Anasayfa / Cilt Bakımı - Cilt Sağlığı / AKNELER İÇİN GÜNLÜK CİLT BAKIMI RUTİNİ

AKNELER İÇİN GÜNLÜK CİLT BAKIMI RUTİNİAKNELER İÇİN GÜNLÜK CİLT BAKIMI RUTİNİ

Önceki bölümlerde öğrendiğiniz gibi akne, cilt yağlarının ve ölü hücrelerin birleşerek folikül duvarlarına yapışması ve bazı tahriş edici etkilerin de tesiriyle bakterinin gözenek içinde beslenecek ortamı elde etmesiyle burada çoğalmasıdır. Bu süreci tersine çevirmeye çabalayarak akne bakterisini cilt yüzeyinde görünmeden durdurmaya çalışacağız. Buradaki diğer cilt bakımı metotları da cildinizin doğal mükemmelliği içerisinde kendini iyileştirebilmesine yardımcı olacaktır.

1. Birincisi, kirleri ve makyaj artıklarını çıkarmak için cildimizi derinlemesine temizliyoruz.

2. Günde bir kere belirlediğimiz sorunla ilgili tedavi uygulayacağız: Bu; cilt hücrelerini yapılandırmak, tahriş olmuş iltihaplı cilt dokusunu yumuşatmak veya yara izlerini geçirmeye çalışmak olabilir.

3. Cildimizi temizledikten sonra akne bakterisinin artmasını önlemek için bir tonik tedavisi uyguluyoruz.

4. Bunun üzerine, cildimizin daha hızlı iyileşmesine yardım etmek için kullanışlı bir nemlendirici veya güneş koruyucu uyguluyoruz.

İlerideki birkaç bölümde, doğru yolla cilt bakımınızı nasıl yapacağınızı sizlere açıklayacağız ve “Clear Skin Guidebook” kitabını okuyan ve akne şikâyeti olanlarda harika sonuçlar ortaya çıkaran basit ev yapımı solüsyonların nasıl hazırlanıp uygulanacağını bulacaksınız. Sonrasında spesifik cilt konularından bahsedeceğiz ve her cilt tipine göre adım adım uygulanabilecek cilt bakım rehberlerini sizlere sunacağız. Örnek olarak; gençlerdeki akneye eğilimli ciltler, siyahi cilt, olgun cilt ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

CİLDİNİZİ NASIL TEMİZLEMELİSİNİZ?

İyi bir akne cilt bakımı, doğru temizleyiciyi seçmekle başlar. Bazı temizleyiciler basitçe cilt yağlarımızı temizler, makyajımızı çıkartır, günlük kirleri alır, bazılarıysa cildin ölü üst katmanlarına eksfoliasyon uygulayarak cilt rengini düzeltir. Bunun için alfa ve beta hidroksi asidin minik partiküllerini kullanır. Bazı insanlar, akneleri iyileştirmeye çalışırken cilt temizleme konusunda uzmanlaşırlar. Üstelik bu şaşırtıcı biçimde kolaydır.

Derin bir cilt bakımı temizliği yapmak için önemli teknikler şunlardır:

1. Doğru ürünü alın. Birçok harika temizleyici ürün bulunmaktadır; gençlerin cilt tiplerine uygun köpüren jel-lerden temizleme sütü ve sularına kadar. Zamanla aynı etkiyi göstermeseler de olgun ve hassas ciltlerde de harika sonuçlar verirler. Yeni tip temizleyicilerden kendi kendine köpüren temizleme yastıkları da kullanışlı ve etkilidir. Ancak cildiniz kuru ve akneliyse durulama gerektirmeyen temizleme kremlerinden uzak durmalısınız, bunlar gözenekleri tıkar ve iltihaplı bölgeleri yağlandırır. Unutmayın; akneleriniz varsa ayrıca minik partiküllerle çalışan aşındırıcı scrublardan da uzak durmalısınız. Bu minik partiküller, koruyucu hücre katmanlarını kırarak iltihaplanmayı artırırlar. Eksfoliasyon temizleyiciler, akne yaraları sonrası oluşan kahverengi noktaları gidermek için kullanışlıdır.

2. Parmaklarınızı kullanın. Yıkamak içinse parmak uçlarınızı kullanmalısınız. Herhangi bir tip sünger kullanmayın; Buf-Puf veya cilt temizleme bezleri scrublarla aynı etkiyi gösterdikleri için kullanılmamalıdırlar. Yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve havluyla hafif vuruşlarla kurulayın. Bütün bu zor gözüken değişiklikleri uygulamanız bir dakikanızı alır ama cildinizde oluşturduğu değişim çok fazladır.

