Anasayfa / Beslenme / Tahılların Faydaları – Tahıllar İle Beslenme

Tahılların Faydaları – Tahıllar İle BeslenmeTahıllar

Tahılların yelpazesi oldukça geniştir. Bugün kavuzlu buğday, ki-noa gibi unutulmuş, göz ardı edilmiş pek çok tahıl tekrar keşfedilmekte ve mutfaklarda yerini almaktadır, insanlar son zamanlarda buğday ürünlerine tepkili yaklaşsa da ekmek, makarna ve kahvaltılık gevreklerin yapıldığı pirinç ve karabuğday gibi tahıllar aslında bizim için birer lütuftur. Alışık olmadığımız tatlara sahip pek çok tahıl bugün bize ilginç ve farklı gelmektedir.

tahillar
Pirinç

Buğdaydan sonra en geniş grup pirinçlerdir. Yaklaşık 8.000 çeşit pirinç vardır. Yabani pirinç farklı tadıyla hepsinde ayrılmaktadır. Pirinç sıra dışı tüm kan gruplarının yaralanabileceği bir tahıldır. Çeşitli markalar adı altında pirincin pek çok çeşidi satılmaktadır: Arborio pirinci, beyaz-esmer suşi pirinci, kısa-uzun taneli esmer-beyaz pirinç ve daha pek çeşit…

Karışık kan gruplarına sahip aileler için pirinç ile yapılan ana yemekler oldukça uygun bir seçimdir. Pirincin pişirilmesinde ana kural 1 su bardağı pirince 2 su bardağı su eklemektir. Beyaz pirinçler için 20-25 dakika, esmer pirinçler ise 35-40 dakikada hazır olur.

Yabancı Pirinç

Yabani pirinç tat ve aroma bakımından pek çok tahıldan ayrılmaktadır. Yabani pirinci pişirirken diğer pirinçlere oranla daha fazla su konulmalıdır. 1 su bardağı yabani pirince 2-2,5 su bardağı pirinç koymalısınız ve suyunu devamlı kontrol etmelisiniz. Su kaynadığında altını iyice kısın. Taneler yumuşadığında ve şiştiğinde hazır olduğunu anlayabilirsiniz. Eğer ihtiyaç olursa her defasında 1 yemek kaşığı su ekleyebilirsiniz. Suyu fazla gelirse suyunu çekmesi için biraz daha pişirin.

Horozibiği

Azteklerin temel gıda maddesi olan bu ufak taneli bitki vişne çürüğü renginde ve oldukça şahane bir bitkidir. Protein, kalsiyum, demir ve lif yönünden zengindir. Lisin ve metionin amino asitlerini içerir. Pişirmeden önce, önceden orta-kısık ateşte ısıttığınız tavada tohumlarını ısıtabilirsiniz. 1 su bardağı horozibiğine 1 su bardağı su koymanız yeterlidir.

KarabuğdaySağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Aslında karabuğday bir tahıl olmaktan çok tohumdur. Protein yönünden zengindir. B, E vitaminleri, demir ve kalsiyum içerir. En bilinen hali ‘kashadır. Krep yapılırken tercih edilebilir. Mısır yerine de karabuğday kullanabilirsiniz.

Kamut

Eski Mısır’a ait bir tahıl olan kamutun, günümüzün melez buğdayları ile uzaktan akrabalığı vardır. Yüksek oranda protein içerir. Çekirdekleri buğday çekirdeklerinden biraz daha büyüktür ve tadı cevize benzer. Kamut, biçim bakımından pirince benzer. Pilav ve salatalar için iyi bir seçimdir.

Darı (Akdarı)

Tahılların en eski çeşitlerinden biri olan darı yaygın olarak Çin, Hindistan, Rusya, Güney Avrupa ve Kuzey Amerikanın bir bölümünde yetişir. Tilki kuyruğu dansı (cin darı) Çin’in en önemli beş tahılından biridir. Koca darı ise daha çok Hindistan, Afrika ve Çinde yetişir. Darının başka bir çeşidi de Filipinlerde ve Etiyopyada yetişir ve Etiyopya’da pide yapımında kullanılır.

Darının pek çok çeşidi lapa olarak yenmektedir. Darı kıtlık dönemini atlatmak için yetiştirilmiştir çünkü elverişsiz, soğuk ortamlarda yetişebilmektedir. Demir, kalsiyum, riboflavin (B2), niyasin (B3) yönünden zengindir. Ayrıca lisin amino asidini içerir. Tofu veya fasulyelerle servis edilebilir.

Kinoa

Kinoa tohumları diğer tahıllardan daha fazla protein içermektedir. Lisin, metionin, sistin bakımından zengindir. Kinoa aslında tam olarak bir tahıl değildir. Kinoanın türleri ot ailesine dâhildir. Yüzyıllarca İnkaların temel gıda maddesi olmuştur. Kinoa aynı zamanda magnezyum, demir, çinko, potasyum, riboflavin (B2), niyasin (B3) ve tiyamin kaynağıdır. Kinoa zamanımızda pek çok insanın diyet listesine girmiştir. Kinoanın protein bakımından zengin olması ve düşük glüten içermesi diyet yapanlar için onu değerli kılıyor. Kinoa tüm kan grupları için faydalı ya da zararlı olmayan yiyecekler sınıfına girmektedir.

Kavuzlu Buğday

Kavuzlu buğday protein, amino asitler, B vitaminleri ve mineraller bakımından zengindir. Kavuzlu buğday pek çok farklı formda bulunmaktadır. Tam tahıllı ve beyaz kavuzlu buğday unları; makarna ve buğday tariflerinde tercih edilen durum buğday unlarının yerine kullanılabilmektedir. Tam tahıllı kavuzlu buğday, beyaz kavuzlu buğdaydan daha yoğun bir hamur yapar. Kavuzlu buğdayın taneleri iri, nemli ve dişe gelir. Yapı bakımından arpaya benzerler. Kavuzlu buğday tanelerinden mükemmel tahıllı salatalar hazırlayabilirsiniz.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.