STATİK ELEKTİRKLE NEDEN ELEKTRİK ÇARPMASI OLUR?

Gereksiz Bilgiler


STATİK ELEKTİRKLE YÜKLENİP HERHANGİ BİR ŞEYE (KALORİFER, METAL, AİLENİN DİĞER ÜYELERİNE) DOKUNUNCA NEDEN ELEKTRİK ÇARPMASI OLUR?

Statik elektriğin oluşmasında sürtünme çok önemli. Bazı maddeler sürtünmeyle çok çabuk statik elektrikle yüklenirler.

Kış aylarında elektrostatik yüklenme artar. Bunun çeşitli nedenleri var. Öncelikle atmosferik olarak elektrostatik yük artar. Kışın giyilen sentetik oranı yüksek kazaklar, altı lastik ayakkabılar önemli etkenler. Ayrıca tümüyle halı kaplı evlerde bu sorun daha da artar.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Elektrostatik olarak yüklenen vücut, bir biçimde toprakla etkileşim yapmazsa, yani yükü boşaltacak bir kanal bulamazsa doğal olarak birikir. Bu birikim yükü aktaracak bir kanal bulduğunda hızla boşalır. İki insanın teması, metal bir cisme dokunma gibi durumlarda, yük hızla bir yerden diğerine akar ve bazen acıtacak kadar yoğun hissedilen bir akışa neden olur.

Çözümü basit aslında, sık sık toprakla ya da çıplak betonla temas etmek bu durumu azaltır. Yaz aylarında çıplak ayakla gezmenin böyle bir yararı da vardır. Olabildiğince altı lastik ayakkabı ve sentetik malzemeden yapılmış ürünler giymekten kaçının. Sık sık çıplak ayakla evinizin beton ya da seramik ya da mermer alanlarında dolaşın. Tüm evi halıyla kaplamaktan kaçının. Bunları denediğinizde elektrostatik yüklenmeden doğacak elektrik çarpmalarından daha az etkilenirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.