Anasayfa / Beslenme / Yağlar: Azı karar, çoğu zarar

Yağlar: Azı karar, çoğu zararYağlar: Azı karar, çoğu zarar

Beslenmek için tükettiğimiz en yüksek kalorili yiyecekler yağlardır. 1 gram yağ 9 kilokalori ihtiva ederken, 1 gram protein ve karbonhidrat 4 kilokalori ihtiva eder.

Yağın kalorisi yüksektir ama aynı zamanda vücudumuz için hayati bir öneme sahiptir. Örneğin yediğimiz yiyeceklerin içindeki bazı vitaminler, yağlar sayesinde vücudumuzda kullanılabilir hale gelir. Yağlar hücre zarlarımızın yapıtaşlarını oluştururlar. Deri sağlığımız, saç sağlığımız, beynimiz, bağışıklık sistemi hücrelerimiz için gereklidirler.

Yağlar Azı karar, çoğu zarar

Vücudumuz için bu kadar önemli olan bu yağlar vücuda fazla alınırsa başta şişmanlığa neden olur. Bununla birlikte kan yağlarımızı yükselterek damar tıkanıklığı, karaciğer yağlanması ve çeşitli kalp hastalıklarına direkt zemin hazırlar. Günlük tükettiğimiz besinlerin yüzde 55-60’ını karbonhidratlar, yüzde 15-20’sini proteinler, yüzde 25-30’unu da yağlar oluşturduğunda bunu sağlıklı beslenme olarak kabul edebiliriz.

Yağları temel olarak üç grupta toplarız:

• Birincisi, tam doymuş yağlar dediğimiz gruptur ve hayvansal yağları içerir. Tereyağı, kaymak, krema, etler, şarküteri ürünleri ve margarinler bu gruba girer.

• İkincisi, tekli doymamış yağlar olan zeytinyağı, fındık yağıdır.

• Üçüncü grup ise çoklu doymamış yağlar olan ayçiçeği yağı, mısırözü yağı ve soya yağıdır.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Bu üç yağ grubunun da enerjisi aynıdır. Yani tereyağı daha yüksek kalorili, zeytinyağı daha az kalorili bir yağ değildir. Bazen yemeklerimizi yaparken tereyağı yerine zeytinyağı kullandık diye onun kalorisi daha az zannedip gönül rahatlığı ile bol bol koyabiliriz. Bütün yağların enerjisinin aynı olduğunu unutmamak gerekir. O nedenle zeytinyağını da dikkatli kullanmakta fayda var.

insan vücudunun aslında üç yağ grubuna da ihtiyacı vardır. Günlük yaşamda et yediğimizden, tam doymuş yağ asitlerini vücudumuza almak için hayvansal yağlardan kullanmamıza gerek yoktur. Eğer bir gün içinde bir öğünü dışarıda yiyorsanız evde sadece zeytinyağı veya fındık yağı kullanabilirsiniz. Ama genelde evde yiyorsanız tekli ve çoklu doymamış yağları karışım şeklinde kullanabilirsiniz.

Eğer kilo probleminiz varsa günlük yağ tüketiminize özen göstermeniz gerekir. Çünkü yağlar yiyeceklerin miktarını değiştirmeden kalorisini çok yükseltirler. Örneğin bir salata yiyorsunuz diyelim. Eğer bu etli-soslu bir salata ise ve siz bu salata daha lezzetli olsun diye biraz daha yağ koyarsanız, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar eklerseniz normale göre iki üç kat daha fazla kalori alırsınız. Salata yediğinizi düşünürsünüz ama aldığınız kalori hamburger ve patates kızartmasının kalorisine eşdeğer olur. Su içsem yarıyor, metabolizmam hiç çalışmıyor diye düşünüp karamsarlığa kapılabilirsiniz. O nedenle yağlar konusunda dikkatli olmak gerekir. Hiç kızartma yemiyor olabilirsiniz, ekmeğinizin üzerine hiç yağ sürmüyor olabilirsiniz ama farkında bile olmadan gizli yağ oranı yüksek bir yiyecek tüketiyor olma ihtimaliniz var!

Yağlar içine girdikleri yiyecekleri yumuşatırlar, daha gevrek hale getirirler. Örneğin hazır aldığınız poğaçalar, açmalar, kremalı pastalar, soslu ve kıymadan yapılmış yiyeceklerin yağ oranı yüksektir, dolayısıyla kalorileri de yüksektir. Kilo probleminiz varsa gizli yağlara karşı dikkatli olmalısınız…
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*