Anasayfa / Cilt Bakımı - Cilt Sağlığı / Cilt Tipinizi Belirleyin

Cilt Tipinizi BelirleyinCilt Tipinizi Belirleyin

Cildiniz temizleyip yıkadıktan ve kumladıktan yanm saat sonra, yumuşak bir kağıt havlu ile yüzünüzü üç parçaya bölerek bu kağıt havluyu yüzünüze yerleştirip otuz saniye kadar tutun.

Kağıt havluda yaygın lekeler varsa cildiniz yağlı, dağınık lekeler varsa karma, seyrek ve taneler halindeyse normal, hiç leke yoksa kuru cilde sahipsiniz demektir.

Cilt tipinizi belirledikten sonra cildinize uygun bir günlük bakım kremi seçin ve sabah akşam temiz dlde uygulayın. Artık bakıma alma rutininiz başladı.

Genetik olarak sahip olduğunuz herhangi bir kusur yok ise bu yaş aralığındaki kişilerin medikal estetik konusunda bir müdahaleye gereksinimi olmaz. Öncelikle dikkat etmeleri gereken şey, bizim gibi altı-yedi ay boyunca güneş ışınlarının dik geldiği bir ülkede kendimizi güneş hasarından korumaktır.

Bu yaşlarda ağır krem kullanımına gerek yoktur. Cilt tipinize uygun bir temizleyici nemlendirici yeterlidir, gece kremi kullanımına 30lara doğru başlayabilirsiniz. Bu dönem göz altı torbalanması riski olanlar için yağ dokunun yer değiştirdiği dönemdir. Takip etmek gerekir. Erken dönemde önlem alınabilir.

28-29 yaşlar güneş hasarına karşı yüksek ve etkin koruma gerektiren yaşlardır.

Cilt lekelenmeleri kalıcı olabileceğinden tam koruma gerekebilir.

25-30 yaşlar özellikle 25’inden sonra şu bilinçte olur. Cilt sadece yüzden ibaret değil; boyun, dekolte ve eller de önemlidir ve hatta vücut cildimiz de öyle.

Cildi bir bütün olarak görmeyi kanıksayın. Vücudunuz içinde dolaşımı hızlandıracak, selülit ve bölgesel yağlanmalara, sarkmalara karşı koruma amaçlı masaj, peeling ve yürüyüşü hayatınıza alın.

30-35 Yaş

30 yaş “Şu şahane yaş dedikleri süreç bu mu?” diye kendi kendinize söylendiğinizi duyuyorum.

Hayatta yapmak ve olmak arasmda büyük farklar var, işte siz tam o ince çizgidesiniz.

Bu, her anlamda kendinizle ilgili bir öğrenme sürecine götürürken peşi sıra bilme sürecini getirecek.

Hayattaki zevkleriniz yerini bulmaya başladıkça kendinizi tanıma yeteneğiniz gelişecek, metabolizmanızı anlayacak, beslenmenizde neyin size faydalı neyin zararlı olduğunu anlayacak bio-ritminizi daha bilinçli bir şekilde takip edeceksiniz.

Doğru estetik planlama süreci için önemli adımlar atmanız gereken bir döneme girdiniz.

Vücudunuzdaki tehlike sinyali veren alanlan net göreceksiniz. Bölgesel yağlanmaya yatkm bir kişi iseniz buna göre önlemler almalısınız. Vücudunuzun tipine göre iyi yaş almak için doğru aktiviteyi seçmeli, doğru medikal destekler almalısınız.

Vücudunuzun üst kısmı daha kalın ise ağırlık egzersizlerinden uzaklaşmalı, pilates, yoga türü kaslarınızı şişirmediğiniz, uzattığınız bir aktivite seçmelisiniz. Kardio ya da uzun tempolu yürüyüşleri hayatınıza almalısınız.

Vücudunuzun alt tarafı kalınsa, özellikle kalça-basen-baldır kısımlarında yağlanma varsa kardio uzun tempolu yürüyüşler, pilates, yoga, aletli fitness mükemmel form tutmanıza yardıma olacaktır.

