Anasayfa / Beslenme / Düşünceden Başlayıp Alışverişe ve Sofraya

Düşünceden Başlayıp Alışverişe ve Sofrayaİnsanların diyet yapmayı bırakmalarının temel nedenlerinden biri, diyet programlarının sadece doğrularla kaplı ve istisnalara yer verilmemiş olmalarıdır. “Ya bu şekilde ilerleyeceksin ya da hiç sağlıklı beslenememiş olacaksın” düşüncesi insanları gerginliğe sürükler ve en ufak bir farklılığın dahi planladıkları hedeften uzaklaştıracağını düşündükleri için istisnalardan kaçınırlar.

beslenme alisveris

En iyi beslenme programının kendi belirlediğimiz ve kuralların hepsini bir günde uygulamaya başlayamayacağımız bir program olduğuna inanırım. Doğru, kolay uygulanabilir ve esnek bir program olmalıdır. Beslenme programlarını katı kalori hesaplarından ve keskin olarak belirlenmiş yiyecek kombinasyonları ile sınırlandırmaktan kaçınmamın sebebi budur. Ayrıca protein, karbonhidrat ve yağ oranlarını yüzde olarak baştan belirlemekten de kaçınırım. Porsiyonların da önerilen besinlere bağlı olarak geniş tutulabileceğini savunurum. Her zaman herkesin kilosuna, yaşına, fiziksel özelliklerine ve temin edebileceği besinlere uygun bir beslenme programı mümkündür. Sizi tek bir diyet programıyla sınırlandırma hedefim yoktur. Beslenme programınızın sizin için en doğru ve doğal içerikli yiyeceklerden oluşması şarttır. Bu da zaman alabilir ve kesinlikle esnek bir program olacaktır.

Başka bir diyet programı denediyseniz ya da deniyorsanız, diyeti sonlandırdığınızda sizin için olumsuz etkiler yapacağı düşüncesin-desinizdir. Birçok insan çaresizlik içinde bana ulaşıyor, kan grubu diyetinin uyguladıkları diyet programlarıyla çeliştiğinden söz ediyor. Bir keresinde oldukça kaygılı bir bayan beni aradı. En yakın arkadaşının düğünü olduğunu ve düğün pastasından bir dilim yemesi durumunda ne olacağından endişelendiğini söyledi. Benim cevabım ise “Güzel, afiyet olsun” olmuştu.

Kan Grubu Diyetinde Yeni Olanlar için

Kan grubunuza uygun olan diyete başlamak için sabırsızlanıyor olabilirsiniz. Önce can sıkıcı yiyecekleri mutfağınızdan çıkarıp yerine oldukça faydalı olan besinleri getirerek başlamalısınız. Kan grubuna göre beslenmeye başlamadan önce şu adımları izlemelisiniz:

1. KAN GRUBUNUZA GÖRE BESLENMEYİ OKUYUN.

Böyle-ce kan grubunuz ile ilgili hiçbir detayı atlamamış olursunuz. Kan grubunuz ve tarihsel gelişimi arasındaki bağlamı tam olarak anlamadan kan grubunuzun etmenlerini anlayamazsınız. İnsanların kendi keyfine göre diyet yaptıklarını gözlemliyorum. Onlara ne yemeleri gerektiğini ya da neleri yememeleri gerektiğini söyleyen, uzman olmayan kişilere bağlı hareket ediyorlar. Belki de bu yöntemler işe yarıyor. Fakat uzun dönemde bu yöntemler onların hayatları boyunca bağlı kalmayı başarabilecekleri bir beslenme programı hâlini alamıyor.

2. OLDUKÇA FAYDALI BESİNLER LİSTESİNE YENİ BESİNLER EKLEMEYE BAŞLAYIN.

Kan grubunuza göre size ilaç gibi gelecek, faydalı besinlere baştan göz atın. Yemeye başlamadan önce bu besinleri listeleyin.

