Akne TürleriAKNE TÜRLERİ

Siyah Noktalar

Siyah nokta ya da komedonlar aknenin başlangıç evreleridir. Sağlıklı ciltlerde bile her zaman bulunan, görebilmek için güçlü bir büyüteçli ayna kullanmayı gerektiren oldukça küçük, siyah noktaların yanı sıra, sivilceden dertli olan insanların muzdarip olduğu, T bölgelerinde, yanaklarda ve sırtın üst kısmında yer alan kocaman siyah noktalar da vardır.

Geçmiş zamanlarda, siyah noktaların kirden oluştuğu düşünülür ve sivilcesi olan kimselerin yüzünü yeterince yıkamadığı varsaydırdı ancak siyah noktalara, koyu renkli bir pigment olan melanin neden olmaktadır. Pigment üreten hücre olan melanositler, epidermisin alt katmanında bulunur ve ölürken üste çıkarlar. Bu esnada bazen gözeneklerin içinde birikirler ve okside olarak siyaha dönüşürler.

Siyah noktaların tedavisi için AHA (Alfa Hidroksi Asitleri) ya da salisilik asit içeren ürünler günlük olarak kullanılır. Temizlerken hasssaiyet göstermek, haftada bir evde mikrodermabrazyon (cilt soyma) ya da glikolik peeling uygulamak, iyileşmelerine yardım edecektir. Siyah noktaları sıkmaktan kaçının çünkü kızarıp yaraya dönüşebilirler. Beyaz noktaların siyah noktaya dönüşmesinden korunmak için cilt tipinize göre hazırlanmış günlük cilt bakımını uygulayın.

Beyaz Noktalar

Beyaz noktalar, içerisi tıkanmış olan dar gözeneklerde oluşur. Beyaz noktalar, cildin içinde yer alan, beyaz uçlu baloncuklara benzerler. Bedenlerinde beyaz noktayı fark eden çoğu kişi, hemen onu sıkmaya çalışır ancak beyaz noktaları sıkmak, iltihaplanmayı artırma ve enfeksiyona yol açma risklerini taşıdığı gibi iz de bırakabilir.

Beyaz noktaların tedavilerinde lokal olarak kullanılan iltihap giderici ilaçlar, günlük cilt bakım rutini içerisinde uygulanır. Akneye meyilli ciltler için önerilen günlük bakım rutinleri, kitabın ilerleyen bölümlerinde anlatılacaktır. İltihaplanmanın arttığı durumlarda beyaz noktalar papüllere dönüşebilir.

Papüller

Papüller, yüzde küçük pembe baloncuklar gibi görünen, dokunmaya hassas, bazı durumlarda kaşıntılı, kırmızı, şişkin kabarcıklardır. Papüller ancak birkaç gün etkilerini sürdürürler ve eğer onları sıkmak konusunda kendinize hâkim olduysanız arkalarında hiçbir iz bırakmazlar. Bazı türleri daha büyük olur ve dokunulmaya karşı daha hassastırlar. Bu türleri, iltihaplanma geçtikten sonra birkaç hafta daha kalabilirler. Papüller, kontakt dermatitin (temas egzamasının) bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Papüllerin tedavisinde lokal iltihap sökücü ürünler, akneye meyilli ciltlerde uygulanan günlük cilt bakımı rutini içerisinde kullanılır. Akneye meyilli cilt bakım rutinleri, kitabın ilerleyen bölümlerinde anlatılacaktır. İltihabın üstelediği durumlarda, papüller püstüllere dönüşebilir.

Püstüller(Çıbanlar)

Püstüller, papüllerin daha şiddetli ve ilerlemiş hâlidir. Püs-tüller, beyaz noktalardaki gibi beyaz uçludur ancak onlardan daha büyük ve dokunmaya karşı hassastırlar. Püstüller, bulundukları bölgeye göre başta veya kulakta zonklamaya neden olabilirler. Püstül, zamanla kendiliğinden hafifleyebileceği gibi şiddetli vakalarda bir dermatoloğun yarıp içini boşaltmasını gerektirebilir.

Püstüllerin tedavisinde lokal iltihap sökücü ürünler, akneye meyilli ciltlere uygulanan günlük cilt bakımıyla birlikte kullanılır. Akneye meyilli ciltlerin günlük bakım rutinleri, kitabın ilerleyen bölümlerinde anlatılacaktır. Acısının sizi zorladığı durumlarda çay ağacı yağıyla bölgeye kompres yapabilirsiniz. Püstülün acısının devam ettiği süre boyunca beyaz ucunu sıkmaktan kaçının. Acının devam etmesi, iltihabın hâlâ sürdüğünü gösterir ki sıkarak onu iyileştirmek yerine olduğundan daha kötü hâle getirebilirsiniz.

Nodüller

Nodül ya da kist oluşumları aknelerin en kritik seviyesidir. Geniş, acı verici, dağılmış ya da tek parça lezyonlardır ve derinin alt tabaklarında yer alırlar.

Nodüller, protein ve yağların birleşiminden oluşmuşlardır. Bir oyuğun içinde yer aldıkları için dokunulması zor ve acı vericidir. Eğer tedavi edilmezlerse aylarca yüzünüzde kalabilir ve arkalarında yaraya benzer derin bir krater bırakabilirler.

Nodüllerin ve akne kistlerinin tedavileri, genellikle anti-boyitik kullanımını içeren zorlayıcı bir tedavidir. Dermatolo-ğunuz, 3-5 günlük periyotlarla, kortikosteroid enjekte etmeyi önerebilir. Bazı büyük nodüller ve kistler dreanj veya cerrahi müdahale gerektirebilir.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.