Anasayfa / Cilt Bakımı - Cilt Sağlığı / Stresinizi Hafifletmek Cildinizin Temizlenmesini Sağlamak

Stresinizi Hafifletmek Cildinizin Temizlenmesini SağlamakSTRESİNİZİ HAFİFLETEREK CİLDİNİZİN TEMİZLENMESİNİ SAĞLAMAK

Eğer sizde akne tedavisinin mutlaka eskisi gibi antibiyotikler ve sert temizleyiciler gerektirdiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Akne Detoks’un esrarengiz sivilce losyonlarının yerini alması ilginçtir fakat gerçekte insan vücudu içeriden ve dışarıdan aldığı yardımlar sayesinde inanılmaz bir biçimde kendini yenileyebilmektedir. Bir Mutant X klanı üyesi gibi siz de bir Valium veya bir şişe votka alıp fiziksel durumunuzu değiştirebilirsiniz. C vitamini ekleri alarak daha ferah hissedebilir, meyve suyu perhizi yaparak birkaç kilo kaybedebilirsiniz. Kendilerini yeterince ikna edebilen atletler inanılmaz mesafeleri koşabilmekte ve kendi kendini hipnoz tekniklerini birazcık da olsa öğrenerek dünya rekorları kırabilmektedirler. Benzer olarak kendi bilinçaltınızı hedef alan basit teknikler ve stres azaltıcı egzersizler, sizi genel sağlığınıza kavuşturacak, özellikle cildinize zarar verebilecek ağır negatif duygusal yüklerden kurtaracaktır.

Derin Nefes Egzersizi

Nefes alıp vermek, kontrol altına alabildiğimiz yegâne vücut fonksiyonumuzdur. Stresli oluğumuz zamanlarda daha hızlı ve yüzeysel nefes alırız. Kumsala uzanıp uyuduğumuz veya uzanıp rahatladığımız zamanlardaysa daha yavaş ve çaba harcamadan nefes alıp veririz, akciğerlerimize daha yoğun miktarda oksijen girer ve cildimiz de dâhil tüm organlarımıza dağıtılır. Akne tedavisinde ve stresi azaltmakta kontrollü derin nefeslerin önemli olmasının nedeni budur. Derin nefesler almak, kendimize odaklanmamızı, duyguların dengelenmesini ve kan dolaşımı sistemine daha çok oksijen gitmesini sağlar. Nefes egzersizleri yapmak için hiçbir ekipmana ihtiyacınız olmadığı için ofiste, evde veya öğle arasında rahatça uygulayabilirsiniz.

Düzenli nefes egzersizlerine başlamayı denemek için sessiz, sıcak bir yer tercih edin ve uzanırken ya da otururken rahat edebileceğiniz elbiseler giymeye özen gösterin. Omuzlarınızın arkası yere değecek şekilde sırtüstü yere uzanın. Parmaklarınızı germeden ellerinizi göbeğinizin üzerinde birleştirin. Şimdi derin bir nefes alın ve karınla mide bölgenizde şişkinliği toplamaya çalışın. Şişkinliğin göğsünüzde toplanmamasına ve omuzlarınızın hareket etmemesine dikkat edin, içeride hiç hava kalmayacakmışçasına nefesi ağzınızdan dışarı verin.

On kez derin nefes alın ve sonra sakinleşip normal nefes almaya devam edin. Kendinizi fazla yormayın, nefes nefese kalmanıza ya da baş dönmesine yol açacak zorlamalarda bulunmayın. Doğru nefes almayı öğrendiğinizde bunu parkta, açık havada ya da balkonda uygulamaya başlayabilirsiniz. Bir başka egzersizle de temiz havanın tüm bedeninize dolduğunu ve beyninize ulaşarak tüm olumsuzlukları temizlediğini hayalinizde görselleştirebilirsiniz. Temiz hava stresinizi azaltıp cildinize nüfuz ederken tadını çıkarın ve sonrasında akciğerlerinizden ve cilt gözeneklerinizden buharlaşarak dışarı çıksın. Bu harika değil mi?

Düzenli nefes egzersizlerine başladığımda yüzüm o pembemsi canlı dokusuna tekrar kavuşmuştu. Oldukça sakinleştirici ve yatıştırıcı olan nefes egzersizleri, benim her zaman ve her yerde, hızlı bir şekilde kendime gelmemi sağlamıştır. Stres dolu zamanlarda nefes egzersizleri, zinde düşünebilmeme ve duygularımı kontrol edebilmeme yardımcı olmuştur. Her sabah düzenli olarak köpeğimle parka dolaşmaya çıktığımda ve öğle aralarında güzel havanın tadını çıkarırken derin nefes egzersizleri yaparım, ayrıca tatile gittiğimde deniz kenarındaki akciğerlerimi temizleyen tuz kokulu temiz havanın verdiği güçlü değişim fırsatını hiçbir zaman kaçırmam.