3. KAN GRUBUNUZA GÖRE EGZERSİZ YAPMAYA BAŞLAYIN.

Egzersiz kan grubu diyetinin önemli bir parçasıdır. Kan Grubunuza Göre Beslenme kitabımda, neden farklı kan grubundaki kişilerin neden farklı egzersizler yapmaları gerektiği ile ilgili kapsamlı bir açıklama bulabilirsiniz. Kısaca hatırlatmam gerekirse: 0 grubundakiler aerobik ve jogging gibi hareketli sporlar; A grubundakiler yoga, Tai Chi, yürüyüş gibi stres atıcı ve rahatlatıcı sporlar; B grubundakiler yürüyüş, bisiklet, dövüş sporları gibi uyumlu sporlar; AB grubundakiler de A grubundaki gibi sakin sporlar yapmalılar.

4. Zararlı besinleri listenizden çıkarmaya başlayın.

Kaçınmanız gereken yiyeceklerin yerine doğal besinler koymaya başlayın. Örneğin; A grubundakiler menülerinde kırmızı etin yerini balık ile değiştirebilirler. Amacının zararlı besinlerin yerine faydalı ve faydalı ya da zararlı olmayan besinler getirmek olmalıdır. Kan grubunuzla belirli besinler arasındaki ilişkiyi anlatan bir bölüm okuduğunuzda, sizin için zararlı olan bir besinde bulunan lektini içeren başka bir besinden de kaçınmalısınız.

Öncelikli Kontrol Listesi

  • O grubu: Haftada üç ya da dört kez kırmızı et yemeye başlayın. Buğdayı listeden çıkarın.
  • A grubu: Kırmızı etin yerini sebzelere bırakın. Balık ekleyebilirsiniz. Diyet listenizde tahıllara ve baklagillere daha çok yer verin.
  • B grubu: Haftada birçok kez süt ürünlerinden tüketmeye başlayın. Tavuğu listeden çıkarın.
  • AB grubu: Organik et, kümes hayvanları, sebze ve meyve tüketmeye başlayın. Buna tam olarak uyamıyorsanız kırmızı et ve kümes hayvanlarıyla başlayın.
  • Sebze ve meyveleri iyice yıkadığınızdan emin olun.
  • Kan grubunuza uygun egzersizlere başlayın.

Markette

Markette bir diyetisyen gibi davranmanıza, yanınızda hesap makinesi ya da kantar taşımanıza gerek yok. Sadece en doğal ve en taze yiyecekleri araştırmalısınız. Temel birkaç kuralı hatırlamanız yeterli. ..

Yağlı etten kaçının. Açık alanda yemlenen kümes hayvanları ve kırmızı et kimyasallar taşımazlar. Dolayısıyla beslenme programınızda yer alabilirler. Kümes hayvanlarının açık alanlarda yemlenmiş olması, doğal beslenmiş olmaları demektir. Yediğinizde tadındaki farklılığı hemen anlayabilirsiniz. Eti daha yağsız ve rengi daha canlıdır.

Taze balık seçmek oldukça basittir. Gözlerine bakın; berrak ve parlaksa balık muhtemelen tazedir. Solungaçlarını kaldırın; eti parlak, kırmızı ya da koyu pembe olmalı. Balık eğer dokunduğunuzda yumuşaksa ya da kokuyorsa taze değildir.

Raflardaki konserve yiyecekler kesinlikle kaçınmanız gereken yiyeceklerdir. Ticari olarak bozulmamaları için besinlere konserve-lemek ya da kavanozlamak için yüksek sıcaklık ve basınç uygulanır. Bu işlem besinlerin vitaminlerinin azalmasına neden olur. Özellikle de antioksidan etkisi olan C vitamini ve sıcaklığa duyarlı olan A vitaminleri azalır. Ayrıca bu ürünler genellikle daha az lifli ve daha çok tuzludur.

Taze besinler tercih ettikten sonra besinlerin dondurulmuş olmasına da dikkat etmelisiniz. Dondurma işlemi besinlerin değerini kaybetmesine engel olur. Üstelik son yıllarda geliştirilen yeni dondurma teknolojileriyle besinler, neredeyse tamamen taze kalmış oluyor.

Mutfağınızı Kan Grubunuzla Barıştırın

Mutfağınızda kan grubunuza göre olan besinleri stoklarsanız sizin için daha kolay ve daha uygun olacaktır. Ailenizde farklı kan grupları varsa, saklama kaplarının üzerine içindekiler ve kan gruplarına göre işaret koyabilirsiniz.