Vücut formunuz her ne şekilde olursa olsun vücudunuza esneklik katmayı unutmayın. Her sabah kısa bir süre de olsa vücudunuzu esneterek ve nefes egzersizleriyle güne başlaym.

Beslenme düzeninizi oturtma zamanıdır. Günde en az iki litre su, mutlaka önceliğiniz olmalı. Sebze ve yeşilliklerle yemeklerinizi taçlandırmalı siniz.

Cildinizde kolajen üretimi yavaşlamaya başladı, henüz çok önemli sinyaller vermese bile koruma yöntemleri için tedbir almalısınız.

Cilt tipinizi öğrendikten sonra cildiniz için kullanacağınız ürünü belirledikten sonra medikal destek için kollan sıvama zamanı.

Yılda bir bile olsa, cildinize uygun vitamin mineral enjek-siyonlan ile başlayabilirsiniz.

Yüzünüzün deformasyon alanı ve riskini tespit etme zamanı.

Aynanın karşısına geçip ışığı arkanıza alın ve yüzünüzün risk haritasını belirleyin.

Koyu gölgeli alanlar için ufak dozlarda Hyaluronik asit bazlı mesolift enjeksiyonlan uygulayabilirsiniz. Gölgeler yoğunsa Hyaluronik asit dolgularla kaybedilen yağ dokusunu yerine koyabilirsiniz. Henüz derin gölgeler oluşmamışsa 351erinizde bunu planlamaya alabilirsiniz.

301u yaşların en önemli deformasyon sinyalleri ise şöyle; kaz ayaklarında ince çizgiler oluşmaya başlar. Cildiniz ince ve açık tenli ise, en erken 30larda bunu fark edebilirsiniz. Bu çizgi-lenmeleri hafifletmek ve deformasyon hızını azaltmak için IPL Işık teknolojileri, ND Yag lazer uygulamalan faydalı olur.

Fazla mimik kullanıyor iseniz ve kaz ayaklarınızda çizgilenmeler başladıysa altı ay aralıklı yumuşak botoks uygulamalan yaptırabilirsiniz.

Yine 301u yaşlar alnınızda çatınma çizginizin oluşabileceği bir dönemdir. Konuşurken fazla mimik kullanmanız, genetik etkenler bu durumu artırabilir. Güneşe çıkarken mutlaka güneş gözlüğü kullanmayı ihmal etmeyin. Alnınızdaki çatınma çizgisi yer edinecek gibiyse yine yumuşak bir botoks uygulaması, gereksiz mimik yapmanıza engel olacak ve alti aylık dönemde daha az mimik kullandığınız için bir anlamda dinlenmeye alarak çizgilerin derinleşmesini ve yenilerin oluşmasını engelleyecektir. Yeni botoks enjeksiyon teknikleriyle yüz formuna uygun dozda ve teknikte botoks enjeksiyonlan uygulanabilmektedir.

Bu da sizi ifadesiz bir yüz fobisinden uzaklaştıracakta. Doğru ve ehil ellerde uygu1 atacağınız bu enjeksiyonlar kesinlikle klinik şartlarında ve alanında uzman hekimlerce uygulanmalıdır.

30 yaş için iki yılda bir cilt gençleştirme amaçlı kolajeni uyarıcı lazer uygulamalan faydalı koruma yöntemlerinden biridir.

Yüzünüzün formu oturduğu için kaşlarınıza en doğru şekli verebileceğiniz dönemdir.

Sonbahar, kış dönemleri medikal peeling için uygun dönemlerdir. Evde kendinizin uygulayabileceği peelingleri cildiniz yağlı ise on beş günde bir, normal ya da kuru ise ayda bir uygulayabilirsiniz. Cildinizi şaşırtın. Farklı peelingler uygulayın.

Saç yapınıza uygun koruyucu maskeleri ayda bir uygulayabilirsiniz. Saçınızın tonunda, teninizi aydınlatacak ve makyajsız da sizi canlı gösterecek bir renk seçin. Genel geçer moda renklere aldanmayın.