Meditasyon

Meditasyon konsantrasyonumuzu artırmamıza yardım eder, zihnimizi sakinleştirir ve sinir sistemimizi dengeler. Birçok meditasyon tekniği vardır ve hepsi basit formlardadır. Nefes egzersizleri meditasyon esnasında uygulanabilmektedir.

Meditasyon herkes tarafından uygulanabilir. Yogi olmanıza, mistik öğretilere adapte olmanıza veya dindar bir insana bağlı olmanıza gerek yoktur. Meditasyon bir ya da birkaç formda, yüzyıllardır tüm inançlardaki insanlar tarafından uygulanmıştır.

Meditasyona başlamak için evinizde sakin, sessiz bir oda seçin. Gözlerinizi kapatın ve on dakika süresince derin nefes egzersizi uygulayın. Nefesinize konsantre olun (yeni nefes almadan önce akciğerlerinizdeki havanın boşaldığından emin olun). Yakınınızdaki sesleri dinleyin (nefesiniz, kalp atışlarınız, trafik gürültüsü ya da rüzgâr). Yavaş yavaş daha uzaktaki sesleri dinlemeye çalışın (dışarıdaki ağaçların sesi, uçakların sesi ya da uzaklardaki araba kornaları). Çok uzaklardaki sesleri duyabildiğinizi hayal edin (iki kilometre uzaktaki bir köpeğin havladığını, kilometrelerce uzaktaki okyanusun sesini). Bu sesler üzerinde süzülmenize izin verin. Derin nefesler alın ve yavaşça bedeninizin tamamen rahatladığını hissedin.

Konsantre olmak için bu meditasyonu zor bulanlara başka bir meditasyon uygulaması daha vardır. Nefes alma teknikleriyle başlar. Gözlerinizi kapatır ve tek bir kelimeye odaklanırsınız. Bu adınız olabilir; hoş, güzel fakat anlamı olmayan bir ses olabilir ya da meditasyonda genel olarak kullanılan “ohm” gibi sesler olabilir. Kelimenin ait olduğu sesi ve onu oluşturan harflerin formlarını düşünün. Zihninizin uzaklaşmasına izin vermeyin (tek kelimeye konsantre olun ve zihniniz uzaklaşırsa tekrar ona odaklanın).

Pratik yaptıkça diğer kelimelere odağınızın kaymasına engel olacak ve tek bir kelimeye on beş dakika belki de daha uzun bir süre konsantre olabileceksiniz.

Bir kelimeye konsantre olmakta zorlanıyorsanız, sahilde sakin bir gün batımı ya da bir mumun alevi gibi görsel bir imaja da konsantre olabilirsiniz. Tüm kokuları, renkleri, sesleri, ve ince detayları hatırlamaya çalışın. Mumla yapıyorsanız, sade ya da kokulu bir mum yakın ve alevine bakın. Onun hareketine, formuna, kokusuna ve minik çıtırtılarına konsantre olun. Kısa sürede verdiği ısıyı hissedecek ve içinizde bir rahatlama olacaktır. Tadını çıkarın. Meditasyondasımz; sıkıntılarınız ve sivilceleriniz eriyip gidiyorlar.

Ben özellikle Dalay Lama nın meditasyon tekniğini seviyorum. Gözlerinizi kapatın ve kendinizi dışarıdan gördüğünüzü düşünün (bir aynanın içinden bakar gibi) ve boş bir pano hayal edip önünüze getirin. Sonrasında kendinizin kızgın bir durumunu hayal edip bu imajı panonun sol tarafına yerleştirin. Sakin ve barışçıl bir imajınızı panonun sağ tarafına yerleştirin sonra sarhoş bir durumunuzu hatırlatan olumsuz imajınızı panonun sol tarafına yerleştirin. Ayık ve enerjik bir imajınızı panonun sağ tarafına yerleştirin. Ardından kendinizi bakımsız ve sevimsiz bir görünümde hayal edin ve bu imajı panonun sol tarafına yerleştirin. Bakımlı ve sağlıklı imajınızı da panonun sağ tarafına yerleştirin. Bu şekilde kafanızın içindeki pozitif ve negatif imajları yerleştirmeye devam edin: Sabırsız, tahammülsüz sola, sabırlı ve anlayışlı sağa. Kuruntulu, sıkıcı sola, mutlu sağa. Karamsar ve depresif sola, güler yüzlü ve enerjik sağa. Bundan sonraysa sol taraftaki sevimsiz, karamsar aptalca fotoğraflara bir bakın. Bunlardan nefret ediyorsunuz değil mi? Şimdiyse sağ taraftaki o mutlu, coşkulu ve gülümseyen fotoğraflara bir bakın. İşte bu olmak istediğiniz insan. Bunun neticesinde bilinçaltmız sahip olduğunuz negatif imajlardan sıkılacaktır ve yavaşça, siz fark etmeden zihninizdeki panoda oluşan sağ taraftaki pozitif, mutlu insan olmaya adım adım ilerleyeceksiniz.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Bu tip meditasyon, iç dünyanızı tekrar programlayan bilin-çaltınızın gücünü kullanır. Yaşadığımız birçok stresin nedeni, bilinçaltımızdan gelen negatif uyarımların sonucudur. Eğer bi-linçaltınızı ve onu kontrol edip görevlendirmeyi öğrenirseniz, daha rahat ve daha sağlıklı olabilirsiniz.