Mutfakta

Et ve Balık Hazırlarken Yemeklerin yanlış pişirilmesinden dolayı çoğu yiyeceğin besin değeri kaybolur. Bu durum özellikle et ve balık gibi protein yönünden zengin hayvansal besinler için geçerlidir. Önceki bölümlerde belirttiğim şekilde et ürünlerini tüketen hastalarıma, et ürünlerini pişirmeden önce ekstra başka adımlar uygulayıp uygulamadıklarım sorarım. İlk olarak etin fazla yağ ve derisini almalarını; ardından etin sığacağı genişlikte bir tencerede su kaynatmalarını, ocağı kapattıktan sonra üç ila beş dakika boyunca eti kaynamış suda bekletmelerini öneririm. Bunun kulağa tuhaf geldiğini biliyorum. Etin heba olacağını düşüneceksiniz. Aslında etin tadında veya dokusunda hiçbir değişim olmayacaktır ama etin yüzeyinde bulunan kimyasalların neden olduğu oksitlenmeyi gidereceksiniz. Aynı zamanda uygun olmayan şartlardan dolayı et ürünlerine bulaşan bakterilerin ölmesini sağlayacaksınız. Ancak tazeliğinden şüphe duyuyorsanız eti kaynar suda tutmanızın bir anlamı kalmaz. Bozuk eti çöpe atmaktan başka bir yol yoktur. Aynı şey balık için de geçerlidir.

Kızartmak, Tütsülemek, Kurutmak, Salamura Etmek

Kızartılmış, tütsülenmiş, kurutulmuş ve salamura edilmiş et ve balık ürünlerinden bütün kan grupları kaçınmalıdır. Pek çok kültür, kızartılmış ürünleri tercih etmektedir ancak bu işlem sırasında kanserojen maddeler ortaya çıkmaktadır. Kızartılmış ürünleri tüketmenin kalp ve dolaşım sistemine olumsuz etkileri olduğu kanıtlanmıştır.

Söğüş et, sosis ve jambon gibi tütsülenmiş, kurutulmuş et ve balık ürünleri; somon füme; salamura edilmiş ringa balığı istenmeyen ölçüde nitrit, nitrat ve yüksek oranda sodyum içerir. Yüksek mide asidi seviyesi sebebiyle O kan grubunun, düşük mide asidi seviyesi yüzünden A ve AB kan gruplarının mide kanserine yakalanma riski yüksektir ve nitrat bu riski daha da arttırmaktadır.

Sotelemek

Az yağ kullanılırsa soteleme, kızartmadan daha sağlıklıdır. Soteleme, kızgın tavada yüksek ateşte yemeklerin pişirilmesidir. Bu, yiyecekler kıtır kıtır olurken tadının korunması için yapılan hızlı mühürleme işlemidir. Et, balık, tofu ve sebzeleri ısının olduğu alanda toplayarak vok tavada soteleyebilirsiniz. Bu, tavayı hareket ettirerek küçük parçaların yanmadan pişmesini sağlar. Et ve sebzelerin pişmesi için ilk başta biraz bekleyin, daha sonra tavayı hareket ettirebilirsiniz. Sebzeler tavanın ortasında daha hızlı pişecektir. Bu durum ısının derecesinin farklılık göstermesinden kaynaklanmaktadır. Başarılı bir soteleme işlemi; sebze, et, balık ve tofuların tatlarının daha yoğun hissedilmesini sağlar.

İpucu

Soteleme, tofu için en etkili pişirme yöntemidir. Tofu özellik olarak diğer tatları içine çeken bir yapıya sahiptir. Az miktarda sarımsak veya zencefil, tofu ile kullandığımız sebzeler ile karıştırılırsa tofunun içine çektiği tatlar daha yoğun olarak damakta kalacaktır. Tofuyu tercih etmeyen kişiler için sotelenmiş tofu iyi bir başlangıç olabilir.

Kavurmak, Haşlamak, Yarı Haşlamak ve Fırınlamak

Yiyeceklerin kavrulması da kanserojen maddeler ortaya çıkartır ancak kızartmadan daha sağlıklı bir işlemdir. Etiniz yağsız ise yüzeyi kısa sürede kahverengileşecektir, bu herhangi bir tehlike yaratmaz. Fırınlamak, haşlamak ve yarı haşlamak en güvenli pişirme yöntemidir.