Saçlarınızda dökülme, seyrelme varsa gıda takviyesi ya da vitamin desteği alabilirsiniz. Ancak bu tür destekleri aralıklı olarak alın.

İleri derecede saç dökülmesi ve yoksunluğu durumlarında medikal tedavi almalısınız. Saç tedavilerine ilerleyen bölümlerde değineceğim.

301u yaşların görünümü 45 yaşma kadar, yani on beş yıl daha korunabilir. Medikal estetikten yavaş yavaş yararlanılmaya başlanması gereken bu yaşlarda beklenen iyilik ve güzellik hali, cildin pudra sürülmüş gibi bir hissiyat vermesi dikkat çeker.

Bu gölgesiz bir cilt, yani derinliği azalmış çizgilerin olduğu anlamına geliyor. Herhangi bir renk kaybı olmaksızın, kahverengi, koyu lekelerin olmadığı, pudralanmış bir cilt görüntüsü idealdir.

Artık bu dönemde vitamin alımına başlanılması gerekir. Alın, göz çevresi çizgileri ile burun ve ağız kenarlarında oluşan çizgiler bu dönemde oluşur.

Alm ve göz çevresi için en iyi tedavi botoks, burun ve ağız kenarları çizgileri için ise Nozolabial Fold (hiyalüronik asit dolgu) uygulamalarıdır. Bu yaş aralığı deformasyon yoğun ise anti-aging, mezoterapi mesolift, lazer tedavileri gibi koruma yöntemleri için uygun olabilir.

35-45 Yaş

35 yaşında artık kendini bilme dönemine geldiniz. Dişilik kavramının içini iyice doldurmaya başladınız, kendinizi bilme ve birçok şeyi yapma sürecindesiniz.

Bu dönemin diğer deformasyon belirtisi ise yüzdeki koyu gölgelenmeler. Yağ doğudaki erime hızlanmıştır ve eriyen dokular kendini koyu gölgelerle gösterir. Bu yaş aralığındaki kişiler tam arkalarında dik olarak ışık vuracak şekilde ayna karşısma geçsinler. Alt göz kapağı ile yanak arasmda iç içe geçmiş ters çam ağacı şeklindeki gölgeler orta yüzdeki doku erimesine bağlı deformasyonu gösterir. Üst yanaktaki enine gölgeler yine doku erimesini gösterir. Her iki dudak dış kenarından çeneye doğru inen koyu gölgeler de bu bölgedeki doku erimesini gösterir. Bu koyu gölgeler daha fazla belirginleşmeden kalıcı olmayan organizmaya uyumlu Hyaluronik asit dolgu enjeksiyonlan ile kaybedileni yerine koyabilirsiniz.

Ancak en önemli olan ve dikkat etmeniz gereken; ifadenizin doğallığının kaybolmadan, sadece kaybedilenin yerine koyma prensibine dayanarak bu uygulamaları gerçekleştirmektir. Çünkü dolgu uygulamalarının en önemli riski abartıya kaçmaktır. Bir tüp dolgu, bir çay kaşığı kadardır. Bir tüp dolgu, 2 cm. boyunda 1 cm. eninde koyu gölgeli alanı toparlamaya yetecektir.

Dolgu enjeksiyonunu yaptırırken azar azar, belli aralıklarla dolgu oturdukça ilave dozlarda uygulatın. Bir dolgu enjeksiyonunun oturması iki-üç haftayı alır.

İşte bunlar 35-45 yaş yapılacak dolgu bölgeleridir. Artık bu dönemde mezoterapi, mesolift, cilt gençleştirme teknolojilerinden (lazer, radyofrekans ve ultrason) yararlanma zamanıdır.* Aynca yoğun kozmetik kullanımırun ve beslenme programının da düzelmesi gerekir.

Bu dönemde yüz ovalinin bozulması diğer dikkat çeken konulardandır ki, lazer tedavileri yüz ovalinin korunmasında önemli rol oynar. Elbette sıkılaştincı etkili mesoliftler de son derece etkin.