Cilt Temizliği Olumlamaları

Bilinçaltı çok büyük bir güçtür ve bilinçaltmız üzerinde kurabildiğiniz kontrol, sağlığınızda ve görünümünüzde harika sonuçlar doğurur. Çoğu problemin kaynağı olan stres, bi-linçaltımzın size karşı oluşunun sonucudur. Bilinçaltı kontrol edilebilir ve belli bir süre yarı uyku hâli gibi özel durumlarda yapılan telkinleri gerçeğe dönüştürebilir.

Bir hipnoz uzmanının bizi trans hâline sokması ve kendi komutlarım uygulamaya yönlendirmesi gibi biz de kendimizi hipnotize edebiliriz ve bunu her gün yapabiliriz. Kendinize art arda on kez yorgun olduğunuzu söyleyin, bir süre sonra uykulu ve hâlsiz hissetmeye başlayacaksınızdır. Kendinize sırtınızı asla kaşımayacağınızı söyleyin, bir süre sonra sırtınızı kaşımak için öyle bir dürtü hissedeceksiniz ki kaşımadan duramayacaksınız. Bu, iradeyle mümkün olan bir şey değildir. Bu, sizin çalışan hayal gücünüzdür. Kendinize sırtınızı kaşımayacağınızı birçok defalar söylerseniz, sırtınızı birazcık kaşımak için bile özlem duyacaksınız. Ancak düşüncelerinizle ve kolay olduğunu hissederek her şeyi değiştirebilirsiniz. Bu da olumlu fikirleri bilinçaltınıza yükleyerek olur. Bu yöntem basittir fakat tekrarlama ve süreklilik gerektirir.

Akne sorunu yaşayan insanların çoğu, kendilerini güzel görünen, özgüveni tam ve hoş karşılanan insanlar gibi hissetmek istiyorlar fakat bu arada bilinçaltları onlara sürekli olarak önemsenmediklerini, soğuk muamele gördüklerini ve genel olarak hoşlanılmadıklarım empoze ediyor ve soğuk gerçekle (yeni bir sivilce ya da siyah nokta) bir aynada yüzleştiklerinde kendilerine şu şekilde hitap edemiyorlar: “Dünyadaki en güzel insan benim.” Bilinçaltı bunu kabul etmiyor. Bunun yerine insan kendine şöyle söylemeli: “Lekelerim hızla iyileşiyor” veya “Cildim her dakika daha da temizleniyor.” Olumlamalarınızı pozitif bir biçimde şimdiki zaman cümleleriyle kurarsanız, sizin için harika işler yapacaklardır.

Bilinçaltınızı etkilemeyi denerken kompleks kelimelerden ve cümlelerden kaçınmalısınız. Bunun yerine basit bir olumlamayı defalarca tekrarlayabilirsiniz. Televizyonda tanıtım reklamları yapan, aynı cümleyi kuran hiperaktif aktörler ya da kendi kendine yardım için uzmanlar tarafından hazırlanan kasetlerdeki gibi aynı şeyi on kez tekrarlayın ve bilinçaltınızdaki doğru fikirlere gönderilmesini sağlayın. Cilt temizliği olumlamalarını kullanmak için en etkili yöntem, bunları söylemeden önce çalışmak, kelimeleri anlamlarıyla söylemek ve ezberlemektir.

Cilt temizliği olumlamalarınız şöyle olabilir: “Ben huzurluyum, kendimi sakin ve endişesiz hissediyorum. Cildim hızla iyileşiyor. Cildim temizlenmeye ve göz alıcı olmaya başladı. Gittikçe yüzümün temizlendiğini hissediyorum. Tanıştığım tüm insanlara güzel bir neşe saçıyorum ve özgüvenimi gösteriyorum.”

Cilt temizliği olumlamalarını yapmak için en iyi zaman, kendi kendinizi hipnotize ettiğiniz zamanlardır. Burada Betty Erickson’ın kendi kendini hipnoz edebilme tekniğini veriyorum. Ben uygulamasını çok kolay buluyorum.