Buharda Pişirmek

Sebzeleri buharda pişirmenin en lezzetli yol olduğunu biliyorum. Besin değerlerinin korunarak pişirilmesinde en hızlı ve etkili yöntemdir. Kaynatma sırasında besleyici maddelerin çoğu suya geçer. Marketlerden basit bir buharda pişirme sepeti temin edebilirsiniz. Bir tencereye sepetin altında kalacak kadar su doldurup sepeti oturtun. Sebzeleri ekleyin, kapağını kapatın ve ocağın altım yakın. Bro-koli beş veya altı dakikada pişecektir. Brüksel lahanasının pişmesi biraz daha fazla vakit alabilir.

Besinlerin değer kaybetmemesi için en iyi yolun buharda pişirmek olduğunu unutmayın.

Tencereler, Tavalar ve Mutfak Aletleri

Yemek yaparken kullanılan yanlış tencere ve tavalar tehlikeli olabilir. Bakır veya kalaylı tavalarda olduğu gibi hiçbir tencere ve tavanın dekoratif amacı yoktur. Kurşun, gümüş, toksik maddelerin karışımı ile yapılan bazı ürünlerin kullanılması sonucu pişirme sırasında yiyeceklere zararlı maddeler nüfuz edebilir. Özellikle seramik tencereleri kullanırken dikkatli olun. Sırının ve boyasının kurşun içermediğinden emin olun. Porselen ve emayeli yüzeyler yemek yapmak için uygundur.

Dökme demir-emayeler genellikle güvenlidir ancak yüzeyinde oksitlenme ve paslanma olmadığından emin olmalısınız.

Alüminyum tencere setleri oldukça ucuzdur ve yüksek oranda talep görür. Ancak yemek yaparken alüminyumun kullanılmasının ciddi sağlık sorunlarına yol açtığına inanıyorum. Alüminyum vücuttan kolay atılmaz ve Alzheimer hastalarının ortak özelliği beyin dokularında yüksek oranda alüminyumun birikmiş olmasıdır. Alüminyum kaşık ve kepçe aracılığı ile yemeklere kolaylıkla nüfuz eder. Aynı zamanda alüminyum yemeklerde bulunan asitlere reaksiyon gösterir ve C vitaminin kaybolmasına yol açar.

Paslanmaz çelik tencere ve tavalar için en güvenli seçimdir. Pişirme işleminde yemeklere bir zararı dokunmaz. Bazı paslanmaz çelik tencere setlerinin üzeri alüminyum ile kaplanır. Eğer alüminyum tencerenin içindeki yiyeceklere temas etmiyorsa bu bir sorun yaratmaz.

Teflon tencere setlerinin çizilmemesine dikkat edilmelidir. Son zamanlarda piyasaya çıkan teflon ürünler daha zor çizilmektedir, bu da onları daha güvenilir yapar. Yine de teflonlarınızı çizilmemeleri için sadece plastik veya tahta mutfak aletleri ile kullanın.

Masada

Yemek yemek daha çok sisteminize yiyecekleri dâhil etmenizdir. Sindirim, tüm vücudunuzu etkiler. Vücudunuzun yararlandığı yiyeceklerin içerdiği elementlerin etkileri sizi oldukça şaşırtabilir. Yemek yerken şunlara dikkat etmelisiniz:

1.    Yemek Yerken Bir Şey İçmeyin.

Evlenmeden önce Martha, babamın evine ilk geldiğinde masada su bardağı olmadığını görünce çok şaşırmıştı. Babam yıllar önce yemeklerle beraber sıvı tüketmenin mide özsuyunu sulandırdığını keşfetmişti. İlerleyen bölümlerde kan grubuna göre menülerde çeşitli içeceklerin yer aldığını göreceksiniz. Bu içecekleri yemek sırasında içmemeye çalışın. Örneğin; kırmızı şarabınızı yemekten yarım saat önce tüketebilirsiniz veya kahvenizi, çayınızı yemekten yarım saat sonra içebilirsiniz.