35 ve sonrası için 301u yaşlarda yaptığınız koruma yöntemlerine ilave olarak yaşlanma hızını azaltmak için artık cilt gençleştirme tedavilerine başlayabilirsiniz.

Cilt bakımında yüzünüze uyguladığınız ürünleri boyun ve dekolte bölgenize de uygulayın. Dekolte bölgenizde çizgiler oluşmaya başladıysa medikal uygulamalar olan mesolift ve lazer tedavilerinden bu bölge için de faydalarım.

Kol ve iç bacak sarkmalarının önüne geçmek için pilates, yoga, yürüyüş ve egzersizleri hayatınıza alm.

Vücudunuzu nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

40-45 Yaş

40 yaş ‘yapmak’ ve ‘olmak’ arasmda gidip geliyorsunuz.

Mental ve ruhsal olarak kabm dışına çıkma ihtiyacı sizi paniğe soksa da bir taraftan cesaret dalgası sizi esarete mi sürüklüyor anlamlandıramıyorsunuz. “Eyvah ben ne oluyorum?” diyor aynadaki sen.

Hissettiğin sen ise içine dönüyor ve eşsiz bir keşfe çıkıyor. Aslmda ruh, iyiyi ve kötüyü bilmiyor, deneyimliyor.

45 yaşında erdiğinizde ‘yapma’, ‘bilme’ eylemleri kendini şahane biri olma sürecinin başlangıcına itiyor. Pek keyifli bir yol bu.

Artık bu dönemde vitamin, mineral, besin desteklerinin alımına başlanılması gerekir.

Bu dönemin en önemli deformasyonu yüz ovalindeki bozulma olarak öne çıkıyor. Her iki çene yanırun ve çene hattının gevşemesi, bu kontur hatündaki gevşeklik ve sarkma olarak kendini gösteriyor.

Yüz ovalini toparlamada öne çıkan medikal tedaviler: Ultrasound teknolojileri, radyo frekans teknolojileri, yoğun sıkılaşürma etkili mesoliftler, Nefertiti (Mısır prensesinin yüz ovali üçgen ve keskin hatlı olduğu varsayılarak bu isim verilmiştir) lift olarak bilinen botoksla yüz ovalinin bir miktar da olsa toparlanması başlıca uygulamalardan.

Bu tedbirler aralıklı olarak birbirini takip etmeli, zincirleme olarak yapılan bu tedavilerle yüz ovalindeki sarkma toparlanabileceği gibi sarkma hızı da yavaşlar. Cilt eskiye göre nemini kaybetmiştir, bu yüzden yılda en az bir ya da iki kere nem kapasitesini artına Mesolift uygulatın. Cildinizi korumaya alın.

Yüzün yerçekimine karşı deformasyonunun en hızlı seyrettiği süreçtir. Kaşlarm aşağıya doğru inmeye başladığını yoğun hissedersiniz. Yeni ultrasound teknolojileri bu sorunun da üstesinden geliyor. Göz kapağındaki sarkma için sıkılaştincı radyofrekanslı lazerler cildi toparlamaya yardıma oluyor. Cildin sıkılaşması ve parlaklığı için fraksel lazer yine bu dönem başvurulması gereken yöntemlerden. Bütün teknolojileri iki-üç yılda bir uygulatabilirsiniz.

Estetikle ilgili ve konıma yöntemleri konusunda alakalıysanız bu dönem estetiğin botokstan ibaret olmadığını anladığınız bir süreç olacak. Estetik, tip biliminin sunduğu bütün seçenekleri araştıracak ve kendinize en uygun olanı saptayacaksınız. En önemli olan deformasyonunuzu ve ne istediğinizi bilin, abartıdan uzak durun.

Menopoz dönemi ile karşılaşanlar için önemli tavsiyem; Kilonuza dikkat etmeniz. Kolay kilo alır ve zor verirsiniz. Fazladan alman her 9 kalori, 1 gram yağ olarak depolanır. Metabolizma hızınız menopoz döneminde daha da yavaşlayacağından hızlı kilo alırsınız.