3. Günde iki kere temizleme işlemi uygulayın. Yeni bir aknenizin çıkıyor olması veya bunları önlemeye çalışıyor olmanız önemli değildir, yüzünüzü sabah-akşam temizlemeyi alışkanlık hâline getirmelisiniz. Egzersiz gibi güç gerektiren aktivitelerden sonra terlediğinizde yüzünüzü havluyla kurulayın veya yıkayın.

4. Sabahları yaptığınız temizleme işlemi daha nazik olmalıdır. Kullandığınız temizleyiciyi alnınızdan başlayıp yanaklarınıza ve burnunuza doğru inerek daireler hâlinde uygulayın. Burun bölgesine özen gösterin. Çene, boyun ve kulak altlarınıza uygulamayı unutmayın. Eğer salisilik asit veya glikolik asit gibi tedavi amaçlı temizleyicilerden kullanıyorsanız, durulamadan önce birkaç dakika bekleyin.

5. Akşamları, çift temizleme işlemi uygulayın. Genel olarak akşamları yapılan temizlik, sabahları yüzünüzü temizlemenizden daha önemlidir (bu, sabahlan yüzünüzü temizlemeseniz de olur, anlamına gelmiyor). Akşamlan çift temizleme uygulamasını alışkanlık hâline getirin. İlk temizleme, yüzünüzü kirlerden ve artıklardan arındıracaktır (havadaki partiküller, makyaj, cilt yağı, nemlendirici ve güneş koruyucu artıkları). İkinci yıkama, kille alfa ve beta hidroksi asidi içeren temizleyicilerle yapıldığında gözeneklerinizi derinlemesine temizleyecek ve seçiminize göre ne kadar derinlikte olursa olsun akne oluşumunu engelleyecektir.

6. Zaman her şeydir.Temizleyicinizi cildinize parmak uçlarınızla daireler çizerek yayma işlemine gündüzleri en az bir dakika, akşamlarıysa çift temizleme uygulamasının her birinde birer dakika zaman ayırmayı ihmal etmeyin.

7. İki kere durulayın. Temizleyiciden sonra cildinizi ılık musluk suyuyla durulayın ve üzerine arıtılmış suyla ya da daha iyisi Volvic, Vichy veya Evian* firmalarının esansi-yel magnezyum içeren mineral sularıyla soğuk durulama yapın. Cildinizden tüm temizleyicinin gittiğinden emin olun: Sabun benzeri artıklar gözenekleri tıkar ve siyah noktalara veya var olan iltihapların tahriş olmasına neden olur.

8. Hafif vuruşlarla kurulayın. Bir yüz havlusuyla nazikçe vurarak yüzünüzü kurulayın. Düzenli kullandığınız banyo havlusuyla ve ayrıca ovarak kurulamayın (bu gereksiz bir basınca neden olur ve tahrişi artırır. Olabildiğince nazik olun).

Aknesi olan çoğu insan, sık sık güçlü ve tahriş edici maddelerle yapılan temizleme işlemlerinin veya antibakteriyel yıkamaların yağlanmayı azaltacağına ve sivilcelerin iyileştirilmesini hızlandıracağına inanmaktadırlar. Ancak az yıkamanın akneye neden olduğuna veya sık yıkamanın akneyi önlediğine dair bilimsel bir veri bulunmamaktadır. Çabuk yapılan temizleme işlemleri ve scrub uygulamaları var olan sivilceleri daha da kö-tüleştirebilmekte, triklosan ve klorheksidin gibi antibakteriyel içerikler de sivilceyi oluşturan bakteriye etki etmemektedir. Bunların tek yaptığı cildinizi tahriş etmektir.

BİR TONİĞE Mİ İHTİYACINIZ VAR?

Başlangıçta tonikler temizleme artıklarını cilt yüzeyinizden çıkarmak için tasarlandılar ve su bileşimleriyle yumuşatıcıların cilt yüzeyinde tutunabilmesi için geliştirildiler. Hassas ve kuru cilde sahip çoğu insan, nemlendirici ile cildini dolduran krem temizleyicileri kullanmayı tercih etmektedir ve su bileşimli toniklere ihtiyaçları yoktur. Akneye eğilimli ciltlere sahip insanlar ise alkol bazlı tahriş edici tonikler kullanmaktadır. Bunların içeriklerinde “ferahlatıcı” nane ve “gözenek daraltan” salisilik asit bulunmaktadır. Hepsinin fazladan sağladıklarıysa daha fazla tahriş ve aknenin daha da kötüye gitmesi olmuştur.

