Sonbahar alerjilerine dikkat

Sağlık ve Hastalık Bilgileri


Aynı ilkbahar ayları gibi sonbaharda da alerjik rahatsızlıklar hastaların sağlığını ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyebiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Necla Songür, sonbahar alerjilerinin belirtilerini sıralayarak, bu tabloların görülmesi halinde bir uzmana başvurulması gerektiğine dikkat çekiyor.

  • Gözlerde kaşıntı ve sulanma
  • Burunda tıkanıklık, burun ya da geniz akıntısı t Boğazda kaşıntı hissi, kuru öksürük
  • Nefes darlığı, göğüste hırıltı ya da ıslık sesi
  • Tam göğsün ön tarafında kaşıntı hissi
  • Kronik yorgunluk
  • Doğru ekmek, sağlıklı ekmek

16 Ekim’in Dünya Ekmek Günü olduğunu biliyor muydunuz? Bilinçli tüketildiğinde birçok faydası olsa da kilo vermek ya da mevcut kilosunu korumak isteyen çoğu kişi ekmekten adeta kaçıyor. Oysa bol lifli, protein, vitamin ve mineral yönünden zengin, tam tane tahıllı ekmekleri düzenli tüketmek yüksek lifli yapısıyla sindirim sistemini düzenliyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Diyabet ve koroner kalp hastalığı riskini yüzde 30 azaltıp, kötü kolesterol seviyesini düzenliyor. Ayrıca kasları güçlendirerek, spor sonrası karbonhidrat ihtiyacını karşılıyor ve yağ yakımını tetikliyor.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Süt dişlerine iyi bakın!

Çoğu ebeveyn, süt dişlerinin yerine yeni dişler geleceği düşüncesiyle, küçük yaşlarda oluşan çürükleri önemsemiyor. Oysa çocuklar tüm yaşamı boyunca sürdüreceği alışkanlıkları, küçük yaşta kazanıyor. Ancak bazen dişlerde hijyen ve temizliğe ne kadar özen gösterilse de dişlerdeki küçük oyuklarda bakteriler oluşmaya devam ederek, çürük oluşabiliyor. Bu durumda fissür örtücü ile çürüksüz dişlere uygulanabilecek tedavi yöntemiyle, çürüklerin önüne geçilebiliyor.

Kendi doktorunuz olmayın!

Kirli hava, sanayileşme, evcil hayvanlar ve havadaki nem oranının yüksekliği astım hastalığı için tetikleyici oluyor. Üstelik bu hastalık, tedavi edilmediği ve kontrol altına alınmadığı takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Melahat Bekir Külah, tedavi gören hastaların zaman zaman “Şikayetlerim düzeldi, artık ilaç kullanmama gerek yok!” düşüncesiyle tedaviyi sonlandırabildiğini belirterek, “Astım şikayetleri düzelse de ilaçları azaltma ya da bırakma kararı asla hasta tarafından verilmemeli. Bu hastalıkta bronşlardaki daralma her ne kadar geri dönüşümlü olsa da eksik tedavi, söz konusu tablonun kalıcı hale gelmesine yol açabiliyor. Dolayısıyla ilaçların ne kadar kullanılması gerektiğine uzmanların karar vermesi gerekiyor” diyor.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.