Beslenme düzenine dikkat etmek, boy kilo oranım yakalamaya çalışmak, yaşının iyisi olma yolunda en önemli adımdır. Aşırı kilo ve yağlanma cilt sağlığınızı da olumsuz etkiler. Kilolu insanlar -yüzleri gergin olsa bile- olduğundan daha yaşlı görünürler.

Yüz büyüdükçe kare formunu alır, gıdı bölgesinde yağ toplanır ve bu yüz formunu yaşlı gösterir. Makyaj için dikkat etmeniz gereken bir-iki önemli tüyo vereceğim. Ağız çevresindeki ince çizgiler daha belirginleştiği için yoğun dudak parlatıcısı ya da yoğun koyu renkli rujlar tercih etmeyin. Bu dönemde belirgin ince çizgiler ve kmşıklıklar mevcutsa, yanlış ve yoğun makyaj, sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterecektir.

Cilt bu dönemde daha kuru olduğundan kapaücı tercihinizi spfli nemlendirici özellikli sıvı formda fondöten ve renkli nemlendiricilerden yana kullanabilirsiniz. Seçeceğiniz fondötende ışık yansıtan partiküller olursa ince kmşıklıklar daha az belirgin olur. Aşın pırılülı göz farlan sarkan göz kapaklarmı daha da belirginleştirecektir.

Yine bu dönemde karşılaşacağınız bir deformasyon gülümsemenizin küçülmesidir. Dudak volümünde azalma ve diş etlerinizin çekilmesi nedeniyle gülümsemeniz küçülür. Üst dudak ve burun arasında ince çizgiler oluşur. Üst dudak ve burun arasmdaki oluk düzleşir. Aslında bu oluk, gençlik çizgisi olarak nitelendirilir. Düzleşen gençlik çizgisi ince vo-lümlü hyaluronik asit dolgularda yeniden yapılandmlır. Dudak volümündeki azalma dudak volümünü artırmak için geliştirilmiş özel dolgularla yeniden artırılır. Kaybettiğiniz kadarını yerine koymak esasür. Eski resimleriniz bu yapılandırmada kılavuz rolü üstlenir.

Diş etlerinizdeki çekilme ise lazer uygulamasıyla yeniden yapılandmlır. Estetik diş hekimliği bu konuda son yıllardaki gelişmeleriyle yüz güldürücü sonuçlar yaratmakta.

Dudak üstündeki ince çizgilerin onarımı için ise lazer tedavileri ince volümlü dolgularla kombine edilir.

Gülümsemeniz küçüldüğünde estetik diş hekimliğinden faydalanabilir, dişlerinizi yeniden yapılandırabilirsiniz.

Gülümsemenizi büyütmeniz yaşının iyisi olma yönünde yüz formunuzu daha genç kılma konusunda başanlı bir uygulama olacaktır.

Bu dönemde katsız net saç kesiminiz ve saçınızın tek renk olması daha dinamik tutacaktır.

50 Yaş

Eğer yaş saplantısı içinde değilseniz 50′ sinde sek sek oynayabilecek cesaret ve güç varsa, dünyayı bile tersine döndürebilirsiniz. Hele ki bir kot, bir tişörtle ya da bir eşofman içinde bedeninizin hoppa hallerini hissedebiliyorsanız Mars’a bile gidebilirsiniz.

Eğer erken dönemde medikal destek aldıysanız, kaybedileni mümkün olduğunca yerine koymayı başardıysanız mevcut sarkma ve karışıklıklara barışık yaşamaya ne dersiniz? Bence olabilir. Cevabınız “hayır”sa cerrahi sınırları zorlamak istiyorsanız, yan cerrahi sayılabilen yöntemler ilginizi çekebilir.

Cilt altına kolajen iplikleri döşeme, askılar bir seçim olabilir. Bu dönemde göz kapağı elastikiyet kaybı en sık yaşanan sorundur. Alt üst göz kapağı operasyonu yüzün dinamizmini yeniden kazandıran bir operasyon.

