Anasayfa / Cilt Bakımı - Cilt Sağlığı / Yaşlanmakta Olan Ciltlerde Akne Sorunu

Yaşlanmakta Olan Ciltlerde Akne SorunuBirdenbire kendinizi hem kırışıklıklar hem de akne için kozmetiklerde çözüm ararken mi buldunuz? Yalnız değilsiniz. Cildimiz en büyük organımızdır ayrıca yaşlanma etkilerini ve menopozun ilk belirtilerini onda gözlemleriz. Ostrojen dalgalanmaları ciltteki hücresel metabolizmayı etkiler, bunun sonucunda ciltteki kolajen ve su içeriklerinde değişimler ortaya çıkar ve devamında kuruluk, zayıflama, küçük kırışıklıklar, sağlığın zayıflaması ve ateş basmaları görülmeye başlar. Cilt esnekliliğini ve güçlülüğünü kaybetmeye başlar ve kırışıklıklar oluşur. Doğum kontrol haplarıyla yapılan tedaviler ve hormon tedavileri ayrıca akne oluşumuna ve artışına neden olabilir ki bu özellikle menopoza geçiş dönemlerinde yaşanabilir.

yaslilikta akne

Olgun cildinizdeki akne tahrişleriyle uğraşmak zorunda kaldıysanız, büyük ihtimalle yağa duyarlı bir cilde sahipsiniz demektir. Yağlı (veya yağlı bileşim) cilt olumlu bir durumdur çünkü kadınlar otuzlarında normal olarak kuru bir cilde sahiptirler. Kırklarında kırışık giderici kremleri bolca kullanırlar, sahip olduğunuz yağlı, gergin cildiniz yaşlanmaya karşı mükemmel bir şekilde direnir. Yeni bir akne çıkana kadar zaten eski aknelerin, güneş banyolarının ve artan östrojen değerlerinin yol açtığı siyah noktalara ve beneklere sahip olabilirsiniz ve de kırmızı ya da kahverengi lekelere, yüzde görülen kılcal damarlara.

Akneyle ve kırışıklıklarla mücadele ederken ilk önce akneleri hedefleyin. Anti-aging ürünleri kırışıklıkları önler ve azaltırlar fakat bu ürünler sert içeriklere sahip olabilirler. Örneğin, meyve asitleri cildinizi tahriş edebilir, kızarıklık ve yanma artışıyla aknenin daha kötüye gitmesine neden olabilir. Çoğunlukla öyle düşünseniz bile, olgun ciltlerde hormonal kaynaklı akneler nadir gözükür, gerçekte çoğu cilt bakım ürününe karşı alerjik bir tepkime olarak doğar. Bazen kırmızı iltihaplı yumrular, kızarıklık, yanma ve sızlanmayla birlikte görülür.

Yaşlanmakta olan ciltlerdeki akne, ergen yaşlarda kullanılan sivilce ilaçlarından farklı alternatiflere gereksinim duyar. Genel olarak krem temizleyiciler, alkolsüz tonikler ve zengin nemlendiriciler hassas olgun ciltler için harikadırlar. Eğer aktif akne çıkışları gözleniyorsa cildinizi salisilik asit bazlı temizleyicilerle yıkamanız gözeneklerin temiz kalmasını ve yüzeye günde bir defa uygulanan tedaviler cildinizin rahatlamasını sağlayacaktır. İltihaplanma geçer geçmez hemen nazik temizleyicilerinize ve nemlendiricilerinize geri dönebileceksiniz.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Akneye Eğilimli ve Yaşlanmakta Olan Ciltler için Genel İlkeler

• Makyajınızı iki kere temizleme tekniğiyle ve alkolle sabun içermeyen temizleyicilerle sildiğinizden emin olun. Cildinizin doğal yağını tahliye etmeyen sütlü temizleyicileri makyaj temizliğinizde kullanabilirsiniz. İçeriklerinde aloe vera, yeşil çay, papatya, aynısefa, C vitamini olanları tercih edin. Soğuk kremler ve krem temizleyicilerden uzak durun.

Her gün alfa hidroksi asitleri içeren tonikler kullanın, böylece ölü cilt hücrelerinizi cilt yüzeyinizden temizlemiş olacaksınız. Tonik sızlatırsa veya bir rahatsızlığa neden olursa uygulamayı bırakın. Aloe vera, yeşil çay, papatya, aynısefa veya salatalık eklenen tonikler ekstra yumuşaklık ve antioksidan etkisi sağlar.

Her gün cildinize ovalamadan uygulanan eksfoliasyon kremleriyle ya da içinde glikolik asit, papain (papaya enzimi), bromelain (ananas enzimi) gibi botanik enzimler bulunan sıvılarla parlaklık kazandırın, böylece ölü cilt hücreleri dışarı atılmış olacak ve akne sonrası aşırı pig-mentasyonun önüne geçilmiş olacaktır.

Benzoil peroksit içermeyen akne tedavilerini seçin. Kuru-laştırıcı serumlardan ve losyonlardan uzak durun, bunlar kuruluğun ve iltihaplanmanın artmasına neden olabilir, içeriğinde salisilik asit, çay ağacı yağı veya A vitamini olan doğal özlü akne tedavilerini tercih edin. Humektantlarla (içerikleri nemlendiricilerin cildinizde tutunmasını sağlar) zenginleştirilmiş nemlendiricileri her gün cildinize uygulayın. Humaktantlara örnek olarak, hiyalüronik asit, gliserin, sorbitol ve C vitamini, yeşil çay, tokoperol, üzüm çekirdeği ekstraktı, gingko biloba, ekinezya ve beta karoten gibi antioksidanlar verilebilir. Nemlendiriciyi parmak uçlarınızla uygulayın (ovalamayın), cildinizi gereğinden fazla germeyin.

Serumlar, aktif yüksek konsantrasyonlu içerikleri sayesinde cildinizde sıradan nemlendiricilerden ve gece kremlerinden daha iyi sonuçlar verirler. Serum ayrıca cildinize daha iyi işler ve uzun süre kalır. Fiyat olarak serumlar genelde nemlendiricilere oranla daha pahalı olsa da onlardan daha fazla dayanırlar çünkü yalnızca birkaç damlası yeterlidir. Ayrıca serumları gözlerinize çok yaklaştırmadan sadece göz çevresinde de kullanabilirsiniz. Sabah-akşam serum ya da botanik anti-aging içeriklere sahip losyonlar kullanın. Bu botanik içeriklere örnek olarak yeşil çaydan elde edilen kafein, yabani tatlı patates, nar çekirdeği yağı, niasin, süperoksit dismutaz, alfa li-poik asit, üzüm çekirdeği proantosiyanidin, hiyalüronik asit, GABA (gama aminobütyrik asit), deniz yosunu (su yosunu), çuha çiçeği yağı, akgünlük (boswellia serrata) ve gotu kola (centella asiatica) verilebilir.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.