Eğer yüzünüzü doğru şekilde yıkıyorsanız ve üzerine mineral suyu serpiyorsanız, temizleyici artıklarını gidermek için başka bir şey yapmanıza gerek yoktur. Geriye bir şey kalmaz. Bizim ihtiyacımız olan, aknelerimiz için iltihap önleyici ve iyileştirici veya akne sonrası izleri hafifçe beyazlatacak ve eksfoli-asyonunu yapacak bir şeylerdir.

Yumuşatan ve iyileştiren birkaç tane harika tonik bulunmaktadır ve ileriki bölümlerde bunları her cilt tipine göre açıklayacağız. Ancak karmaşık tonikler (onlara cilt bakım spreyleri veya mistler demeyi tercih ederim) pahalılar ve her zaman kullanılmıyorlar. Özellikle yakınınızda bir yerlerde Sephora yoksa veya bütçeniz SaffronRouge.com’da bulunan değerli organiklere yetmiyorsa sizlere harika sonuçlar veren akneye eğilimli çoğu cilt tipi için birkaç tarif sunacağım ve bu tariflere servet ödemeyeceksiniz.

Evde Cilt Toniği Yapımı Tarifleri

Balla Çay Ağacı Yağı Toniği (Bütün Cilt Tiplerine)

Bu tonik, var olan akne yaralarını iyileştirmede harikadır ve yenilerin çıkmasını engeller. Çay ağacı yağı esansiyel bir yağdır ve Avusturalya bitkisi olan Melaleuca Alternifolia’nın buharla damıtılmasından elde edilir. Çay ağacı yağı Terpinen-4-ol içerir, bu da bilimsel olarak kanıtlanan mikrop önleyici etkisinin oluşmasını sağlar. En etkili doğal antibakteriyel tedavilerden biri olan çay ağacı yağı ayrıca doğal bir antiseptiktir ve 70 yıldır cilt enfeksiyonlarında, soğuk algınlığı ve gripte, ağız mantarında, uçukta, diş eti iltihabında, sivrisinek ısırığında, yaralarda, güneş yanıklarında ve hatta vajinal enfeksiyonlarda tedavi edici olarak kullanılmaktadır.

Toniği hazırlamak için 0,5 litrelik 1 şişe Evian, Volvic, Avene veya Vichy mineral suya (ya da doğal herhangi bir maden suyuna), biraz papatya çayına, organik bala ve C vitamini tozuna (koruyucu ve antioksidan olarak) ihtiyacımız vardır.

1. Suyun yarısını içerek geri kalan içeriklere yer ayrılmasını sağlayın.

2. Bir bardakta 3 poşet papatya çayını 30 dakika demleyin. Demlediğiniz çayı mineral suya ekleyin.

3. Beş damla çay ağacı yağı, 1 çay kaşığı bal ve biraz C vitamini tozunu ekleyin. Her şey eriyinceye kadar şişeyi çalkalayın.

4. Alkol veya kimyasal koruyucu eklemediğiniz sürece buzdolabında saklayın.

5. Bu toniği iki hafta için kullanın, bu süre bitince yenisini hazırlayın.

Eğer çay ağacı yağının kokusundan hoşlanmadıysanız, Madagaskar’da yetişen Melaleuca Viridiflora isimli benzer bitkiden yapılan Niaouli esansiyel yağını deneyin. Niaouli esan-siyel yağı aynı antibakteriyel ve akne karşıtı içeriklere sahiptir fakat aroması tatlı ve kokusu daha az serttir. Bu ürünü de çay ağacı yağıyla aynı miktarlarda kullanabilirsiniz.

Gül ve Elma Sirkesi Toniği (Olgun Ciltlere)

Bu tonik akne sonrası noktalardan kurtulmak istiyorsanız tam size göre. Gül cildi yumuşatır ve iyileştirir, elma sirkesi asi-dik etkisiyle ölü hücreleri temizler, cildin yenilenmesini sağlar. Yeşil çay bilinen bir antioksidan olarak tekrar oluşumlardan doğabilecek lekeleri önler. Toniği daha yumuşak ve nemlendirici yapabilmek için karışıma biraz da papatya eklemek gerekir.

Toniği hazırlamak için 0,5 litrelik 1 şişe Evian, Volvic, Avene veya Vichy mineral suya (ya da doğal herhangi bir maden suyuna) 3 paket yeşil çaya, gül suyuna veya gül esansiyel yağma ve elma sirkesine ihtiyacımız vardır.

