Anasayfa / Sağlık ve Hastalık Bilgileri / Tip 2 diyabetin habercisi belirtiler

Tip 2 diyabetin habercisi belirtilerTip 2 diyabetin habercisi belirtiler
Açlığa Tahammülsüzlük ve Tatlı Krizleri

• Sık sık acıkıyor musunuz?

• Son zamanlarda açlığa tahammülsüzlüğünüz var mı? Aç olduğunuzda fenalık hissi, sinirlilik, baş ağrısı gibi yakınmalarınız oluyor mu?

• Geçmiş yıllara kıyasla çikolata ve pasta yeme arzunuz tutku derecesine mi ulaştı? Tatlı krizinin esiri misiniz?

• Yemekten kısa süre sonra sanki hiçbir şey yememiş-çesine mideniz kazınıyor mu? Bu yüzden yaptığınız diyetler başarısız mı oluyor?

• Giderek şişmanlıyor musunuz? Kilolar daha çok bel ve karın bölgesinde mi toplanıyor?

• Peki, yemek sonrası uyuklama ihtiyacı duyuyor musunuz?

Türk Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, İstanbul’da düzenlenen bir basın toplantısında, işte bu tür yakınmaları olan kişilerde Tip 2 diyabet riskinin yüksek olduğunu söyledi.

BEDENİNE GÖRE DOĞRU GİYİN, ZAYIF GÖRÜN AMA YA SONRASI?

Basın toplantısı öncesinde sağlık muhabirlerine tek tek merhaba diyen Prof. Dr. Temel Yılmaz, sıra bana gelince “Kilo vermişsin Esra” dedi.

Diyabet ve obezite uzmanından “zayıfladığımı” duymak beni mutlu etse de gerçek hiç de öyle değildi. Son üç yılda sinsi sinsi yedi kilo almıştım. Üstelik sözde diyet yapmama, yediklerime, içtiklerime dikkat etmeme rağmen.

Tatlılara, özellikle de sütlü tatlılara, dondurmaya olan iştahım artmıştı. İki gün diyet yapsam, üçüncü gün açlık hissi ve migren atakları arasında gidip gelirken karbonhidratlı gıdalara saldırıyordum adeta. Sanki makarnaları, keşkülleri yedikçe enerji ve mutluluk geliyordu bedenime.

Şu bir gerçek ki, diyet yapma konusunda başarısızdım. Ama endokrinoloji ve metabolizma uzmanı Prof. Dr. Temel Yılmaz’ı bile yanıltabildiğime göre, tatlı tatlı aldığım kiloları saklamada, bedenime göre giyinmede başarılıydım. Yedi kilo alan bir kadını obezite uzmanının zayıflamış olarak görmesini ancak böyle izah edilebilirdim.

Toplantıda uzmanları dinledikçe, kendimi artık daha fazla ihmal etmemeye karar verdim. Terzi söküğünü dikemezmiş. Onca diyabet uzmanı tanıyan bir gazeteci olarak, sağlık kontrollerimi hep yarınlara ertelediğim için kendime kızdım. Siz de benzer belirtilerden yakınıyorsanız, en kısa zamanda bir uzmana başvurun. Hele ailenizde diyabet öyküsü varsa… Şişmansanız… Ya da hipertansiyon hastasıysanız…

EREKSİYON SORUNU DİYABET HABERCİSİ OLABİLİR!

Hindistan’daki Patna Diyabet Bakım ve Araştırma Merkezi Direktörü Dr. Ajay Kumar’ın da bir konuşma yaptığı basın toplantısında uzmanlar özetle şunları söylediler:

• Özellikle 50 yaşın altında hipertansiyon, koroner hastalığı ve kalp krizi ile tanışan hastalarda mutlaka gizli şeker aranmalı.

• Sertleşme sorunu diyabetin habercisi olabilir. Bir erkekte ereksiyon sorunu başladıktan üç yıl sonra şeker hastalığı ortaya çıkabilir. Bu nedenle sertleşme sorunu gelişen erkeklerde diyabet de araştırılmalıdır.

• Diyabetin takibindeki en önemli kriterlerden biri olan Hemoglobin A1C seviyesindeki yüzde birlik azalma bile hastalığın göz ve böbreklerde yapacağı harabiyeti yüzde 37, kalp krizi ve inme riskini ise yüzde 14 oranında indirebilir.

• Tip 2 diyabet hızla yayılıyor. Türkiye’de her yıl 110 bin erkek, 140 bin kadın diyabet oluyor.

• Tip 2 diyabet açısından risk grubuna giren bir kişi sadece diyet ve egzersiz yaparak şeker hastalığını önleyebilir.

