Anasayfa / Cilt Bakımı - Cilt Sağlığı / CİLDİNİZİ BİTKİLER VE VİTAMİNLERLE TEMİZLEMEK

CİLDİNİZİ BİTKİLER VE VİTAMİNLERLE TEMİZLEMEKCİLDİNİZİ BİTKİLER VE VİTAMİNLERLE TEMİZLEMEK

Aknelerin tedavisinde kullanılan birçok vitamin ve bitki, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hormonal aktiviteleri nazikçe dengeler ve vücut sisteminizdeki hataları giderir. Bağışıklık sistemimiz zayıfladığında bedenimiz belirti olarak birçok rahatsızlık ortaya koyar ki bunlardan biri de aknedir. Bağışıklık sistemimizi zayıflatan birçok neden bulunmaktadır. Bunların başında antibiyotikler, aşırı yorgunluk, çevre kirliliği, çevresel toksinler, stres, duygusal bozukluklar ve yaşam biçimleri gelmektedir.

A Vitamini

A vitamini, sindirim sistemini ve müköz salgıyı koruyan hormonal üretimlere yardımcı olurken gece görüşümüzü sağlamada da faydalıdır. A vitamini; cildin, dişlerin, kemiklerin gelişimine yardımcı olmakla beraber, bağışıklık sistemi fonksiyonlarını da düzenler. Bunlara ek olarak A vitamini, hücre zarının sağlığı için güçlü bir antioksidandır ve zararlı radikallere karşı koruma sağlar. A vitamini; yumurtada, portakalda ve kırmızıbiber, ıspanak, brokoli, kavun, havuç gibi kırmızı ve yeşil lifli sebzelerde ayrıca kalkan ve morina balığında bulunmaktadır.

Bazı durumlarda yüksek dozda alman A vitaminiyle başarılı akne tedavileri uygulanmaktadır. Son dönemde yapılan araştırmalarda, akne sorunu yaşayan insanların A ve E vitamini almalarıyla bu sorundan kurtuldukları gözlemlenmiştir. Bunlara ek olarak doktorlar, vücuttaki A vitaminin azalmasıyla sivilcelerin çoğalması arasında güçlü bir bağ buldular fakat unutulmamalıdır ki yüksek dozlarda alman A vitamini vücutta isotretinoin adlı toksik maddenin oluşmasına yol açmaktadır ve mutlaka doktor kontrolünde alınmalıdır. Bu vitamin, yağ çözücü özellikte olduğundan yoğun miktarlarda alımında diğer su bazlı rahatça dışarı atılabilen vitaminlere nazaran vücutta depolanmaktadır. Ancak hamileyseniz ilaveten A vitamini kullanmayınız.

B Grubu Vitaminleri

B grubundaki vitaminler, tiamin, riboflavin ve niyasin (nikotinik asit, niyasinamid), pantotenik asit, piridoksin ve siyanokobalamin’dir. Bunların her biri cilt sağlığı ve genel sağlık için ayrı ayrı özelliklere sahiptirler. Tiamin (B1 Vitamini), dolaşımı hızlandırarak bir antioksidan görevi görür ve sindirimin düzenlenmesine yardımcı olur. Riboflavin (B2 Vitamini), A vitaminiyle birlikte çalışarak sindirim sistemindeki müköz zarlarının korunması ve gelişmesini sağlar. Bu vitamin ayrıca cilt, saç, tırnak sağlığı için de önemlidir. Akne oluşumu, riboflavin eksikliğinin de bir göstergesidir.

Niasin (B3 Vitamini), sağlıklı bir cilt için hayati önem taşır. Dolaşımın düzenlenmesini sağlayarak karbonhidratların, yağların, proteinlerin taşınmasında vücuda yardımcı olur. Genelde niasin olarak bilinen B3 vitamini, hormon değerlerini dengeler ve bedenin bunları sentezlemesine yardımcı olur. Özellikle aybaşı ve menopoz dönemlerinde etkilidir.

