Anasayfa / Makaleler / Utanmaktan Özgürleşmek

Utanmaktan ÖzgürleşmekUtanmaktan Özgürleşmek

Danışanlarımın çok deneyimlediği utanma duygusunu çözecek bir eylemi ve kendi deneyimimi paylaşmak isterim.

“Ben zamanı” yaratıp hamam sefası yapmaya karar vermiştim. 5-6 yaşlarında, anneannem götürürdü Pangaltı Hamamı’na…

Hayal meyal hatırladığım, koca kadınların koca memeleriydi ve onları gizlemiyorlardı.

‘0, Bir de pamuk anneannemin çakmak çakmak tfekan yeşil gözleri, hamamdan çıkınca süt teninde daha da parlar, zümrüt yeşili olurdu. O yeşil gözler şefkatten her zaman parlardı, sıcacık bakardı ama hamamın ferahlatan ve beyazlatan etkisi de eminim vardı.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 90

Yenilenen Hürrem Sultan Hamamı’na gitmeye karar verdim ve gecenin yarısı internetten rezervasyonumu yaptırdım.

Sitedeki not, rezervasyonunuzu ı saat önceden teyit edeceğiz diyordu. Ertesi sabah “Ben zamanı”mın heyecanı ile hamama gitmek üzere yola çıktım. Teyit için aranmayınca ben aradım. Sürprizzzzzz!

Rezervasyonum görünmüyormuş, çok kalabalıkmış, büyük bir turist grubu gelecekmiş, maalesef kabul edemezlermiş… mişmiş muşmuş… Sinir katsayımın yavaşça yükselmeye başladığını hissedince dedim ki “Hande gelme bu oyuna, yaramaz evren iş başında…”

Niyetimi koydum ya bir kere hamama gideceğim diye…

Aklıma geçen sene gelin hamamı ritüeli için gittiğim Çemberlitaş Hamamı geldi. Taksideyken hemen çevirdim rotayı oraya…

Bir şey olmayınca, daha iyisi olacak diye düşünmek ne güzel… Böyle düşündüğünüz anda daha güzelini yaratıyorsunuz hızla…

Neyse gelelim hamam sefasına ve “Ben zamanı” farkında-lıklarına… Gidenler bilirler; hamamdaki teyzeler isterseniz sizi iyice keseler sonra üstüne bir de masajlı köpük banyosu yaptırırlar. Nasıl da güzel bir kültürümüz var. SPA’lar halt etmiş, turistler bayılıyor hamama, hepsi sırada…Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Benim de sıram geldi. Kese köpük masajı derken hafif yaşlandı gözlerim; anneannemin beni küçükken yıkayışını özlemişim. Çocukluğuma mini bir yolculuk yaptım. Ne güzelmiş çocuk heyecanını ve sevincini yaşamak, bir çocuk gibi neşeyle keyiflenmek.

Kendime bir kez daha “Ben zamanı” yarattığım için teşekkür ettim. Bu birrrrr…

Hamamda bir İspanyol kadını edasıyla dolaşan NURGÜN Teyze, bizimle anneanne şefkatiyle ilgileniyor, işini severek yapıyor. İşini severek yapan insanların enerjisine bayılıyorum. Bu ikiiiii…

Üççççç; gelelim yazının başlığına ve en büyük “Ben zamanı” farkındalığına; turistler sere serpe uzanırken göbek taşına, öz güven tavanda!

14-15 yaşlarında bir genç kız dikkatimi çekti. Peştamalını sarmış, hiçbir yeri görünmemecesine; içinde de bikinisi ürkek ve kaçamak bakışlarla süzüyor etrafı…

İşte dedim aradaki fark bu; Avrupalı, Amerikalı bedeninden utanmıyor, çünkü onlara AYIP kavramı öğretilmemiş, bilinçaltına ergenlikte hatta çok daha öncesinde vücudun gizlenmesi, örtünmesi, utanılması gereken bir şey olduğu formatlanma-mış. Kızım doğru otur diye kalıplar, kodlamalar atılmamış. Utanma duygusunun tohumları ekilmemiş! ÖZGÜRLER!

Utanç, yaptıklarınızdan pişman olmanıza sebep oluyorsa, sizi kendi hapsine alıp bir de suçluluk duygusu ile çifte kavuruyorsa, en kısa zamanda “Ben zamanı” yaratın vö hamama gidin derim.

Sefasının yanı sıra, utanma duygusunu serbest bırakmak için, kadın bedeninizi sevmek ve onu onurlandırmak için HAMAM harika.

Suyun arındırıcı gücü ile hem hafifler hem de bu baskıcı, kısıtlayıcı duygulardan özgürleşebilirsiniz.

Yaşınız kaç olursa olsun, hamamda utanma duygunuzu serbest bırakmaya niyet etmeniz dileğiyle…
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*