Anasayfa / Sağlık ve Hastalık Bilgileri / Ya Manikür, Tıraş Sırasında Hepatit B Kaptıysanız!

Ya Manikür, Tıraş Sırasında Hepatit B Kaptıysanız!Cımbızın, jiletin, makasın ortak kullanımıyla gelen tehlike!

Ya Manikür, Tıraş Sırasında Hepatit B Kaptıysanız!

Türkiye’nin gerçek yüzü reklamlardan ibaret değil. Siz bakmayın reklamlarda günde iki, üç kere dişlerini fırçaladığını söyleyen bebek kadar güzel kadınlara.

Bu ülkede dişlerini hiç fırçalamayan ya da evdeki tek diş fırçasını eşiyle, çocuğuyla, annesiyle ayda yılda bir de olsa ortak kullanan pek çok kişi var. Türkiye’nin gerçek yüzü Bağdat Caddesindeki ya da Nişantaşı’ndaki kafelerde gördüğümüz manzaralardan ibaret değil.

Siz bakmayın giysilerinden aksesuarlarına ve bindikleri otomobile kadar marka tutkunlarına… Türkiye çelişkiler ülkesi… Bir yanda evin her bireyinde; annede, babada, küçük kızda, erkek çocukta en pahalı otomobiller olması israfı; diğer yanda ise ortak diş fırçası, tıraş takımı, manikür, pedikür aleti kullanma sefaleti, cehaleti…

Amerikan Karaciğer Hastalıkları Araştırmaları Derneğinin Boston’da düzenlenen 60. kongresine katılan Türk Gastroentroloji Derneği Başkanı ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nurdan Tözüm, Türkiye’de Hepatit B ile ilgili en büyük sorunun aile içindeki geçiş olduğunu belirtiyor. Bunun da nedeni olarak tırnak makası, tıraş bıçağı, diş fırçası gibi malzemelerin ortak kullanımını gösteriyor. Hepatit B’nin bulaşmasına neden olan bir diğer faktör de sterilize edilmemiş manikür, pedikür aletleri. Uzmanlara göre kulak delme ve peerchig uygulamaları sırasında kullanılan virüslü aletler de Hepatit B bulaşmasında önemli rol oynuyor.

Düşünebiliyor musunuz, 21. yüzyıl Türkiye’sinde pek çok evde hala diş fırçaları ortak kullanılıyor. Babalar tıraş olmak için oğullarıyla aynı aleti paylaşıyor. Ya bazı kuaförlerdeki, güzellik merkezlerindeki içler acısı duruma ne demeli? Haber merkezinde çalıştığım yıllarda bazı belediyelerin kuaför salonlarına yaptığı denetimlerde gördüklerim karşısında dehşete kapılmıştım. Çoğu kuaför salonunda manikür, pedikür aletlerinin sterilize edildiği cihaz çalışmıyordu. Ya bozuktu ya da fişe takılı değildi.

CİNSEL İLİŞKİYLE DE BULAŞABİLİYOR!

Hepatit B, önemli bir sağlık sorunu. Yapılan araştırmalara göre dünyada 2 milyar kişiye Hepatit B virüsü bulaştığı tahmin ediliyor. İşte, katıldığım toplantıda Hepatit B konusunda verilen bilgilerden bazıları:

•    Tedavi edilmediği takdirde Hepatit B virüsü ile temas eden hastaların yaklaşık yüzde 15-40’ında siroz, karaciğer yetmezliği ve karaciğer kanseri gelişiyor. Dünyadaki tüm karaciğer kanserlerinin yüzde 60-80’i Hepatit B nedeniyle ortaya çıkıyor.

•    Siroza ve karaciğer kanserine yol açabilen Hepatit B, dünyada her yıl bir milyondan fazla insanın yaşamını yitirmesine neden oluyor

•    “Sessiz katil” olarak tanımlanan Hepatit B genelde yorgunluk, grip gibi başka hastalıklarda da görülebilen yakınmalara neden oluyor. Toplumda çoğu kişinin kendisine Hepatit B virüsü bulaştığından haberi bulunmuyor.

•    Evlerinde Hepatit B hastası ya da taşıyıcısı olanlar, kan ve kan ürünleri kullananlar, hemodiyaliz hastaları, damar içi uyuşturucu bağımlıları ve sağlık personeli risk grubuna giriyor. Ayrıca ağız-diş tedavisi geçirmek, ameliyat olmak, kan ya da organ nakli olmak da Hepatit B açısından risk oluşturuyor.

