Anasayfa / Diyet / Şok Diyet Çok Zarar

Şok Diyet Çok ZararŞok Diyet Çok Zarar

Bunu söylemekten hiçbir zaman sıkılmadık ve sıkılmayacağız: Şok diyetler yaparsan sağlığını tehlikeye
atarsın. Vadedilen hızlı kilo kaybı ve mucizevi çözümlerin cazibesine kapılma! Şok diyet yaptığında aslında ne yapıyorsun, bakalım:

Bedenine haksızlık ediyorsun.

Şok diyetlere göre kilo vermek sadece aç kalarak mümkün! Kısa sürede hızlı sonuç almak adına bedenine haksızlık etmene ve onu aç bırakmana gerek yok.

Stresini ve iştahını arttırıyorsun.

Vücudun şok diyetin getirdiği açlığı stres olarak değerlendirir ve kendisini koruma hedefiyle yağ depolar. “Hiçbir şey yemesem de kilo veremiyorum” diyorsan, bil ki hiçbir şey yemediğin için kilo veremiyorsun! Şok diyeti bitirdiğinde ise yeme isteğini durduramayabilirsin.

Su ve kas kaybediyorsun.

Kısa sürede kaybedilen kilolar genellikle vücuttaki kas ve su kaybıdır. Bu şekilde verilen kilolar aynı hızla, hatta daha hızlı bir şekilde geri alınır. Sağlıklı ve kalıcı kilo kaybında ise fazla olan yağ kütlesi hedeflenir.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Ruh hâline zarar veriyorsun.

Tek tip gıda ile az miktarlarda beslenmeyi öneren şok diyetler “bir an önce bitsin” hissi uyandırır. Bu diyetten sonraki başarısızlık hissi ise ruhsal yıkımlara yol açabilir.

INSTADIYET

Instagram hesabından paylaştığın sağlıklı yemek fotoğrafları sadece beğeni almanı değil, kilo vermeni de sağlıyor. Gün içinde yediği sağlıklı öğünleri #beslenmegünlüğü gibi bir etiketle paylaşanlar diyetlerine daha sadık kalıyor. Bu yöntemle beş kilo veren Kathleen Voung’ın (avvhatkateats) tavsiyelerine kulak ver.

1/DETAYLANDIR. “Leziz öğle yemeğim!” yerine; “Baharatlı somon ve yumurtalı salatam, yanında da soğuk yeşil çay” daha etkili birifade. Yediklerinin içindekileri belirtmen, daha sonra tarifi tekrar uygularken hatırlamana da yardımcı olur.

2/RENKLENDİR.“Renkii sebzelerden oluşan salatalar fotoğraflarda hamburgerden daha güzel görünür” diyen Voung, “Bu fotoğraflar daha fazla beğeni alarak motivasyonunu arttırır” diye ekliyor.

3 / ETİKET KULLAN. Etiketler üzerinden paylaşılan fotoğraflara bakmak Voung’ın ilham almasına (ve sağlıklı tarifler öğrenmesine) çok yardımcı olmuş. Sen de #sağlıklıbeslenme etiketi ile paylaşılmış birçok tarife kolayca ulaşabilirsin.

Kaynak: Diyetisyen Serra Arslan, İstinye Üniversitesi Hastanesi
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.