1. Suyun yarısını içerek geri kalan içeriklere yer ayrılmasını sağlayın.

2. Bir bardakta 3 poşet yeşil çayı 30 dakika demleyin. Demlediğiniz çayı mineral suya ekleyin.

3. 3 damla gül esansiyel yağını ve 2 çay kaşığı elma sirkesini şişeye ekleyin. Eğer gül esansiyel yağı yerine gül suyu kullanıyorsanız, 3 çorba kaşığı ekleyin.

4. Bu toniği buzdolabında saklayın. Bu yolla hoşça kokan bitki özlerini ferah bir şekilde sürebileceksiniz.

5. Bu toniği iki hafta içinde tüketin ve sonrasında yeni bir tane hazırlayın.

Elma Sirkesi ve Aspirin Toniği (Bütün Cilt Tiplerine)

Elma sirkesi akne izlerini hafifletmede yardımcıdır. Bu toniği hazırlamak için elma sirkesini 8 ölçek suya 1 ölçek elma sirkesi olacak şekilde seyreltin. Toniği hazırlamak için 0,5 litrelik 1 şişe Evian, Volvic, Avene veya Vichy mineral su (ya da doğal herhangi bir maden suyu) kullanın.

1. Suyun yarısını içerek geri kalan içeriklere yer ayrılmasını sağlayın.

2. Üzerine ölçüsünü ayarladığınız elma sirkesini ekleyin.

3. Beş ya da yedi adet aspirin ezip şişeye karıştırın. Hepsi eriyinceye kadar çalkalayın.

Alfa hidroksi ve salisilik asidin bileşimi cildinizde harika işler başaracaktır. (Böylece başka kimyasal veya dolgular eklemiş olmazsınız.) Eğer cildinizdeki etkilerini beğendiyseniz bir de toniğinize elma sirkesi konsantresi ekleyerek deneyebilirsiniz. Bazı insanlar elma sirkesini yüzlerine direkt uygulamaktadır; fakat bu çoğu hassas cilt tipine sert gelebilir. Bu toniği direkt olarak yüzünüze bir parça pamuk yardımıyla uygulayabilirsiniz. Yüzünüze sprey olarak uygulamayın, gözlerinize zarar verebilir.

Aloe Vera, Lavanta ve C vitaminiyle Cilt Bakım Misti (Bütün Cilt Tiplerine-Hamileler Hariç)

Bu yüz spreyi yazın harika hissettirir. Bu spreyi direkt yüzünüze sıkabilirsiniz çünkü, alkol, esansiyel yağ ve sirke içermez.

Bu toniği hazırlamak için yukarıdaki gibi mineral suya ihtiyacımız var ayrıca 30 gr. saf aloe vera suyuna (organik gıda mağazalarında bulunabilir), lavanta suyu veya lavanta esansiyel yağına, C vitamini tozuna bir de çoğu eczanede ve satış mağazalarında bulabileceğimiz sprey şişesine ihtiyacımız var.

1. Sprey şişesinin yarısını mineral suyla doldurun.

2. Aloe vera suyunu ve C vitamini tozunu ekleyip karışın-caya kadar iyice çalkalayın.

3. İki damla lavanta esansiyeli yağı veya 3 çorba kaşığı lavanta suyu ekleyin ve iyice çalkalayın.

Elinizin altında istediğiniz zaman kullanabileceğiniz soğutucu bir sprey olan bu toniği buzdolabında saklayabilirsiniz. Ayrıca hızlı kullanımlar için küçük sprey kutularına koyup çantanızda taşıyabilirsiniz. Bu toniği iki hafta içinde tüketin ve bu süre sonunda yeni bir tane daha hazırlayın.

NEMLENDİRİCİLER

Akneye eğilimli cilde sahip çoğu insan nemlendiricilerden uzak durur. Bu tercih edilmesi gereken bir durum değildir: Yağlı ciltler nemlendirici olmasa bile cilt yüzeyinde parlayarak yağlı olduklarını gösterirler. Ayrıca bütün cilt tipleri botaniklerin, vitaminlerin ve minerallerin sağladığı yumuşatma ve bakım yararlarına ihtiyaç duyarlar. Bu içerikler de birçok nemlendiricide bulunur.

Buradaki anahtar; cilt tipinize uygun, doğru dokudaki nemlendiriciyi seçebilmektir. Genelde yağlı ciltler, jellere ve jel kremlere daha iyi uyum gösterirler. Karma cilt için losyonlar daha yararlıdır ve kuru akneye eğilimli ciltler geceleri uygulayacakları hafif serumla bütün ihtiyaçlarını karşılarlar, gündüzleriyse güneş koruyucu altına hafif serum sürmeleri yeterlidir. Cilt çok kuruysa krem ve merhem ürünler daha uygundur. Hassas cilt tipleri ise gözenekleri tıkamayan çuha çiçeği, gül ve papatya yağlarını sadece geceleri kullanabilirler. Eğer gündüz de kullanmak isterlerse üzerine güneş koruyucu sürmeleri gerekir.