2.    Gerginliğinizi Kapıda Bırakın.

Bir Roma atasözüne göre sağlığın gizemi, “Dr. Diyet, Dr. Huzur ve Dr. Mutluluk”tur. Yemek yerken gergin veya stresliyseniz stres hormonlarınız çok fazla mide özsuyu üretir ki bu da mide ekşimesine ve mide asidine neden olur.

3. Konuşmayın.

Stres ile konuşmak arasında oldukça açık bir bağ vardır. Yemek yerken neden konuşulmadığının en basit nedeni budur. Ayrıca konuşurken yüksek miktarda hava yutarız ki bu da gaza neden olur. Konuşurken çiğneme süreci de sekteye uğrar ancak yiyeceklerin kolaylıkla hazmedilmesi için iyi çiğnenmeleri gerekir. Yani anne babalarımızın “Ağzın doluyken konuşma” uyarısı yararlı bir kuraldır.

4. Yiyecekleri Çiğneyin.

Bir yarışmadalarmış gibi yiyecekleri çiğnemeden yutanlar kendilerini büyük bir zevkten mahrum bırakmaktadırlar. Yiyeceklerin tadını, aromasını, rengini ve dokusunu fark edemezler. Çiğnemenin önemi -dişlerinizi, dudaklarınızı ve ağzınızı kullanmak- üzerinde yeterince durulmamış olunabilir. Mide özsuyu tadın hissedilmesi ile salgılanmaya başlanır; çiğnediğiniz ve yemeği ağzınızda tuttuğunuz süre ne kadar uzun olursa sindirim için midenizi o ölçüde hazırlamaya yardımcı olursunuz. Bu, yiyeceklerin neden çiğnemesi gerektiğinin doğal nedenidir. Sindirim enzimleri yiyecek parçaları ile harekete geçer, yiyeceğin ne içerdiği önemli değildir. Sindirim süresi, mide ve bağırsakların salgılarına maruz kalan yiyeceklerin toplamı ile doğru orantılıdır. Yiyecekleri ne kadar çiğnerseniz o kadar ufalırlar, bu da mide-bağırsak yolu boyunca daha etkili bir sindirim sağlar.

Deniz ve et ürünlerini yerken her lokmanızı otuz defadan fazla çiğnemelisiniz. Ekmek, patates gibi nişastalı ürünlerin ve meyvelerin sindirimi ağızda başlar. Bu da yiyecekleri çiğnemenizde kolaylık sağlar.

Yiyecekleri yutmak, sindirimi yavaşlatır.

Yiyecek Kombinasyonunu Anlamak

Eğer yapabiliyorsanız et ve deniz ürünlerini patates ve tahıl gibi nişastalı yiyeceklerle karıştırmayın. Pek çok kişi nişastalı ve proteinli ürünleri bir arada tüketir. Özellikle sandviçlerde olduğu gibi. Çünkü hızlı hazırlanırlar, çantada taşınabilirler ve pratiktirler. Zaman zaman sandviç tüketebilirsiniz, ilerleyen bölümlerde de bu kitapta lezzetli ve sağlıklı çeşitlerini sunacağız.

Dikkatinizi hangi yiyecekleri beraber tüketeceğinize vermeniz daha önemlidir. Örneğin; protein ve karbonhidrat farklı sürelerde sindirilir.

Bu kapsamlı bölümde kan grubunuza göre hazırlayacağınız, bir-birinde lezzetli ve sağlıklı yemek tariflerini bulabilirsiniz. Kan grubu diyetine başladığında lezzetli yiyeceklerden uzak kalacağından endişelenenler için bu bölümdeki yemek seçenekleri oldukça rahatlatıcı olacak. Tarifler profesyonel aşçı olan Martine Lloyd Warner ve Gabrielle Sindoff hazırlandı. Size uygun olan yemekleri önerilen şekillerde hazırlayabilirsiniz.

SİZDEN GELEN BİR TARİF

Kan grubuna göre beslenme ile ilgili bizimle irtibata geçen yüz binlerce insana teşekkürler. Gönderdikleri tarif önerileri ve özgün yemek tarifleri bunları okuyan birçok insanın yemek hazırlamalarını kolaylaştırdı ve mutfaklarında yemekleri çeşitlendirdi.

