Anasayfa / Sağlık Haberleri / Vücut tipine göre diyet

Vücut tipine göre diyetSomatotip ne demek biliyor musunuz?
Somatotip – vücut tipi;

Somatotip

Endomorfik tip, mezomorfik tip, ektomorfik tip.

Bu görsele bakınca kendinizi hangi kategoride olarak belirtirsiniz?

Bu sitede olduğunuza göre endomorfik tip olmalısınız.

Genetik olarak kilo almaya yatkın bir tipiz /bende dahil/…

Etrafınızda mezomorflar vardır, hani şu yiyip yatıp formları bozulmayan arkadaşlar /ah ah o şans yok ki bizde, neyse depresyona bağlamayalım/ ya da şu uzun boylu, uzun parmaklı, kemiğin üzerine deri giydirilmiş arkadaşlarımız, anneler hep onları besler besler, ama onlar kilo almaz. Bizim arkamızdan da hep diyet yapar ama hiç zayıflamaz denilir zaten.

Peki, biz böyleyiz kabul edelim. Mezomorflar gibi kolay forma girmiyoruz, ektomorfların tam tersi bir problemimiz var – onlar kilo alamıyor, biz kilo veremiyoruz. Bu vücut tipi bizi formumuzu korumak için daha sorumlu tutuyor. Ne yapmalıyız.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Karbonhidratlara karşı duyarlıyız, belki bir çoğumuzda insulin direnci de var – yolumuz karbonhidrat kısıtlamasından geçiyor. Sizde fark etmişsinizdir, birkaç gün abur cubur yemediniz, ekmeği kısıtladınız – evet evet sanki göbeğiniz içe çekilmiş. Başka bir gün 1 dilim pizza yediniz, ya da pasta, ertesi günü tartıda normalde olduğunuzdan 1-2 kilo fazla çıktınız, 1 hafta deli gibi uğraştınız anca yeni gitti o yeni kilo – tanıdık mı bu olaylar? Benzer şeylerle karşılaşmışsınızdır, ben bunları kendi hayatımdan da tecrübe etmiş olduğum için paylaşıyorum. Biz böyleyiz bize bir kaçamak bile ceza verebilir. Hayatınızdan karbonhidratların “şımarık” olanlarını çıkarın – tatlıları, gazozları, beyaz unu, hamur işini, tamam yiyeceksenizde haftada 2 defayı geçmesin, yoksa aksini düşünemiyorum.

Vücut tipimizin getirdiği başka bir problem daha var. Egzersiz yapmayı bırakınca çabuk formdan düşüyoruz. O yüzden haftada 3 defadan başlayarak 7 günlük bir egzersiz programına ulaşmalıyız, özellikle kardio /kalp ritmini hızlandıran egzersizler/ bizim için çok önemli. Biz diğer tipler gibi fazla hareketi de sevmiyoruz zaten, ama yürüyüş, bisiklet, dans, bunlara daha da bir ağırlık vermeliyiz.

Bu görüşleri sevmemiş olabilirsiniz. Doğamız gereği üzerimizde daha da bir yük var. “Allah kimseye taşıyamayacağı yük vermez” ki bizde bu yükün altından kalkabiliriz. Maalesef bu güzel bilgilere ulaştığım kitabın Türkçesi yok, İngilizce okuyabilecekler için: “Burn the fat, feed the muscle” kitabını nette bulabilirsiniz.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.