B6 vitamini, belki de B grubundaki en güçlü sivilce düşmanıdır; çünkü metabolizmasına ait özellikleri ve hormonal destekleyici etkileriyle B6 vitamini (piridoksin), bağışıklık sistemi için harikadır. B6 vitamininin eksikliği, akne oluşmasına neden olur. Zorlu aybaşı dönemleri geçiren genç kızlar üzerine yapılan bir araştırmada, B6 vitamini almaları sağlandığında sivilce belirtileri %50 ila %75 oranında azalma göstermiştir. Buna karşın B vitamininin fazla alınması, sivilcelerin oluşumunu artırıcı etkiler göstermiştir. Başka bir çalışmada, iltihaplı akne oluşmasına neden olarak her gün alman yüksek doz B vitamini ilaveleri gösterilmiştir. Bu çalışmanın da gösterdiği gibi her şey dozunda güzeldir.

E Vitamini

E vitamini, sağlığı düzenleyen ve cildi tamir eden güçlü bir antioksidandır. Antioksidan ve iltihap önleyici etkileriyle beraber E vitamini yaraların iyileşmesine katkıda bulunur; bunlara rağmen bazı yararları tartışmalı kalmıştır. E vitamini, alyuvarları korur ayrıca kasların ve sinirlerin düzenli çalışmasında önemli bir etkiye sahiptir. Eğer âdet öncesi sendromu şikâyetleriniz varsa bu vitamin sinirsel gerginliğinizi, baş ağrılarınızı, bitkinliğinizi, depresyonu ve uykusuzluğunuzu giderecektir ki tüm bunlar âdet dönemi sendromunun belirtileridir. E vitamini, A vitaminiyle birlikte aknelere karşı savaşır. Çalışmalar, A vitamini kürlerinin yalnız başına etki etmediği durumlarda, E vitamini takviyelerinin eklenmesiyle sivilcelere karşı başarı sağlandığını göstermiştir.

Çinko

Çinko, belki de tüm mineraller içinde akneyle savaşan en önemli mineraldir. Çinko, insan bedeninde iltihaplanmayı azaltan, bağışıklık sistemine yaruımcı olan ve hormon seviyesini kontrol eden nadir özellikte bir elementtir. Çinkonun diğer bütün minerallere göre enzimsel reaksiyonları fazladır. Çinko, bakterilerin ürettiği iltihaplanmalarla savaşan kandaki akyuvarların çoğalmasını sağlar. İşte bu yüzden sivilcelerin tedavisinde çinkonun yararları kanıtlanmıştır. Çalışmalar, sivilce tedavisinde çinko kullanımının, eritromisin adı verilen antibiyotikle yapılan tedaviyle aynı sonucu verdiğini göstermiştir. Avrupa’da iltihaplı sivilce sorunu olan 30 kişiyle yapılan yeni tarihli bir çalışmada, denekler, iki ay süreyle günde 30 mg. verilen çinko glukonatla tedavi edilmişlerdir. Uygulama sonrasında bu iki ayda günde 30 mg.’la ya iltihaplanmalarda azalma ya da akne bakterilerinin aktivitelerinde durma gözlenmiştir. Diğer bazı çalışmalarda da 30 ila 150 mg. arasında değişen miktarda çinko elementi kullanılmıştır ve tüm bu çalışmalar göstermiştir ki antibiyotik tedavisinin tavsiye edilmediği durumlarda bu element alternatif bir tedavi olarak kullanılabilir. Çinkonun zehirlilik oranı, yüksek dozlarda (çinko glukonatta 200 mg. üstü, çinko elementte 30 mg. üstü yüksek doz sayılır) uzun periyotlar hâlinde alınmadığı sürece oldukça düşüktür. Çinko organlara zarar verici bir yapıda değildir ve hamilelilik süresince kullanılabilir. Yapabileceği en büyük yan etki, mide bulantısı ve kusmadır. Çinko bira mayasında, tüm tahıllarda, Brezilya cevizinde ve kabak çekirdeğinde yüksek miktarlarda bulunur. Tüm bu gıda maddeleri, ileriki bölümlerde size vereceğimiz Cilt Temizleme Diyeti’ni uyguladığınızda günlük beslenmenizin bir parçası hâline gelebilir.