Her bir yemek tarifi kan grubunuza bağlı olarak hazırlanmıştır. Tariflerin başlığında belirtilen kan grubuna göre ilerlemelisiniz. Anahtarınız şu şekilde olmalı:

Yararlı yiyecekler öncelikle sizin kan grubunuza göre faydalı olan besinlerden oluşan yiyeceklerdir. Bazen içeriğinde faydalı besinlerle birlikte faydalı ya da zararlı olmayan besinler de bulunabilir. Fakat kaçınılması gereken herhangi bir besin içermezler.

Faydalı ya da zararlı olmayan yiyecekler öncelikle sizin kan grubunuza göre faydalı ya da zararlı olmayan besinlerden oluşan yiyeceklerdir. Bazen içeriğinde faydalı besinler de bulunabilir fakat kaçınılması gereken herhangi bir besin içermezler.

Uzak durulması gereken yiyecekler kan grubunuza uymayan, kaçınmanız gereken besinler içerir.

Bu bölümdeki tarifler kan grubunuza uygun olan besin kategorisine göre hazırlanmıştır. Herkes için uygun olan en az bir tarif bulabilirsiniz.

Öğünlere Bakış Açısı

Bu yemek tarifleri farklı kan grubundakilerin birlikte yaşadığı ev halkı için ortak bir öğün oluşturmada bir rehber olacaktır. Aşağıdaki yemek listelerini mutfağınızda görebileceğiniz bir yere koyun. Böylece yemek yapmadan önce hepinize uygun olan yemekleri daha kolay bulabilir, tariflerinizi belirtildiği şekilde hazırlayabilirsiniz.

Kırmızı Et & Kümes Hayvanları

Hindi Burger
Hindi Külbastı
Hindi Rosto

Balık & Deniz Mahsulleri

Kişnişli, Kimyonlu Kılıç Balığı
Unlanmış Keler Balığı
Limon ve Sarımsakla Marine Edilmiş Ton Dilimleri
RedSnapper Buğulama

Makarna
Yeşil Makarna

Pizza

Basit Pizza Hamuru
Salata Pizza
Beyaz Pizza
Yeşil Kabak ve Fesleğenli Pizza

Baklagiller & Tahıllar

Kavuzlu Buğday Pilavı
Darı Salatası Darı Kuskus
Kavuzlu Buğday ve Basmati Piriç Pilavı
Kinoalı Risotto
Esmer Pirinç Pilavı
Kavuzlu Buğday Salatası

Sebzeler

Soğanlı Şalgam
Sarımsaklı, Zencefilli, Kişnişli Havuç ve Yaban Havucu
Ağır Ateşte Pişmiş Rezene ve Sarımsak

Sebzeli Köfteler

Sardalyalı Pazı
Ağır Ateşte Karalahana
Izgarada Portobello Mantarı
Ağır Ateşte Pişmiş Pırasa

Çorbalar & Sulu Yemekler

Kolay Hindi Suyu veya Kolay Sebze Suyu
Hindi Çorbası
Zencefilli Kabak Çorbası
Karışık Kök Çorbası
Fasulyeli Kabak Çorbası
Balık Çorbaları
Beyaz Fasulye ve Yeşillik Çorbası

Salatalar

Mesklun Salata
Karışık Mantar Salatası
Yunan Salatası
Havuç-Kuru Üzüm Salatası
Uskumru Füme Salatası
Sezar Salata
Yeşil Taze Fasulye Salatası
Közlenmiş Tatlı Patates Salatası

Sandviçler, Yumurtalar, Tartlar, Frittatalar ve Krepler

Ezekiel Ekmeğinde, Kızarmış Çedar Çabuk Ton Balığı Salatası
Tek Yumurtalı Omlet
Körili Yumurta Salatası
Makarnalı ve Karamelize Soğanlı Frittata
Yeşil Kabak ve Mantarlı Frittata
Ispanaklı Frittata
Krep

Tatlılar

Keçi Peyniri Dondurması Pirinç Keki Elmalı Kek
Basmati Pirinçli Muhallebi Başaşağı Anan aslı Kek Elma ya da Armut Sotesi Tropik
Meyve Kompostosu ya da Fırında Elma Elmalı Turta
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.