Anasayfa / Şifalı Bitkiler - Bitkisel Sağlık / Yoğurdun Faydaları Nedir?

Yoğurdun Faydaları Nedir?SAFLIK VE TEMİZLİĞİN RENGİ HANGİ YİYECEKTEDİR?

Sadece YOĞURT’ tadır.

yogurtDoğada bulunan her maddenin bir rengi vardır. Yediğimiz meyvelerin, sebzelerin, bakliyatların etin sütün, yoğurdun, ağaçların, bitkilerin, çiçeklerin her şeyin kendine has renkleri vardır. Her yediğimiz gıdanın belki renginden, belki şeklinden dolayı hep bizim için düşünülmüş işaretleri, şifreleri, derde deva olacak içerikleri illaki vardır. Daima saflığın ve temizliğin rengi hep beyazdır beyaz olmuştur. Süt ve yoğurda verilen bu beyaz renk, temizlenme; yani arınmanın rengidir. Burada süt kadar faydalı, tabiri caiz ise sütün anneannesi, babaannesi annesi, ablası; yani sütün bir üst formu olan ve çok üşüdükleri için üzeri örtülerek yaşlanmış muamelesi gösterdiğimiz, yaşlanmaktan, olgunlaşmaktan mayalanmak zorunda kalmış ve asıl bu yaşlı haliyle bize şifa veren yoğurttan bahsedeceğiz.

Yoğurdu anlatmaya kelimeler yetmezmiş gibi gelir insana. Bir kaşığını ağzımıza aldığımızda, bize şifa verecekmiş gibi hisseder ve o duyguyla tüketiriz yoğurdu. Ağzımızda soğuk ama ferahlık veren ve bir o kadar da tadı ile içimizde bir temizlik, bir mutluluk duygusu bırakan tadını alıveririz hemen. Evet bu beyaz yiyecek bize şifa verir. Aslında beyaz olması da içinde barındırdığı kalsiyum kasinat denilen bir maddeden ileri gelir. Aslında bu beyazlık;Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Yoğurt Vücudumuzu temizler,
Vücudumuzu içeriden ve dışarıdan pek çok mikrop ve bakteri istila etmeye çalışır. Beyaz şifamız, bu bakteri ve mikroplarla savaşan hücrelerimize, kendi yararlı bakterileriyle yardımcı olmaya çalışır. Beyaz şifanın bu hizmeti şunları doğurur:
Özellikle çocuklarımızın büyüyüp gelişmesini sağlar,
Hücrelerimizin daha çok oksijen kullanmasını sağladığından, saç derimizin kepeklenmesini, saç dökülmesini ve tırnaklarımızın kırılmasını engeller,
Yine protein, karbonhidrat ve yağların sentezlenmesine yardımcı olduğundan; karaciğer, mide, kolon ve ince barsak kanserinin oluşmasını engeller, ayrıca damarlarımızı koruyarak kolesterolü dengede tutar.

Lactobasillus denilen bakteri sayesinde barsak florasını düzenler ve amonyak, kurşun vs. içeren maddelere maruz kalarak çalışanlara ve gıda zehirlenmelerinde yoğurt yedirilir. Ayrıca sigara içenler de süt ve yoğurdu sofralarında bulundurmalılar.

Yoğurtta bulunan laktik asit, mide ve barsak hareketlerini hızlandırdığından, yediklerimizin kısa sürede sindirilmesini sağlayarak özellikle , karın bölgesinde gözle görülür incelmeye yani zayıflamaya neden olur.

Eğer uyuma zorluğu çekiyorsak, hemen uyumamızı sağlar. Özellikle sorunlarla başa çıkamadığımız durumlarda ve depresyon geçirilen dönemlerde düzenli olarak bir kase yoğurt sıkıntılarımızı hafifletir.

Yoğurt suyunda bulunan B2 vitaminini de es geçmemek gerekiyor. Bu vitamin özellikle okul çağındaki çocuklarımız için de çok önemli çünkü bu vitamin sayesinde algıları daha iyi gelişiyor, öğrenme zorluğu çekilmiyor, Bizler için de çok faydalı olan yoğurt ve yoğurt suyu ile üzerimizdeki yorgunluk, uykusuzluk, isteksizlik halleri ortadan kalkıyor.

Yoğurdu yemenin en kolay yolu ise; eğer midenizi ekşitiyorsa içerisine bir kesme şeker veya şeker hastası iseniz bir tutam tarçın atarak ve 3-4 parçaya böldüğünüz ekmek dilimini de ilave ederek veya yoğurdun içerisine meyve parçaları koyarak veya ayran yaparak (ayranın içine dahi tuz ile beraber bir kesme şeker atabilirsiniz daha lezzetli olur) ayran da hızlı bir barsak çalıştırıcıdır ve kabızlığı önler.

Vücudumuzu arındıran beyazlığın hep hayatınızda olması dileği ile…
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.