Esansiyel Yağ Asitleri

Esansiyel yağ asitleri, genel olarak cilt ve özellikle akne tedavisi için harikadır. Esansiyel yağ asitlerinin işleyişi, önemli biyolojik materyaller olan eikosanoidlerin sentezlenmesinde önemli rol oynar. Linoleik asit üst derideki su kaybını engellediğinden cilt sağlığının korunmasında önemli yer tutar. Ayrıca balık yağı linoleik asit açısından zenginken eşekotu yağı atopik deri iltihabında ve akneyi de içeren birçok deri rahatsızlığının tedavisinde kullanılan gamma-linoleik asit açısından zengindir. Esansiyel yağ asitleri ayrıca cilt yağlarının incelmesini sağlayarak gözeneklerin tıkanmasını engeller.

Vücudumuz esansiyel yağ asitlerini üretemediğinden bunları takviye olarak ya da omega-3 yönünden zengin gıdalar vasıtasıyla dışarıdan almalıyız. Deniz mahsullerindeki yağlarda, özellikle somonda ayrıca avokado, badem, buğday, soya fasulyesi ve keten tohumunda bulunmaktadır. Saf zeytinyağı, yararlı yağ asitleri ve yaşlanmayı giderici polifenoller açısından zengindir. Ayrıca organik çiftliklerde yetiştirilen yumurtalar, hem lezzetli hem de omega-3 deposu olması açısından mükemmeldir ve tabii ki omega-3 takviyelerini, herhangi bir eczaneden ya da sağlıklı gıda takviyeleri satan yerlerden alabilirsiniz.

Belçika’da gerçekleştirilen harika tasarlanmış (iki kere pla-sebo kontrolünden geçerek tamamlanmış) bir çalışmada, cilt yağlarındaki linoleik asidin azalmasının akneye yol açtığı gözlenmiştir. Çalışmayı yapan doktorların, hastaların mikro yağ bezelerine linoleik asit vermeleriyle bir ay içinde tüm akne oluşum miktarında %25 azalma gözlenmiştir. Bugün “Wild Rose Imperfection” adlı Kore yapımı ürünle ve “Facial Moistu-re Serum” adlı Suki markasına ait ürünle linoleik aside organik bir biçimde ulaşabilirsiniz. Ayrıca vereceğimiz Cilt Temizleme Diyeti’nin bir parçası olarak bu esansiyel yağ asitlerini besin yoluyla da bolca alacaksınız.

Magnezyum

Sivilcelerin azalmasına neden olan bir başka mineral de magnezyumdur. Metabolizma için önemli olduğu gibi, kemiklerin gelişmesinde de etkilidir ve vücut içinde en çok çözülmeye uğrayan mineraldir. Gerginliği, stresi giderip rahatlamaya yardımcı olur ve kalp sağlığından, kan dolaşımından, kan basıncından ve tüm relaksasyondan (kas gevşemesinden) sorumludur. Magnezyum eksikliğinin duygusal bozukluklara neden olduğu bilinmektedir. Yeni yapılan bir çalışmada, her öğünde alman 125-300 mg. magnezyumla (glisinat ve tauri-ne gibi) ağır depresyonun hızlı (yedi günden daha önce) bir şekilde iyileştiği gözlenmiştir. Magnezyum; stresi azaltmaya, kasları gevşetmeye yardımcı olur ve fazladan hormon salınımı-nı azaltarak akne oluşmasını engeller. Magnezyum ette, deniz mahsullerinde, yeşilliklerde, fındıkta, süt ürünlerinde, fıstık ezmesinde, muzda ve patateste bol miktarda bulunur. İlerleyen bölümlerde akneyle savaşan bu gıda maddelerini nasıl sağlıklı öğünler hâlinde tüketeceğinizi göstereceğiz.

 
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.