Akne ve SivilcelerHerkes hayatında bir kereliğine dahi olsa sivilceyle tanışmıştır. Hiç kimsenin sivilcelere karşı kesin bir bağışıklığı yoktur. Neredeyse insanların %100’lük bir bölümü ara sıra ortaya çıkan sivilcelerden ufak da olsa zarar görmüştür. Bu bir siyah nokta, beyaz nokta, şişik kızarıklık ya da ergenlik sivilcesi olabilir.

Akne kadınlarda en çok %85 oranla 14-16 yaşlarında, erkeklerdeyse 16-19 yaşları arasında görülür. Akne ergenlik dönemindeki erkeklerde, kadınlara oranla daha fazla görülür; çünkü erkeklere özgü bir hormon olan androjen hormonu cilt yağlan üretimini tetikler. Ancak akneler, birdenbire yaşlanan bir kadının menopoz dönemlerinde ortaya çıktığı gibi, annesinin hormonlarının etkisi altında olan yeni doğmuş bir bebekte de ilk birkaç hafta içinde ortaya çıkabilir.

Akne, mevsimsel etkisi olan rahatsızlıklar gibi yeni bir hastalık değildir. Aknenin tam adı Akne Vulgaris tir. Akne kelimeşinin kökeni iki bin yıl öncesine kadar gitmektedir. Antik Yunanistan’da “acme” diye anılan sivilcenin kökeni, “nokta ya da uç” anlamını taşımaktadır. Ayrıca ergenlik anlamına da gelen bu kelime, o dönemki kısa yaşam süreleri göz önüne alındığında, bu yaşam süresi içinde bir nevi zirve sayılırdı. Akne kelimesinin “Acme” kökenli olduğunu gösteren bir başka bulgu ise o dönemki gençlik ve yeni yetişkinlik dönemleriyle ilgili yazılarda cilt güzelliğini bozucu olarak geçmesidir.

Bugün, geçtiğimiz yüzyıllara nazaran, daha fazla kişi sivilce sorunu yaşamaktadır. İngiltere’deki Leeds Üniversitesi’nin açıklamalarına göre söylersek, çeşitli akne rahatsızlıklarından şikâyetçi kadın oranı 1979’da %10’ken bu oran 1996’da %14’leri bulmuştur. Aynı dönemde hafif akne sorunlarından şikâyetçi kadın sayısı ise %35’ten %54’ler seviyesine yükselmiştir. Bu da kadınların yaklaşık olarak yarısının, dönemsel ya da ara sıra çıkan sivilcelerden rahatsız olduklarını göstermektedir.

Sivilce, çok genel bir durumdur çünkü herkes aynı gelişim sürecinden geçmektedir, aynı zamanda doğaldır fakat bunu söylerken onun güzel ve sevimli bir şey olduğunun anlaşılmasını istemiyorum. Akneler oluşuyor çünkü bizim biyokimyamız onun oluşmasını mümkün kılıyor.

Sivilce, stresten, yediğimiz besinlerdeki çeşitli kimyasallardan, cilt bakım ürünlerinden ve hormonal dengesizlikten ortaya çıkan hücresel bazda bir iltihaplanmayla başlar. Her nedense sivilceler, bizim özellikle iyi görünmeye ve özgüvene özellikle ihtiyacımız olduğu zamanlarda daha çok ortaya çıkmaktadır. Sivilceler, birçok insanın kendine olan özsaygısını sarsarak yaşantısını etkilemektedir. Yeni insanlarla tanışmaktan çekinmeye, iş görüşmelerimizde başarısız olmamıza, güvensiz ve kuşkulu hâldeyken arkadaşlarımızı kaybetmemize yol açmaktadır.

Benim kendi akne hikâyem buna kanıt olarak sunulabilir. Umut vadeden TV yayıncılığı işimde bir haber sunucusu olmak için her şeye sahiptim. Aknelerle ve siyah noktalarla yaptığım yetersiz mücadelelerin sonucunda, herkesi hatta kendimi bile “kameralarla dost” olmadığıma inandırmıştım ve böyle-ce kamera arkasındaki işlere; yazmaya, editörlüğe ve idareye yoğunlaşmıştım. Kendime olan saygımın düşüklüğü; kendine güvenen, profesyonel, çalışan kadın imajımın yol göstermesine ihtiyaç duyana kadar devam etti. Otuzlu yaşlarıma kadar düşük sesle konuşan ve tamamen bitkin olan ruh hâlim sürmüştü. Ardından, ufak bir şansın da yardımıyla kendi cilt bakım uygulamama giden yolu keşfetmiştim. Sonraki iki yıl süresince yaptığım araştırmalar göstermişti ki cilt problemlerimize yaklaşırken hep bir şeyleri ihmal ediyorduk.

Hollywood yıldızları bile sivilce sorunu yaşamaktadırlar. Gerçek şu ki kendi dermatologlarına düzenli bir şekilde sık sık gidiyor ve onların tavsiyelerini dinliyorlar çünkü kazançları, görünümlerine bağlıdır. Rötuşlar ve dijital teknoloji olsa bile posterdeki fotoğrafı büyüttüğünüzde çatlaklar ve lekeler görünür hâle gelebiliyor. Çoğu yıldız her gün çok güvenli makyaj uygulamalarından geçiyor ayrıca pürüzsüz ve parlak görünebilmek için titiz bir cilt bakımı gerçekleştiriyor.

Jessica Simpson, Britney Spears, Cameron Diaz ve Ange-lina Jolie gibi yıldızların tümü sivilcelerden ve sivilce sonrası oluşan noktalardan ve yara izlerinden şikâyetçi olmuşlardır. Britney Spears, “Chaotic (Kaotik/’ adlı TV şovunun bir bölümünde, bir el kamerasıyla kendi sivilcelerine zoom yapmış ve gözenekleri hakkında bir şeyler söylemiştir. Britney Spears, Jessica Simpson ile birlikte 2005’ten beri TV’de Proaktif Solüsyonların reklamını yapmaktadır. Çarli’nin Meleği Cameron Diaz, sivilceleriyle mücadelesinde ona yardımcı olan klinikten bahsetmeyi sevmektedir ve toplum içine makyajsız çıkmaktan korktuğunu belirtmiştir. Angelina Jolie, güzel bir cilde sahiptir fakat fotoğraflarına yakından bakarsanız önceki dönemlerinden kalma akne yara izlerini ve noktaları görebilirsiniz.

Sonuç olarak kimse mükemmel değildir. Hepimiz insanız ve ne verilen milyonlar ne de günlük cilt bakımları cilt temizliğini garanti edebilir.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.