Anasayfa / Beslenme / Beslenme Düzeninizi Değerlendirmek

Beslenme Düzeninizi DeğerlendirmekDefalarca kilo vermeyi başarıp sonra geri almak, özgüveni zayıflatmak için çok etkilidir ve ihtiyacınız olan en son şey, başka bir kilo verme planıdır. Bunun yerine, bu atlıkarıncanın arkasında yatan mekanizmayı gerçekten anlamanız, böylece temeldeki soruna eğilerek çözmeniz gerekir. Gerçek Yaşam Diyeti, size geçmişte neden kilonuzu koruyamadığınızı anlamanızı sağlayacak bilgileri ve bu sorunlara sağlıklı şekilde eğilmeniz için ihtiyaç duyacağınız araçları sunacak. Ne kadar fazla kilonuz olduğunu anlarken aynı zamanda yiyeceklerle mevcut ilişkinize nelerin yol açtığını da göreceksiniz. Ayrıca bu kitap, hayatınızda dengeyi yeniden bulabilmeniz için diğer her türlü konuyu incelemenizi de sağlayacak.

Beslenme Duzeni

Vücudumuz acıktığımızda bizi otomatik olarak yiyecek arayışına yönlendirir ama bazılarımız aç değilken bile yeriz. Rahatlamak için yemek, can sıkıntısından bir şeyler kemirmek veya belli tatlara takılı kaldığımız ve damağımız belli tatları aradığı için yemek -çikolata gibi- ya da düzgün öğünler yemek yerine sadece bir şeyler atıştırmak, felaket için etkili reçetelerdir. Yiyecek, genellikle rahatlatıcı bir şey olarak görülür çünkü birçoğumuza çocukluğumuzda iyi davranışlarımızın ödülü olarak tadı güzel olan yiyecekler verilmiştir. Bugünlerde bir hedefe ulaştığımız, bir başarı kazandığımızda kendimizi ödüllendirmek için ya da sadece başaramadığımızda duygusal açıdan kendimizi teselli etmek için yine yiyeceklere başvuruyor olabiliriz. Ve genellikle bunu kendimizi iyi hissetmemizi sağlayacak şekilde haklı çıkarırız. Ama alışkanlık bize zarar verdiğinde veya uzun vadede gerçekten sağlığımızı tehdit ettiğinde, artık durumu gözden geçirme ve bir şekilde kontrolü tekrar ele alma zamanı gelmiş demektir.

İnsanlar genellikle sağlıklı beslendiklerini iddia ederler ama konu günlük beslenmelerinde neyi ne kadar aldıklarına geldiğinde, yüzlerine baktığımda aklıma gelen iki kelime dehşet ve inanamazlık olur.

Sizden ilk kez durup beslenme düzeninizi analiz etmeniz isteniyor olabilir. Aşağıdaki soruları dikkatle okuyun ve beslenme alışkanlıklarınıza en çok uyan kutuları işaretleyin. Kesinlikle dürüst davranın çünkü kendinizden başka kimseyi kandıramazsınız. Soruları cevaplamayı bitirdiğinizde, ne durumda olduğunuzu görmek için sonuçları gözden geçirebilirsiniz. Eğer gerçekten iyi bir sonuç alırsanız, kendinizi ve sizi büyüten ebeveynlerinizi kutlayın çünkü muhtemelen çocukluğunuzda size iyi örnek olmuşlar demektir. Eğer iyi bir sonuç alamazsanız, bu konuda kendinizi kötü hissetmeyin çünkü milyonlarca insan sizinle aynı durumda ve bu konuda bir şeyler yapabilirsiniz.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.