Nemlendiricilerden Neler Beklenmelidir?

Nemlendiricinin en önemli amacı, UV ışınları, soğuk hava ve çeşitli kimyasallar gibi elementlere karşı koruma sağlamak olmalıdır. Cildimiz güneşe ya da sert rüzgârlara maruz kaldığında cilt yağlan dengelerini kaybeder, cildimiz narinleşir ve dışa atılan ölü hücrelerin pul pul dökülme hızı artar. Cilt dengesi bozulduğunda cildin içteki katmanları narinleşir ve dıştan gelen tahriş edici etkilere maruz kalır, bu da hassaslığı artırır. Cilt zayıf kalır ve iltihaplanmaya eğilimli hâle gelerek sonunda akneye yol açar.

Nemlendiriciler, adlarına rağmen gerçekte sulu bileşimler değillerdir. Alttaki yumuşak, narin tabakaların, dış dünyadaki etkilerden, keratinize olmuş ölü hücrelerden oluşan kalın tabaka sayesinde korunduğunu zaten biliyorduk. Bu hücreler ve cilt yağları özel esnek bir bariyer gibi çalışmaktadırlar. İşte bu yüzden nemlendiriciyi ne kadar çok uygularsanız uygulayın, cildin alt katmanları nemlendiriciyi emmezler. Yaptığınız “canlandırıcı” maskenin ne kadar kalın olduğu da önemli değildir, ölü cilt hücreleri hayata dönmezler. Bu ölü hücre katmanı ayrıca su geçirmezdir, bu yüzden maskelerin veya kremlerin aktif içerikleri alt katmanlara kadar geçip burada herhangi bir değişikliğe neden olamazlar.

Eğer cilt losyonu tanıtımlarındaki broşürleri okuduysanız, kozmetik firmalarının bu durumun farkında olduklarını gör-müşsünüzdür. Örneğin, bir kremin spesifik özelliklerini yazarlarken “nemlendirir” ibaresinin yanında yıldız işareti koymuşlardır. Böylece akıllı üreticiler daha az fark edilebilir bir yerde ürünün nemlendirme özelliğinin “yalnızca üst deri katmanını” kapsadığını belirtmektedirler. Bu da ürünün yalnızca ölü hücreleri nemlendirdiğini göstermektedir.

Tabii ki cildinizin en üst katmanını daha fazla esnetmek ve güzelleştirmek için nemlendiriciye ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer nemlendirici antioksidanlar ve SPF içeriyorsa ayrıca sizi elementlere karşı da koruyor demektir. Fakat nemlendiriciler kendi başlarına kırışıklıklara veya güneş lekelerine karşı korumazlar. Cildinizi bol su içerek, doğru beslenerek ancak içeriden nemlendirebilirsiniz ve yapışkan değil, yumuşatıcı cilt bakım ürünleri kullanarak cildinizin yağlanmasına izin vermez ve gözeneklerin tıkanmasını engellemiş olursunuz.

Ancak cildinizin en üst katmanının yumuşak ve sağlıklı olması hayati derecede önemlidir. Dış cilt katmanı veya bariyeri, cildinizin kuru mu, yağlı mı, hassas mı, esnek mi olduğunu belirler ayrıca nemli mi kalacağı yoksa tıkanmış mı olacağı yine ona bağlıdır.

Aşağıdaki içeriklerin cildi yumuşattığı ve iltihaplanmayı azalttığı kanıtlanmıştır:

• Aloe vera

• Alfa lipoik asit

• Arnika (Dağ öküzgözü)

• Basil

• Aynısefa

• Havuç ekstraktları

• Ppapatya

• Koenzim Q10

• Bakır peptit

• Salatalık

• Çuha çiçeği yağı

• Sardunya (Geranium)

• Zencefil

• Üzüm çekirdeği ekstraktı

• Lütein

• Yeşil çay

• Likopen

• Yulaf ezmesi (koloidal)

• Nar

• Biberiye

• Silimarin

• Çinko

En iyisi, bir nemlendirici aradığınızda bu içeriklerden en az üçüne sahip olmasına özen göstermeniz olacaktır. İlerleyen bölümlerde, cilt sorunlarına ve cilt tiplerine göre hazırlanmış nemlendiricileri, serumları ve maskeleri tavsiye edeceğiz.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.