Yine bu dönemde orta yüzde meydana gelen sarkma ve kaşların düşmesine bağlı yüzün yorgun ve yaşlı görünmesi daha yoğun hissedilir.

30larda hatta 40larda yeterince koruma yöntemi uygu-lamadıysanız ve yüzünüzdeki bu şikayetler ruh sağlığınızı etkileyecek ölçüde sizi rahatsız ediyorsa cerrahi için araştırmalar içinde olabilirsiniz.

Sizi siz olmaktan çıkaracak hiçbir operasyonu tercih etmeyin. Hafif toparlamalar ve kendinizi daha zinde hissedeceğiniz

bir planlama içinde olun. Cerrahi operasyon konusunda kesin kararlıysanız iyi araştırın ve en az iki hekimle görüşün. Planladığınız operasyonların hepsini bir arada uygulamayın. Hem sosyal çevrenizin sizi yadırgamaması hem de kendinize yabancılaşmamak için birdenbire olan keskin sonuçlardan kaçının.

Önce göz kapağı operasyonuyla başlaym. Operasyon sonucu iyice oturduktan sonra orta yüz germe, şakak germe ya da boyun germe işlemlerini sırayla yaptınn. ‘Hepsini bir kerede yaptırayım, olsun bitsin’ mantığından uzaklaşın.

Bu satirlan okurken operasyondan vazgeçtiyseniz bu dönem için deformasyona yönelik toparlama yöntemleri için çok da geç kalmış değilsiniz. Öncelikle bu yaş döneminde hangi deformasyon daha yoğun görünüyor onlan tespit edelim.

Kmşıklıklar daha yoğun ve derinleşmiştir. Kombine tedaviler yoğun ve derin kmşıklıklar için yüz güldürücüdür. Bir tüp yerine üç tüp dolgu kullanılacak olsa da yaşı geri alabilirsiniz. Radyo frekans ve lazer lazer teknolojileri özellikle bu dönem için başarılı sonuçlar yaratıyor.

Yoğun moleküllü vitamin mineral Hyaluronik asit bazlı Mesoliftler yine bu dönemdeki kınşıklıklann kombine tedavisindeki olmazsa olmazlardan. Avrupalı kadınların ve hekimlerin operasyon öncesi cilt bakım kürleri meşhurdur. Özellikle operasyon öncesi haftalık ya da on beş günlük mesolift kürleri ameliyata cildin hazırlanması açısından önemlidir.

Yaşınızın iyisi olmak için bu dönemde yapmanız gereken en önemli şey; olgun bir yetişkin olduğunuzun bilincinde olmanız. Evet yaş alıyor ve yaşlanıyoruz, ancak genç olma takıntısı içinde akıl ve ruh sağlığımızı kaybetmeyelim.

Kişinin kendini bilmesi kadar kıymetli bir şey yoktur bu hayatta. Zaaflarınıza yenik düşmeyin, zaaflarınızla mücadele edin. Genç olma takıntısı içindeyseniz hemen o alandan çıkın. Zinde, olgun, şık bir yetişkin olmanın nesi kötü?

Giyim tarzınız, seçimleriniz sizi zinde, dinamik, özgüveni yüksek bir yetişkin de yapabilir, bezgin, yorgun, kanşık bir ihtiyar da!

Sahte iltifatlara kapılmayın, önce kendinizi bilin. Ergen kızınızla sizi abla kardeş gibi görme ya da “Hala 18lik gibisin.. klişe iltifatlarından etkilenmeyin. Çünkü yalan. Doğru olan; iyi yaş almak ve yaşının iyisi olmak, 18lik gibi görünmek değil.

Bu yaş aralığında deformasyona uğrayan diğer bölgeniz ise ellerinizdir. El sırtındaki yağ dokunun azalması ile çökmeler ve kırışıklıklar oluşur. Bunun da çözümü mevcut. El sırtına uygulanan ve bu bölge için üretilen dolgular eriyen dokuyu yerine koyar. Ancak dolgu uygulamasının homojen yayılması için etkin bir masaj uygulanması esastır.