•    Hepatit B kan yoluyla bulaşan bir hastalık olduğu için anneden bebeğe doğum anında da geçebiliyor. Cinsel ilişkiyle de hastalık bulaşabiliyor.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


ÇOCUKLARDA HEPATİT B’NİN KRONİKLEŞME RİSKİ YÜKSEK

•    Evde doğum Hepatit B açısından da son derece sakıncalı. Çünkü hastanelerde eğer anne adayı Hepatit B ile enfekte olmuşsa, bebeğe doğar doğmaz koruyucu serum (immuglobin) veriliyor. İlk 72 saat içinde, hatta 24 saat içinde bu tedavinin uygulanması gerekiyor.

•    Yapılan araştırmalara göre Hepatit B erişkinlere kıyasla çocukların yaşamını daha fazla tehdit ediyor. Bu virüs ile temas eden her 10 bebekten 9’unda hastalık kronikleşebiliyor. Erişkinlerde ise bu rakam onda bir.

•    Uzmanlar, söz konusu riski ortadan kaldırmak için bebek doğar doğmaz Hepatit B aşısının ilk dozu ile bir doz imunoglobulin (HBIG) yapılması gerektiğinin altını çiziyorlar. Hepatit B aşısı üç doz yapıldığı için, ikinci dozun bebek bir aylıkken, üçüncü dozun ise altı aylıkken uygulanması gerekiyor.

HEPATİT B’Lİ OLDUĞUNU BİLMEYEN ÇOK KİŞİ VAR

•    Yapılan araştırmalara göre Avrupa’da Hepatit B vakalarının ancak yüzde 20sine teşhis konulabiliyor. Tanı alan hastaların ise ancak yüzde 15’i tedavi görüyor. Türkiye’de Hepatit B virüsünden etkilendiğinin farkında olmayan ve bu nedenle tedavi göremeyen hastaların sayısı ise batılı ülkelerden çok daha fazla.

•    Öncelikle kişilerin hepatitli olduklarını öğrenmeleri çok önemli. Bu hem virüsün başkalarına buluşmasını önleyecek, hem de virüs ile temas etmiş kişilerin gerekli tedavileri almalarını sağlayacaktır. Bu nedenle özellikle risk altındaki kişiler, virüsü saptayacak test için doktorlarına başvurmalı.

•    Test yaptırmak iki nedenle çok önemli. Başta eşimize, çocuklarımıza, karnımızda taşıdığımız bebeğimize hastalığı bulaştırmamak için… Bir de, tedavi olabilmemiz için.

Şimdi düşünün acaba kaçımız sağlığımızı, yaşamımızı böylesine ciddi bir şekilde tehdit eden bu hastalık için tarama testi yaptırdık? Acaba erişkin yaştakiler olarak kaçımız Hepatit B aşısı olduk?

Manikür, pedikür, tıraş, peerching ve kulak deldirme için kullanılan aletlerin sterilize edilip edilmediğini sorguladık, bu konuda kafa yorduk.

Bu yazıyı okuyan erkeklere soruyorum; acaba kaçınız girdiğiniz riskli, şüpheli ilişkilerde prezervatif kullandınız? Hepatit B’nin yanı sıra HIV/AIDS gibi cinsel ilişkiyle buluşan diğer hastalıklardan da koruyan prezervatifin öneminin ne kadar farkındanız?

HEPATİT B VE C’DEN KORUNMAK İÇİN BAZI ÖNERİLER

•    Hepatit B ve Hepatit C gibi hastalıklardan korunmak için cımbızınızı hiç kimseyle; kızınızla, kardeşinizle veya annenizle dahi paylaşmayın. “Anne-kız arasında ortak kullanımdan zarar gelmez” diye düşünmeyin.

•    Evde herkesin tırnak makası ayrı olmalıdır.

•    Ortak kullanılan rujlarla Hepatit A bulaşabileceğini aklınızdan çıkartmayın.

•    Kendinize özel manikür, pedikür aleti alın.

•    Kuaföre ya da güzellik salonuna giderken makas, manikür seti gibi aletlerinizi yanınızda götürün ya da otoklavdan steril olarak çıktığından emin olun.

•    Kuaförünüzde, güzellik salonunda manikür aletlerinin sterilize edildiği aletlerin çalışır durumda olup olmadığına dikkat edin.

•    Emin olmadığınız yerlerde dövme, akupunktur, kulak delme, piercing gibi işlemleri asla yaptırmayın.

•    Herkesin diş fırçasının kendine özel olması gerektiğini unutmayın.

•    Tıraş takımınızı kimseye vermeyin.. “Oğlum ya da babam kullanırsa bir şey olmaz” diye düşünme yanlışında bulunmayın.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.