Stressavar mutfaklar yaratın

Beslenme


Unutmayın, ne yerseniz o olursunuz!

Eğer alışveriş sepetinize attığınız yiyecekleri doğru seçerseniz stresten uzak durarak, huzurlu bir yaşama merhaba diyebilirsiniz.

Ginseng

Uzakdoğu tıbbında binlerce yıldır kullanılan bu kök bitki sakinleştirici özelliği ile tanınıyor. Antioksidan etkisi, tansiyon ve kan şekerini düşürmesiyle de dikkat çekiyor.

yemek

Ispanak

Bol miktarda foiik asit içeren koyu yeşil yapraklı sebzeler dopamin ve serotonin gibi kişinin kendini iyi hissetmesini sağlayan hormonların yapımına yardımcı oluyor. Diyetinize ıspanak gibi folik asit zengini besinler eklemek hem stresle baş etmeye hem de depresyona karşı etkili bir kalkan oluşturuyor. Koyu yeşil sebzelerdeki magnezyum ayrıca vücuttaki kortizol üretimini de dengeliyor.

Portakal

Turunçgiller ailesinin tüm fertleri birer C Vitamini deposu. Bu vitamin kandaki kortizol değerini düşürmede çok faydalı. Özellikle yoğun stres altında olduğunuz dönemlerde C Vitamini’nden zengin beslenme modelinin C Vitamini takviyeleriyle desteklenmesi yarar sağlıyor.

SomonSağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Somon ve sardalya gibi yağlı balıklar, serbest dolaşan tavukların yumurtaları ve meralarda otlayan hayvanların etleri son derece değerli bir yağ asidi içerir: Omega-3. Beyin fonksiyonlarının etkin bir şekilde çalışmasında, kalp sağlığını korumada büyük önem taşıyan Omega-3, depresyon ve stres kontrolünde doğanın bize sunduğu nimetler arasında sayılıyor.

Kivi

Kökeni Güneydoğu Asya olan ve Çinlilerin çok eski zamanlardan beri bildiği bu meyve, en zengin C Vitamini kaynakları arasında sayılıyor.

Muz

iyi hissetmeyi sağlayan dopamin, depresyon ve stres kontrolünde etkisi kanıtlanmış B Vitaminleri, ruh halini olumlu etkileyen magnezyum… Tüm bunlar muzda bir araya geliyor. Ancak glisemik indeksi yüksek bir meyve olduğu için sınırlı tüketilmesi gerekiyor.

Kabak çekirdeği

Magnezyum zengini kabak çekirdeği, ay çekirdeği, susam ve kabuklu yemişleri alışveriş listesinden eksik etmemek gerekiyor. Bu minerali bu kadar özel kılan ise ruh halini olumlu etkileyen birçok hormonun yapıtaşı olması.

Zerdeçal

Kanserden diyabete kadar pek çok sağlık sorununda etkili olan bu kök bitkinin mucizesi ona parlak sarı rengini veren kurkuminde saklı. Her Hintli ailenin nesilden nesle aktardığı baharat karışımı körinin ana malzemelerinden biri-olan zerdeçal tam anlamıyla bir şifa kaynağı. Hafif kekremsi bir tadı olan bu baharatın mutfaklarda kendine yer bulması önem taşıyor.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.