Anasayfa / Cilt Bakımı - Cilt Sağlığı / Cilt Yağları Nedir?

Cilt Yağları Nedir?Cilt Yağları

Cilt yağları; su, enzimler, yağlar ve bakterilerle savaşan kan hücrelerinin az miktarlarda karışımından oluşan, cilt yüzeyini ince bir film gibi kaplayan tabakadır. Cilt yağlarındaki kimyasal madde, organik yağlara benzeyen trigliserit yağlardır. Bu cilt yağlarının kimyasal kompozisyonu çoğu insanda aynıdır ve ne miktarda şeker yerseniz yiyin, cilt yağlarınızdaki bu formülü değiştiremezsiniz fakat yediğiniz şekerler ve yağlı yiyecekler, cilt yağlarının daha fazla üretilmesine, cildinizi daha yoğun bir şekilde kaplamasına yol açacaktır. Sivilceleri olan insanlar cilt yağlarına daha çok duyarlıdır ve bu yağların cilt tarafından daha fazla üretilmeleri neticesinde sivilcelerle yaşadıkları kötü deneyimleri artacaktır.

Cilt yağlarının daha fazla üretilmesi sorununu engellemek için kurutma kâğıtları ve havlular kullanarak onları temizlemekle gün boyunca yoğun çaba harcayan insanlar olsa da cilt yağları yararlı maddelerdir; çünkü cildimiz kendi ürettiği yağlar sayesinde kendini temizleyebilmektedir. Kaygan, yağlı dokusu sayesinde döküntülerin cilt üzerinde birikmemesini sağlayarak burada tutulmalarını engeller. Cilt yağları ayrıca su geçirmez bir yapıya sahiptir, bu yüzden de yağlı ciltler için üretilen su bazlı losyonlar ciltte gerekli etkiyi göstermezler.

Cildin nemli kalmasını sağladığı, ayrıca içeriğinde bulunan -mesela yağlar gibi- birçok madde sayesinde canlılığını ve yumuşaklığını koruduğu için de cilt yağlarına teşekkür etmeliyiz. Bu içerikleri yüzünden de mikro yapıda hücre yenilenmesini hızlandıran, deriyi besleyen, su kaybını, cildin solunumunu ve doğal savunmasını kuvvetlendiren sıvı serumlar, yağlı ciltlerde daha etkili olmaktadır.

Cilt yağları ayrıca cildi virüslere, mikroplara, bakterilere, mantarlara ve asalaklara karşı koruyarak tüm yıl boyunca 7/24 kalkan görevi görmektedir. Cilt yağlarının özel antiseptik niteliği sayesinde, bizim katı temizleyiciler ve alkol bazlı tonikler kullanarak yapabileceğimiz temizliği, birçok cilt enfeksiyonuna karşı kendisi de yapabilmektedir.

Aşırı soğuk ya da sıcak vb. herhangi bir hava durumuna göre sıvı yapının donup katılaşarak hareketi engellemesi ya da cilt yüzeyinden buharlaşarak havaya karışmasıyla cildimizdeki çatlakları da önler. Buna ek olarak az yağlı diyetler, cildin doğal yağ oranlarının azalmasına ve cildin kuru hissetmesine ve çatlamasına yol açacaktır. İşte bu yüzden cilt yüzeyindeki yağı veya yağdan oluşmuş bileşik miktarını korumak için nemli kalmasını sağlayan nemlendirici kullanırız.

Ne yazık ki cilt yağları, sivilceye neden olan en büyük etkendir. Cilt yağları, cilt yüzeyine doğru hareket ettikçe içeriğindeki trigliseritler, çatlaklar içindeki diğer maddelerle birle-şerek sivilceye neden olan bakterilerin oluşmasına yol açarlar. Bu maddeler cildi tahriş eden yağ asitleri içerirler. Bu tahriş de aknenin oluşmasında etkilidir.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.