Bu kendi kendini hipnoz tekniği, hipnoza girmeden önce bir önerme sunuyor. Başka deyişle, kendi kendinize, bu otomatik uyarılmış trans hâline girmeden önce neyi başarmak istediğinizi söylüyorsunuz.

1- Rahat olun. Yere oturun veya uzanın. Üç dakika boyunca derin nefesler alın.

2- Şimdi kendinize trans durumuna girdiğinizde tam olarak nasıl davranacağınızı anlatın. Kendi kendinize defalarca, “Trans hâline girdiğimde olumlamalarımı tekrarlayacağım. Kendi kendini hipnoz seansının cildimin doğal yolla ve kolayca iyileşmesine yardım etmesi için seans boyunca yirmi kez olumlamalarımı tekrarlayacağım” diyebilirsiniz. Ayrıca kendinize transa girdiğiniz an göz kapaklarınızın kapanacağını söyleyebilirsiniz. Bu bilincinizin olumlamaları kabul ettiğinin bir göstergesi olacaktır.

3- Şimdi kendinize, uygulamayı bitirdiğinizde nasıl hissedeceğinizi ve trans hâlinin ne kadar süreceğini söyleyin: “Yirmi dakika içinde uyanacağım, dinlenmiş ve huzurlu hissedeceğim.”

4- Gözlerinizi hoş görünen veya parlak bir nesneye odaklayın. Bu, saksıdaki bir çiçek veya duvardaki spot lambası olabilir.

5- Şimdi gözleriniz parlak ışığa odaklı kalsın ve gördüğünüz (aynı anda) üç nesneyi aklınızda tutun. Kendinize ne gördüğünüzü anlatın. Şimdi duyduğunuz üç şeyi bir bir aklınızda tutun. Sonrasında o andaki üç hissi aklınızda tutun. Birinden diğerine geçerken yavaş davranın. Normalde fark etmediğiniz hisleri kullanabilirsiniz; örneğin avuç içlerinizin sıcaklığı, üzerinde durduğunuz zeminin durumu, kemerinizin sıkılığı gibi şeyler olabilir.

6- Şimdi aklınızda tuttuğunuz seslerden, objelerden, hislerden yalnızca ikişer tanesini tekrarlayın. Sonrasında bir ses ve iki hissi tekrarlayın. Şimdiyse tek nesneyi görün ve tek bir şeyi hissedin.

7- Siz de fark edeceksiniz ki gözleriniz kendiliğinden kapanacaklar. İşte şimdi önerileri kabul etmesi için birazcık da olsa bilinçaltınızın kapısını araladınız. Ezberlediğiniz olumlamaları tekrarlamaya başlayın. Bilinçaltmız geri kalan görevleri yerine getirecektir.

Başka bir seçenek olarak olumlamalarınızı bir teybe kaydedebilirsiniz. Bu durumda kendi kendinize hipnoz seansına başlamadan önceki önermelerinizde, “Trans hâline girerken teybi çalıştıracağım” diyebilirsiniz. Bu yolla olumlamalarınızı ezberlemeye gerek kalmadan dinleyebilirsiniz. Yine de ben biraz daha çaba harcamanızı, bu beş kısa cümleyi ezberlemenizi öneririm.

8- Olumlamalarınızı ezberden okumanız bittiğinde seansınızı bitirebilirsiniz. Hemen gözlerinizi açma ve ayağa kalkma dürtünüze direnin. Kendi kendinize hipnoz seansınızı temiz bir şekilde sonlandırmalısınız ki açık bilincinizi etkilemesin. Seansınızı bitirmek için kendi kendinize üçe kadar sayacağınızı ve sonunda tamamen uyanmış olacağınızı düşünün. Kendinize, “Bir, uyanmaya başlıyorum. İki, daha uyanmış hissediyorum. Uç, tamamen uyandım” diyebilirsiniz.

Kendi kendinize hipnoz seansından sonra kestirme uykusuna yatmayın veya bilincinizin hipnoz seansıyla beraber uykuyla bağlantılı olmasına izin vermeyin. Bu gibi durumlarda pratiği zamanlamak en iyi fikirdir. Kendinize seans için on dakikayla otuz dakika arasında bir zaman tanıyın. Bu, sizin bu işe ayırmak istediğiniz zamana ve işlerinizin yoğunluğuna bağlı olarak değişsin.

Kendi kendinize hipnozu ve cilt temizliği olumlamalarını gününüzün en az yoğun olduğu saatlerinde uygulayın; aile üyeleri ya da telefonlar tarafından en az rahatsız edileceğiniz saatler olsun. Her seans için en azından kendinize otuz dakika ayırın. Bu teknikleri düzenli bir şekilde ve hevesle uygularsanız, olumlamalar ve kendi kendine hipnoz, görünümünüz ve sağlığınız üzerinde harika sonuçlar doğuracaktır.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.