Anasayfa / Sağlık Haberleri / Yemekçiler, obeziteye karşı kazan kaldırdı!

Yemekçiler, obeziteye karşı kazan kaldırdı!Endüstriyel yemek üreticileri, obezite ile mücadele kapsamında yeni bir platform kurdu. Platformda yaklaşık 20 sivil toplum kuruluşu yer alıyor. Obezite ile Mücadele Platformu Sözcüsü ve YE5İDEF Başkanı Hüseyin Bozdağ, ilk adım olarak yemek mönülerinde tuz, yağ, şeker ve unu yüzde 10 azaltacaklarını söylüyor. Yemekçilerin bir diğer adımı ise siteler ve askeriye yemekhaneleri olacak.

hamburger

Dünyada Amerika ile dikkatleri çeken obezite sorunu, artık pek çok ülkenin ortak gündemi oldu. Kentleşmeyle artan obezite riski, Türkiye’nin gündemine ise 1990’larda girdi. O günlerde obeziteye karşı başlatılan ‘Sefer Tası’ hareketine karşılık, kilo almaya devam ettik. Neticede bugün nüfusun üçte biri obez. Yılda yaklaşık 22 milyon kişiyi doyuran endüstriyel yemekçiler bu duruma karşı harekete geçti ve Obezite ile Mücadele Platformu oluşturuldu. Çalışmaya göre sektörde kayıtlı 3 bin 800 firmanın yer aldığı endüstriyel yemekçiler, menülerinde tuz, yağ ve un gibi katkı maddelerinin oranlarını düşürecek.

Türkiye Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu (YESİDEF) Başkanı Hüseyin Bozdağ, yemek reçetelerinde kullandıkları tuz, un, şeker ve yağı yüzde 10 azaltarak Sağlık Bakanlığı’nın obezite ile mücadelesine destek olacaklarını kaydediyor. Platformun obeziteye karşı sunduğu yemek mönüleri ve çözüm önerilerini Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na da aktardıklarını söyleyen Hüseyin Bozdağ, bu konuda birlikte yeni projelerde geliştireceklerini anlatıyor. Yemek mönülerinin ardından okullarda da tencere yemeğine yönelik bir girişimde bulunacaklarını belirten Bozdağ, obezite tehdidine karşı oluşturdukları platforma yaklaşık 20 sivil toplum kuruluşunun da destek olduğunu aktarıyor.

Türkiye’nin 25 milyonu obez

Şişmanlığın ve şeker hastalığının özellikle çocuklarda ve gençlerde önemli ölçüde artış gösterdiğini dile getiren Hüseyin Bozdağ, Türkiye nüfusunun üçte birinin obez olduğunu dile getiriyor. Obez nüfusun 25 milyon kişiye dayandığını anlatan Hüseyin Bozdağ şöyle devam ediyor:

“Obezite silahlı savaştan daha tehlikeli. Amerika’da 150 milyon, Avrupa’da 200 milyon, Türkiye’de ise 25 milyon kişiye dayandı obezite.

Fakat bunun 8.5 milyonu obez, 16,5 milyon kişisi ise fazla kilolu. Yapılan araştırmalara göre her 10 kişiden biri de obeziteye yakın. Bir başka veri paylaşmak gerekirse, gelişen ülkelere baktığınızda Meksika’da nüfusun yüzde 32.1, Güney Afrika’da yüzde 31.3, Brezilya’da yüzde 18.8 Nijerya 6.5, Çin’de 5.7 Endonezya’da 4.8, Hindistan’da yüzde 1.9 obez var. 0 nedenle bu dünyanın sorunu ve giderek büyüyor.”

Sitelere mutfak kurulacakSağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Türkiye’de her yıl kalp, obezite ve diyabet gibi hastalıklara 60 milyar TL harcandığını belirten Hüseyin Bozdağ, bu sorunların da önemli ölçüde beslenmeden kaynaklandığını ve alınacak küçük önlemlerle yüzde 20 azaltılabileceğini kaydediyor.

Obezite ile mücadele Platformunun mönülerdeki düzenlemesinin yanı sıra fast food yeme alışkanlığını da bitirmek istediklerini söyleyen Hüseyin Bozdağ, bu kapsamda bir yem projenin site yemekçiliği olacağını kaydedyor. Obezite ile mücadelenin bir diğer ayağının evde yemek yapamayan genç çiftler olduğunu dile getiren Hüseyin Bozdağ, özellikle obezitenin yaygın olduğu büyükşehirlerde sitelere mutfak kurmak istediklerin dile getiriyor. Büyükşehirlerde site hayatının giderek yaygınlaştığını anlatan Bozbağ bu konuda, inşaat şirketleriyle görüştüklerini belirtiyor.

Bu sitelerde yaşayan ve vakitsizlik nedeniyle yemek yapamayan genç çiftler, hatta emekli ve yaşlılar için sitelerde bir beslenme alanı oluşturmak istiyoruz. Üç öğün bunların yemeklerini biz pişireceğiz. Kahvaltı, öğlen ve akşam yemeklerini yapacağız. Beslenme alanının olacağı sitelerde üç öğün yemek için kişi başı belirlenen fiyat ise 18 TL” diye konuşuyor. Bu proje için Taş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı ile ilk adımı atacaklarını söyleyen Bozdağ, 6.5 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olan endüstriyel yemek sektörü için de yeni bir pazar oluşturacağını da sözlerine ekliyor.

Yemekte yeni iş alanları pazarı büyütecek

Endüstriyel yemek üreticileri, obezite ile mücadeleyi okullara, büyükşehirlerdeki sitelere ve hatta askeriyeye taşımak istiyor. Yaklaşık 3 bin 800 firmanın 6.5 milyar dolarlık ciro elde ettiği endüstriyel yemek sektörünün yeni iş alanlarının katılmasıyla pazar büyüklüğünü rahatça üçe katlayabileceğim anlatan Hüseyin Bozdağ, bunun için okullardaM kantinler, askeriye ve sitelerde oluşturulacak beslenme alanlarının ciddi önemli bir pazar oluşturabileceğini söylüyor.

Site yemekçiliğinin yanı sıra üzerinde çalıştıkları bir diğer projenin askeriye yemekleri olduğunu ifade eden Bozdağ, “Askerimiz patates soymakla uğraşmamalı. Milli Savunma Bakanlığı ile bir araya geldik ve önerimizi sunduk. Şu an beklemedeyiz. 650 bin askerin, 100 bini yemek hizmetini outsourcing etti. Fakat hala 550 bin askeri için hala kendi mutfaklarında bu işi yapmaya çalışıyorlar. Projemizi sunduk kendilerinden onay bekliyoruz” diyor.

Platforma destek veren kuruluşlar

İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık İl Müdürlüğü, Milli Eğitim İl Müdürlüğü, İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Odası, İhracatçılar Meclisi, TÜMSİAD, Türkiye Gıda ve İçecek Dernekleri Federasyonu, Türkiye Gıda İşverenleri Sendikası, Gıda Mühendisleri Odası, SETBİR, ETBİR, Yıldız Teknik Üniversitesi; İstanbul Teknik Üniversitesi, Haliç Üniversitesi, Türkiye Diyetisyenler Derneği, Tüketici Örgütleri Federasyonu, Türkiye Aşçılar Federasyonu.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.