Anasayfa / Cilt Bakımı - Cilt Sağlığı / Cildinizi Psikiyatriste Götürün

Cildinizi Psikiyatriste GötürünCİLDİNİZİ PSİKİYATRİSTE GÖTÜRÜN

Dermatologlar uzun zamandır gül hastalığı, sedef hastalığı veya kurdeşen gibi cilt hastalıklarının stres nedeniyle olduğundan şüphe etmektedirler ve bu düşünceyi asla inkâr etmezler. Çoğu dermatolog bugün gül hastalığı ve egzama şikâyetiyle kendilerine gelen hastalarına cilt problemleri üzerine sorular sorarken aynı zamanda hastanın içinde bulunduğu duygusal durumuyla ilgili de sorular sormaktadır. Bunun bir sonucu olarak psikodermatoloji adında yeni bir tıp dalı ortaya çıkmıştır hatta resmî olmayan açıklamalara göre, geleneksel dermatoloji ve duygusal sağlığın birleşimiyle ortaya çıkan tedaviler çok etkili olabilmektedirler. “Cilt ve Duygu Uzmanınız” bir psikiyat-rist, psikolog, sosyal görevli, biofeedback terapisti ya da diğer ruhsal veya davranışsal sağlık uzmanlarından biri olabilir.

Psikokutan tıbbı, başka deyişle cilt problemlerinin ilk adresini psikolojik temellerde arayan tıp, bugün tıp ana dallarıyla birleşmiş durumdadır. Klasik tıbbi tedavilerden memnun olmayan çoğu insan, psikokutan müdahalelere başvurmaktadır. Bu tedavinin sonucunda daha az kaygı, daha az kızgınlık, daha az sosyal sıkıntı, saplantı yaşanmakta ve daha sağlıklı uyuna-bilmektedir. Bu teknik, duygu kontrolü gibi daha geniş çapta iyileşme sağlamakta ve cilt rahatsızlıklarını genel bir görünüm üzerinden değerlendirmektedir.

Birçok insan cilt sorunları yaşadığında önce tıbbi müdahaleleri deniyor fakat bazen tıp, reçete yazmak ve teşhis koymak dışında fazla da bir rahatlama sağlamıyor. Eğer etkili bir şekilde cilt temizliğini sağlayacak tedavileri uygulamanıza rağmen sivilcelerinizin hâlâ var olmasında derin duygusal nedenler olduğundan şüpheleniyorsanız, rahatlama tekniklerini keşfetmek isteyebilirsiniz.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.