Anasayfa / Beslenme / Vitaminli Besinler

Vitaminli BesinlerKABAK ÇEKİRDEĞİNİN TEMİZLEYİCİ ETKİSİ VAR

Çinko ve demir minerallerini fazlasıyla barındıran kabak çekirdeği, içeriğindeki Omega-3 ile böbrek hastalıklarında oldukça etkili. Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci, bu kuruyemişin şeker dengeleyici ve böbrek sistemlerini temizleyici gücünün oldukça yüksek olduğunu söylüyor. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendiren ve depresyon, kronik halsizlik gibi durumlara olumlu etki eden bir özelliği de bulunuyor.

vitaminli besinler

YAĞSIZ YERİNE TAM YAGLI

Çevrenizde salatasını yağsız yiyen, tüm süt ürünlerini yağsız tüketen, sebzelerini sadece haşlayan, “light, yağı azaltılmış” etiketli ürünler tercih ederek hayatını bu şekilde devam ettirmesine rağmen yıllarca kilo problemini çözemeyen birçok kişiye rastlamışsınızdır. Zayıflama diyetlerinde yağı kısmak hatta tamamen kaldırmak bir çözüm mü? Yıllardır yağlı beslenmenin vücut yağlarını artırdığı zannedilir ancak son yıllarda yapılan çalışmalar rafine gıdalara (beyaz un, şeker, şekerli içecekler) karşı vücuttaki insülin hormonu salınımının yağ depolanmasında etkili olduğunu gösteriyor. Peki ne yapmak gerekiyor? Diyetisyen Kübra Bal, yağsız ürünler yerine tam yağlı olanları tercih etmenizi öneriyor ve ekliyor: “Latte’nizi yağsız sütle içmek, yemeğinizi yağsız yoğurtla tüketmek zorunda değilsiniz. Her gün ara öğünde bir fincan sütlü kahve ve yemeklerinizin yanında birer kase tam yağlı yoğurt zayıflamanıza engel değil. Aksine yağlı süt ürünleri, ihtiyacınız olan tokluk hissinin artmasını sağlayarak, abur cubur tüketiminizi engellerken, daha kolay kilo vermenizi sağlıyor.”Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


YABANA ATMAYIN

Havuç görünümlü ama daha lezzetli bir tada ve beyaz renge sahip olan yabani havuçları mutfağınıza sokma samanı. Bu kök sebze B vitamini, folik asit zengini olmasının yanı sıra bol miktarda lif içeriyor. Yabani havucun en çok hoşunuza gidecek kısmı ise E vitamini içeriğiyle gençlik, güzellik vadetmesi.

PANCARI NE YAPMALI?

Vücuda detoks etkisi yapan en güçlü sebzelerden birinin pancar olduğunu biliyorsunuz. Peki bu pancarı sofranıza nasıl ekleyebileceğinizi biliyor musunuz? Pazardan veya marketten aldığınız pancarların kabuğunu soyun. Halka halka dilimleyin. Fırın tepsisine kağıt serin ve üzerine pancarları yerleştirin. Kekik, kırmızı biber, tuz, karabiber serpip, az miktarda zeytinyağı gezdirin. 15 dakika sonra et veya balığınızın yanına yakışacak lezzetli garnitürünüz hazır. A, B,C,P vitaminlerinden zengin olan pancar, fosfor, demir, magnezyum, potasyum, çinko ve kalsiyum deposu.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.