ELMA VE TARÇIN İLE SAĞLIKLI VE LEZZETLİ TATLILARSağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Peki, sizin yaşamınızda egzersizin nasıl bir yeri var? îş yerinize üç durak uzaklıktaki restorana arabayla gitmeyi mi tercih ediyorsunuz? Ofisinizde iki kat aşağıdaki kafeteryada çay içebilmek için her seferinde asansörü mü kullanıyorsunuz? Spor yapmak için güne erken başlamak yerine, hafta sonlarını neredeyse öğlene kadar uyuyarak geçirmek tercihiniz mi?

Mantı, profiterol gibi gıdaların cazibesine kapılıp, diyetinizi bozuyor musunuz? “Önümüzdeki pazartesi artık kesin diyete başlayacağım” diyerek, size ikram edilen kıymalı böreği hemen midenize mi indiriyorsunuz?

Yanıtlarınız, çoğunlukla “evet” ise kapıda sinsice bekleyen Tip 2 diyabete dikkat! Hele annenizde, babanızda, kardeşlerinizde diyabet varsa, riskinizin daha da artacağını unutmayın.

Sizi bilmem ama ben uzmanları dinleyince asansör yerine merdiven kullanmaya ve daha çok yürümeye karar verdim.

Bir de daha az yemeğe. Özellikle de tatlılardan ve çikolatadan uzak kalmaya…

Soğuk, kasvetli kış aylarında tatlısız bir yaşam çok zor olacak. Ama başaracağım! Sahte tatlılarla avutacağım kendimi. Nasıl mı? Mesela, elma rendesi yulafla ve yoğurtla karıştırılıp, üzerine tarçın döküldüğünde nefis bir tat bırakıyor ağızda! Elma ve tarçın ile böyle sağlıklı ve lezzetli tatlılar yapmak mümkün.

Tatlı krizleri yüzünden diyetten her seferinde sınıfta kalanlara duyurulur!

ŞEKER HASTASIYSANIZ YA DA DİYABETLİ YAKININIZ VARSA…

Diyabet konusunda uzman bir doktora ulaşmak, şeker hastalığı ya da diyabet kampları konusunda bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki adresleri ziyaret edebilirsiniz.

SAĞLIKTA UZMANLIK DERNEKLERİ

• Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği

www.turkendokrin.org

• Türkiye Diyabet Cemiyeti

www.diabetcemiyeti.org

• Türkiye Diyabet Vakfı

www.turkdiab.org

• Türk Diyabet ve Obezite Vakfı

www.diabetvakfi.org

• Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Derneği

www.cocukendokrindiyabet.org

HASTANELER

Yaşadığınız şehirdeki başlıca devlet ve üniversite hastaneleriyle özel hastanelerin web sitelerine bakarak aradığınız doktoru bulabilirsiniz. Ayrıca bazı hastanelerde şeker hastaları için diyabet klinikleri de bulunmaktadır.

41 diyabet uzmanından şeker hastalığına dair her şey

SORULAR VE YANITLARLA DİYABET

Diyabet alanında Türkiye’nin önde gelen 41 uzmanını bir araya getiren “Sorular ve Yanıtlarla Diyabet” isimli kitap, hastalar ve yakınları için şeker hastalığıyla ilgili yüzlerce sorunun yanıtının yer aldığı 510 sayfalık bir başucu rehberi niteliği taşıyor.

Sağlık Adası Yayınlarından çıkan kitap, şeker hastalığı konusunda imza attığım söyleşilerden oluşuyor. Kitapta,

Tip 1 ve Tip 2 diyabetin belirtileri, nedenleri ve tedavisindeki gelişmeler; çocuklarda, hamilelerde, yaşlılarda şeker hastalığı ayrıntılı olarak ele alınıyor. Ayrıca 5 diyetisyen şeker hastaları için sağlıklı 25 yemek tarifi veriyor Kitapta yer alan bazı konular şöyle:

İnsülin ve hap tedavisi gören diyabetli hastalar günlük yaşamda nelere dikkat etmeli, nasıl beslenmeli? Şeker hastalarının ameliyat olması ya da diş çektirmesi gerektiğinde hangi önlemler alınmalı? Hipoglisemi, hiperglisemi gibi acil durumlarda yapılması gerekenler… Ayak yaralarının önlenmesi ve bakımı… Şeker hastalığına bağlı gelişen sertleşme problemi, ağrılı ilişki, vajinal mantarlar, nöropatik ağrı, idrar ya da dışkı kaçırma gibi sorunlarda tedavi seçenekleri…
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.