişmeler hem operasyonların yapılış biçimini hem de çok daha başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlıyor. Geleneksel yöntemler artık yerini anlık sonuçlar alabildiğimiz uygulamalara bıraktı. Üstelik hastaların kısa sürede sosyal hayatlarına dönerek rutin aktivitelerine devam edebilmesi de artık mümkün!

rinoplast

Burun; solunumun, koku ve tad almanın en önemli parçasıdır. Ağırlıklı olarak kıkırdak ve daha az kemik yapısından oluşur. Kemik ve kıkırdak yapı, burunun ana destekleridir. Bu bölgedeki şekil ya da nefes alma sorunu yaratan eğrilikler, burun ameliyatlarında düzeltilir. Burun, bir yapı gibi düşünülmeli ve en derindeki problemden (nefes alma gibi), en yukarı (görsellik) soruna doğru ele alınmalıdır. Burada yapılan işlemlerde, burnun ana desteğini oluşturan kemik ve kıkırdağın eksiltilmemesi gerekir.

Burun ameliyatlarında klasik travmatik yöntemler uygulandığında, çok başarılı erken sonuçlar alınabilir. Ancak buna karşın, tüm yapılar bozulduğu ve kıkırdaklar eksildiği için zamanla deforme olrffaları kesindir. Yirmi yaşında burnu destekleyen eksiltilmiş kıkırdak yapısı, ilerideki yaşlarda artar destek görevini yapamaz. Çökmeler ve düşmeler oluşur.

Burun ameliyatlarında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; mevcut burun yapısının tahrip edilmeden eğri kıkırdakların düzeltilmesi, onların dışarı çıkartılmadan ve atılmadan yerinde bırakılmasının sağlanmasıdır. Endoskopik ya da lazer destekli burun ameliyatları, sadece sorunlu bölgelerdeki kusurların çözülmesini sağladığı ve kıkırdak yapıyı eksiltmediği için bahsettiğimiz çökme, düşme gibi diğer sorunların oluşmasını engelliyor. Bununla beraber burun üzerindeki damarsal bozukluklar ile renk değişikliklerin düzeltilmesinde de başarılı sonuçlar sağlayabilmektedir. Bu işlemlerin en büyük avantajı; burundaki kemik-kıkırdak yapısının korunması ve daha sonra oluşabilecek kemik ya da kıkırdak yapısındaki eksilmelerin veya şekil bozukluklarının oluşmamasını sağlamasıdır. Diğer avantajları arasında işlemin çok daha kısa sürmesi, anestezi süresinin çok daha az olması da yer alıyor. Böylece klasik yöntemlerdeki gibi uzun süre anesteziye maruz kalınmıyor.

Morluk ve şişlik oranı yüzde 10’lar civarına çekilmiş oluyor. Ayrıca oluşan morluk ve şişlikler ile burnun içinde herhangi bir tampon ya da tampon yerine kullanılan bir plastik malzeme olmaması, alçı olmaması, burun içinde alınması gereken birtakım dikişlerin olmaması, burnun üstünde çok daha küçük bir atel olması ve burnun işlem sonrasında 3’üncü ayda eski sağlamlığını tamamen koruyor olması avantajdır.

Burna yapılan dolgu/botoks gibi işlemlerle daha önce yapılmış ve birtakım kötü sonuçları olmuş burun ameliyatlarındaki problemler düzeltilebilir. Botoks ile çok hafif burun ucu kaldırılabilir. Ancak bu oldukça az görünür ve belirgin olmayan boyutlardadır. Yapılan dolgular bazen reaksiyon verebilirler. Bu ciddi bir dezavantajdır. Burna bir şey eklenmesi, burnun büyümesine de neden olacaktır. Dolayısıyla burnun üzerindeki çıkıntıyı düzeltirken, aynı zamanda çıkıntının etrafındaki kısımlar dolduğu için daha büyük gözükecektir. Çok gerekmedikçe hastalara burun bölgesi için dolgu veya botoks gibi işlemleri önermiyoruz. Klasik yöntemlerle yapılmış kötü ameliyatların maskelenmesi amaçlı dolgu maddeleri veya botoks yapılabilir. Fakat bunların yerine oradaki kıkırdakların yapısının bozulmadan orada kalarak şekillendirilmesi ve bu tip şeylere daha sonra gerek kalmaması için bizim yaptığımız endoskopik ya da lazer destekli tedaviler, hastalarımıza en çok tavsiye ettiğimiz uygulamalardır.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.