Anasayfa / Sağlık ve Hastalık Bilgileri / Yılan Zehri Kanamayı Durduruyor

Yılan Zehri Kanamayı DurduruyorSavaş meydanındaki bir yaralının yarası çok büyük olduğunda ya da antikoagülan ilaç (kanın pıhtılaşmasını engelleyen ya da oluşan pıhtıyı eriten) kullanan bir hastayı ameliyat ederken kanamayı durdurmak en öncelikli konu haline gelir. Rice Üniversitesi’ndeki kimyagerler yılan zehrinden kanamayı çok kısa sürede durdurabilen bir jel ürettiler.

Yılan ZehriSağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Batroxobin adı verilen yılan zehri Güney Amerika’ya özgü iki tür çıngıraklı yılandan elde edildi. Genetik özellikleri değiştirilen zehir daha sonra saflaştırıldı. Yılan zehri ile ilgili çalışmalar 1930’lara dayanıyor. Rice Üniversitesi kimyagerleri batroxobin zehrinin kanın pıhtılaşmasını sağladığını biliyordu, ancak bu zehir daha önce doğrudan yaraları tedavi etmek ya da kanamayı durdurmak için kullanılmamıştı.

Jeffrey Hartgerink ve ekibi batroxobini yaraya sıvı olarak enjekte edildikten sonra jel haline gelmesini sağlayacak sentetik nanofiberlerle karıştırdı. Labo-ratuvar deneylerinde jel 6 saniye içinde kanamayı durdurdu ve araştırmacıların yarayı tekrar kanatmaya çalışmasına rağmen yara tekrar açılmadı ve kanamadı. Çalışmayı yapan bilim insanları jelin özellikle antikoagülan ilaç, örneğin heparin kullanan hastalarda ameliyat edilen bölgedeki kanamayı durmak konusunda önemli potansiyele sahip olduğunu düşünüyor.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.