Anasayfa / Beslenme / Temel besin grupları

Temel besin gruplarıTemel besin gruplarını bir de resimleri ile kafamızda canlandıralım

Besin piramidi nedir?

Besin piramidi, yiyecekleri 6 grupta toplayarak, tüketilmesi gereken porsiyon miktarlarını bu gruplar arasında kıyaslamamıza yardımcı olan bir sistemdir.

Kilo vermemiz gerekli olsa bile, sağlıklı ve dengeli beslenme için aldığınız enerjinin, piramitte gösterilen besin grubu dağılımına uygun olması oldukça önemlidir. Beslenme programınız, piramitte yer alan her besin grubundan belirli porsiyon sayılarında tüketim yapmanızı sağlayacaktır.

Temel besin grupları

Besinlerin porsiyonları nasıl ayarlanır?

Günlük yaşantıda bireylerin tükettikleri porsiyon miktarları değişiklik gösterebilir.

Örneğin 1 porsiyon karpuz kimi kişiye göre küçük üçgen dilimden ibaretken, kimi kişiye göre bu porsiyon miktarı 1 büyük dilim karpuz olabilir.

Oysa ki her yiyecek ve içeceğin belirli bir porsiyon miktarı vardır. Yiyecek ve içeceklerin belirli porsiyonlarla ifade edilmesi, beslenme programınızı günlük yaşantınızda kolaylıkla uygulamanızı sağlar.

Tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerin nasıl porsiyonlandığını öğrenmeniz günlük tüketim miktarlarınızı kontrol etmeniz için önem taşır.

1- Tahıl ve kurubaklagil grubuSağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Bu grup için “1 porsiyon”, örnek olarak “1 ince dilim ekmek (25 gram)” şeklinde belirtilmiştir. Günlük tüketmeniz gereken toplam porsiyon sayısı çevresinde 1 porsiyona denk gelen diğer besinlerden seçim yapabilirsiniz. Bu gruba dahil besinler konusunda doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

“Yiyeceklerinizi sadece ait olduğu grubun içindeki besinlerle değiştirin!”

2- Et grubu

Bu grup için “1 porsiyon”, örnek olarak “1 avuç içi büyüklüğünde et” şeklinde belirlenmiştir. Günlük tüketmeniz gereken toplam porsiyon sayısı çerçevesinde 1 porsiyona denk gelen diğer besinlerden seçim yapabilirsiniz.

3- Meyve grubu

Bu grup için “1 porsiyon”, örnek olarak “1 orta boy elma” şeklinde belirlenmiştir. Günlük tüketmeniz gereken toplam porsiyon sayısı çerçevesinde 1 porsiyona denk gelen diğer besinlerden seçim yapabilirsiniz.

4- Sebze grubu

Bu gruptaki besinler çiğ olarak istenildiği kadar tüketilebilir. Vitamin, mineral, posa bakımından zengin olan sebze grubu bağırsak fonksiyonlarının düzgün çalışmasına da büyük katkıda bulunur. Sebzeler yağ ile pişirildiğinde veya yağ ilavesi yapıldığında içinde yağ miktarına göre hesaplama yapılır.

5- Süt grubu

Bu grup için “1 porsiyon”, örnek olarak “1 su bardağı az yağlı süt” şeklinde belirlenmiştir. Günlük tüketmeniz gereken toplam porsiyon sayısı çerçevesinde 1 porsiyona denk gelen diğer besinlerden seçim yapabilirsiniz.

6- Yağ grubu

Bu grup için “1 porsiyon”, örnek olarak “1 tatlı kaşığı sıvı yağ” şeklinde belirlenmiştir. Günlük tüketmeniz gereken toplam porsiyon sayısı çerçevesinde 1 porsiyona denk gelen diğer besinlerden seçim yapabilirsiniz.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*