El sırtındaki kmşıklıklar ve lekeler içinse kombine lazer tedavileri ve vitamin enjeksiyonları, el estetiğinde oldukça ba-şanlı uygulanmalıdır. Diz üstündeki kırışıklıklar bu dönemde daha yoğun hissedilir. Dolgu maddeleri bu bölge kısırlıklarının onanmı için de uygulanmaktadır. Hatta radyo frekanslı lazer uygulaması diz üstü cildinin sıkılaşması ve çizgilerin yumuşatılması amacıyla da uygulanmaktadır.

Dekolte bölgesinde derin kırışıklıklar oluşmuşsa mesolift ve lazer tedavilerine ek olarak dekolte bölgesine uygun hyaluronik asit dolgu maddeleriyle kmşıklıkların altım doldurabilirsiniz. Kol ve bacaklarda sarkma egzersize rağmen arttiysa radyo frekans lazerli teknolojilerle cildi sıklaştırabilirsiniz.

İyi yaş almak için düzenli egzersiz vazgeçilmeziniz olsun.

60 Yaş ve üzeri

“Yaşlı olduğumu kabullenmeli ve haddimi bilmeliyim” gibi bir öğrenilmiş dayatma içine girerseniz özgür iradenizi ellerinizle yaptığınız bir kafese kapattınız demektir. Hemen o noktadan uzaklaşın! Şahane yaş aldınız, şahane bir anneanne ya da babaanne oldunuz. Ama zihni, fikri açık, bedeni zinde bir dişisiniz. Ve bundan sonrasını bu ruh halinde sürdürdüğünüz sürece ebediyete intikal ettiğiniz süreye kadar, iyi yaş alan, zinde, tarzı olan bir dişisiniz.

Kaslarda kayıp ve küçülmeler olduğundan 60 ve sonrası botoks tercih edilmez. Artık botoks yaptıramayacağım diye üzülmeyin. Üst yüz kaş kaldırma operasyonu, endoskopik yöntemlerle de saçlı deriden küçük bir kesi yöntemiyle de uygulatabilirsiniz. Ortalama kırk beş dakikalık bir operasyon, birkaç hafta belki bandaj ve sargı sonrasında düşük kaşlarınız tatminkar düzeyde kalkacaktır.

Evet artık bazı küçük kaslar erimeye başladı. Botoks artık eskisi gibi etkili olmayacak. Alti ayda bir iğnelerde uğraşmak yerine özgür seçiminizle ister bir çırpıda kaş kaldırma operasyonu olursunuz, isterseniz kendi halinde bırakırsınız.

Her şey sizin elinizde. Cerrahi sınırlan burada isterseniz kullanabilirsiniz. Bu yaş aralığı cerrahi operasyonların daha sık düşünüldüğü bir süreç. Eğer şu ana kadar medikal hiçbir koruma yöntemi uygulamadıysanız bir anda yüzünüzü gerdi rerek sorunu kökünden çözeceğinizi düşünebilirsiniz. Ancak şimdiye kadar hiçbir medikal uygulama yaptırmadıysanız bile operasyon öncesi cildinizi güçlendirmelisiniz. Bunun için operasyondan üç ya da alta ay kadar önce bir bakım kürüne girerseniz cildiniz daha sağlıklı olur ve operasyon sonucunun başarısını artırdığı gibi etki süresi de uzayacaktır.

Bu dönemde yüz ve boyun germe operasyonu en çok tercih edilen operasyondur.

65 ve sonrası için bakım ve koruma iyi yaş alma önerilerim aynı olacak. Cildinizi iyi koruduysanız kınşıklıklan ve sarkma-lan olan, ama zinde bir olgun yetişkin olarak hayatınızı devam ettirebilirsiniz. Belki de bundan sonra cerrahi bir operasyona bile gerek duymayacaksınız.

Biraz çizgiler ve cilt dalgalanmalan olsun varsın. Yaşanmışlığın ve demlenmişliğin izlerini cesurca sergilemek ve onlardan keyif almak da yaşının iyisi bir yetişkinin felsefesi olmalıdır.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.