Anasayfa / Şifalı Bitkiler - Bitkisel Sağlık / Barbunyanın Faydaları Nelerdir?

Barbunyanın Faydaları Nelerdir?BARBUNYANIN FAYDALARI NELERDİR ?

barbunyaSeverek tükettiğimiz barbunyanın içeriğinde; Çinko, demir, kalsiyum, Protein, Karbonhidrat, Lif

Hücreler ve cilt için faydalı E vitamini bulunur.

Barbunyanın bileşiminde bulunan çinko, cilt lekeleri ile savaşır ve leke oluşmasını önler. Pürüzsüz ve parlak bir cilt için bu sebze birebirdir.

Barbunyanın posalı yapısı barsak kanserinin oluşumunu engeller.

Barbunya kan şekerini hızla yükseltmediği için diyabetli hastalarda uzun süre tokluk sağlar.

Barbunya tıpkı soya fasulyesi gibi izoflavon yönünden zengindir. İzoflavonlar kanser oluşmasına neden olan hücrelerin büyümesini engeller.

Alışılageldiği üzere, barbunya yemeğinin üzerine konulan maydonoz, tesadüfi veya süslemek için değil, C vitamini bakımından zengin olduğundan, barbunyada bulunun demir emiliminin kolaylaşmasını sağlamak içindir.

Taze barbunya yaz sonuna doğru alınıp, ayıklandıktan sonra derin dondurucuda saklanabilir ve yemeği yapılmadan önce suda bekletilmesine ve kaynatılıp suyunun süzülmesine gerek olmaz. Ancak kuru barbunyayı bir gece önceden ıslatabilir ve bu suyu döktükten sonra yeni bir su ile 15 dakika kaynatarak ve bu suyu da dökerek (bu suyun dökülmesi B vitamininin azalmasına yol açsa da) pişirmeye hazır hale getirebilirsiniz. Barbunyada bulunan lektin maddesi bazı bünyelerde alerjiye sebep olabileceğinden, ayrıca mide rahatsızlığı olanlar için de pişirmenin bu şekilde yapılması daha doğru olacaktır.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.