Anasayfa / Bilgi / Vücut yakıtımız karbonhidratlar

Vücut yakıtımız karbonhidratlarVücut yakıtımız karbonhidratlar

Nasıl ki bir arabanın yakıtı benzin, mazotsa, insan vücudunun da temel yakıtı karbonhidratlardır. Karbonhidratların en önemli işlevi vücudumuza enerji sağlamaktır. Özellikle beynimizin çalışması için en önemli kaynak, karbonhidratlardan gelen glikozdur. Çocukken annelerimiz sınavdan önce kafamız daha çok çalışsın, daha başarılı olalım diye akideşekeri yedirirdi ya, işte bu âdetin nedeni budur.

1 gram karbonhidrat ortalama 4 kilokalorilik enerji oluşturur. 77 Karbonhidratlar aynı zamanda vücudun sıvı-elektrolit dengesinin sağlanmasında da önemlidir. Karbonhidratların diğer bir özelliği de sindirim sırasında posa oluşturarak kalınbağırsaklarımızın çalışmasını düzenlemeleridir.

karbonhidratlar

Günlük beslenme içeriğimizi yüzde 55-60 oranında karbonhidratlardan almak gerekir. Bazen insanlar kilo vermek için karbonhidratları çok kısıtlayıp protein ağırlıklı beslenirler. Çünkü protein ağırlıklı beslenmede vücudun istirahatta harcadığı enerji miktarı (vücudun kendi kendine yaktığı enerji) artar ve kişi daha çabuk ve daha çok kilo verir. Ancak bu tür diyetlerde vücutta ketozis dediğimiz bir durum oluşur. Yani vücut kullanmak için yeterli glikoz bulamadığında kendi kas dokularından harcar. Görüntüde zayıflaşa bile vücut yağlanması artar, iç organlarda harabiyet ve kas kayıpları oluşur.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Aynı zamanda üremi, sıvı-elektrolit dengesizliği, kalp ritim bozuklukları, halsizlik, unutkanlık, konsantrasyon azalması gibi klinik şikâyetler ortaya çıkar. Eğer karbonhidrat fazla alınırsa da kullanılmadığı için yedek enerji olarak depolanır ve şişmanlatır.

Karbonhidratlar genelde bitkisel yiyeceklerde bulunur. Bitkisel gıdalar çeşitlerine göre belli oranlarda karbonhidrat içerirler. Mesela kuru bitkisel gıdalar (nohut, mercimek, kuru fasulye) yüzde 60-80 oranında karbonhidrat içerirken, yaş meyve-sebzelerde bu oran yüzde 10-20 civarındadır. Buğday, pirinç, mısır, patates gibi tahılların da nişasta oranı yüksektir.

Karbonhidratların sindirimi ağzımızda başlar, incebağırsakları-mızda devam eder. Bitkilerin duvarındaki selüloz ve benzeri maddeler kalınbağırsağımızda hacim oluşturarak kabızlıktan, kanserden bizleri korur. Bu maddeler bitkilerin kabuk kısmında bulunur ve bitkisel lif adını alır.

Hangi tür karbonhidratı tüketirsek tüketelim bu karbonhidrat vücudumuzda sindirim sonrası glikoza, yani şekere dönüşür. Şeker ihtiyaç varsa hemen kullanılır, fazlası karaciğerde ve kaslarda glikojen olarak depo edilir. Çok fazla tüketilirse de, yağa çevrilerek yağ dokumuzda depo edilir. Karaciğerdeki ve kastaki glikojen sadece yedek depodur. Ani ihtiyaç halinde kullanılır. Özellikle sporcularda kaslardaki glikojen deposu önemlidir ve bu nedenle sporcuların beslenmelerine özen göstermeleri gerekir.

Vücudumuz için bu kadar yararı olan karbonhidratlardan çoğumuz fazlasıyla çekiniyoruz ve doğru karbonhidrat tüketmeyi bilmiyoruz. Yaptığımız en büyük yanlış ise kilo vermek istediğimizde beslenmemizden ekmeği çıkarmak oluyor. Bugün ekmek en temel ve en yararlı besin maddesidir. Yağ içermediği için pilava, makarnaya göre daha düşük kalorilidir. Günlük tüketmemiz gereken ekmek miktarını doğru ayarlarsak zorlanmadan kilo verebiliriz.

Doğru karbonhidrat tüketimi için her gün taze olarak meyve, sebze yemeliyiz. Bulguru, kuru baklagilleri ve ekmeği baş tacı yapmalıyız.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*