Anasayfa / Cilt Bakımı - Cilt Sağlığı / Sivilceye Eğilimli Bedenler İçin Genel Cilt Rehberi

Sivilceye Eğilimli Bedenler İçin Genel Cilt RehberiBazı insanlarda akne sorunu yalnızca yüzle sınırlanmaz. Bu stresten ya da hormonal etkilerden kaynaklı olsa da akne sınır tanımaz ve akne yüzde de ortaya çıksa, göğüs kafesinde de ortaya çıksa aynı kökene sahiptir ve aynı bakım uygulanmalıdır. Ara sıra oluşan sivilceler vücudunuzun her yerinde olabilir fakat bazen bu sivilceler kalıcı olabilmektedirler. Genel olarak boyun, göğüs kafesi, sırt, omuzlar ve kalçalarda akne çıkabilmekte ve uzun süre kalmaya eğilim göstermektedir.

vucutta sivilce

Vücut aknesi; beyaz nokta, siyah nokta, sivilce, kabarıklık, kızarıklık ve kist formlarında bulunabilmektedir. Hormonal değişimlerin, stresin, beslenmenin bir parçası olsa da beden aknesi genel olarak cilt üzerinde mekanik sürtünmeden oluşur. Sütyen ve sırt kayışları hatta kaşındıran yün süveterler ve can sıkıcı giysi etiketleri ayrıca iltihaplanmaya neden olur. Ayrıca fitness kıyafetleri de sivilceye yol açabilir; taytlar, kolsuz bluzlar, yoga pantolonları, özellikle kalın tayttan yapılanı. Terleten giysileri tercih etmeyin, cildinizin şişmesine neden olup ayrıca iltihaba ve akneye eğiliminizi artırırlar. Tabii dar kesim pantolonlar da kalçada sivilceye neden olmaktadır.

Vücut aknesi için uygulanan tedaviler, yüze uygulananlarla hemen hemen aynıdır. Farklı olarak, cilt daha esnek ve kalındır, o yüzden güçlü losyonlara ve iksirlere uygundur. Ayrıca sert eksfoliasyona (ölü üst derinin atılması işlemi) uygundur ve yüzdekinin aksine siyah nokta formu kolay bulunmaz. Vücut aknesi genellikle ulaşması zor yerlerde çıkmaktadır. Salisilik akne losyonuyla göğüs kafesinizi, omuzlarınızı oyalayabilirken kalçanızda çıkmış olanlara ulaşmak neredeyse akrobatik bükülme gerektirir.

Sivilceye Eğilimli Bedenler İçin Genel Cilt Rehberi

• Her gün salisilik asit esaslı duş jelleriyle duş alın. Akne-li bölgeyi salisilik asit pediyle kurulayın ve hafif vücut nemlendiricisiyle devam ederek cildin korunmasını ve sağlığının artmasını sağlayın.

• Akneye eğilimli bölgeleri lifle ovalamaktan kaçının. Eks-foliye yerine hafif granüllü ovalama ürünü kullanın ve günlük duşunuzu alırken ya ellerinizle ya da en azından yumuşak bir süngerle durulanmasını sağlayın.

• Fiziksel aktivitelerden hemen sonra duş alın. Çok sıcak suyla duş almayın, bu kan akışını bozar, şişkinliğe ve iltihaplanmaya neden olur.

• Salisilik asit veya çay ağacı yağını gece sivilcelerinizin üzerine uygulayın.

• Sivilcelerinizi yolmayın. Bu, sivilcelerin daha uzun bir sürede iyileşmelerine neden olur ve geride uzun bir süre kalan sevimsiz noktalar oluşturur.

• Bronzlaşma salonlarında ya da plajlarda sivilcelerinizi kurutmaya çalışmayın. Güneş aknelerin çıkmasına ve kanser riskinin artmasına neden olabilir. Eğer bronzlaşmanız gerekiyorsa sivilcelerin olduğu bölgelere daha az etkilenmesi için güneş kremi sürün. Bronzlaşma, akne sonrası oluşan siyah noktaları kesin bir şekilde kapatır. Neyse ki yüzde kaldıkları kadar vücutta kalmıyorlar.

• Eşyalarınızı sürtünme ihtimallerine göre tekrar kontrol edin ve gardırobunuzu en azından akneler gidene kadar birkaç haftalığına tekrar gözden geçirin. Sütyeninizi, kaşıntılı baskıları, kemerleri değiştirin. Pamuklu iç çamaşırlarını tercih edin. Sentetik kıyafetler terlemeniz için tuzak gibidirler ve sivilcelere neden olurlar.

Vücuttaki Sivilcelere Karşı Tedaviler

Günde iki kere duş alsanız ve güneşten korunmak gibi sağlıklı alışkanlıklarınız olsa bile belki bir akşam davetinde giymek istediğiniz elbisenizi giymeden önce ya da bir plaj davetinden önce uygulamak için bazen siz de yüksek verimli özel bir tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz. Burada bahsedeceğim aknelere karşı vücut tedavisini haftada bir gün cuma akşamı veya cumartesi sabahı uygulayabilirsiniz. (Tabii eğer sonuçları daha hızlı bir şekilde almak isterseniz her gün de uygulayabilirsiniz.)

Cildinizi bu uygulamaya hazırlamanın iki yolu vardır. İlki, eğer zamanınız kısıtlıysa bir duş almak, diğeriyse bütün bir akşam zamanınız varsa küvette rahatlamaktır. Duş alacaksanız, en az iki dakikanızı salisilik esaslı duş jeliyle ılık suyun (sıcak değil) altında geçirdiğinizden emin olun. Bizim deneyip sevdiğimiz ürünler Zapzyt Acne Wash with Soothing Aloe & Chamomile ve Lancome Body Delisse Immediate Soft Touch Mo-isturizing Body Wash’tır. İkinci tercihimiz, içerikleri açısından güvenli bulunmayan fakat kuru ciltler için en iyi seçim sayılabilecek bir üründür. Popüler olan Murad Acne Body Wash’ı ise önermiyoruz çünkü triklosan ve hidrojen peroksit gibi toksik potansiyeli olan içeriklere sahiptir ve cildin hassasiyetini artırır. Her ne olursa olsun, vücut şampuanınızı yüzünüzde ya da saçlarınızda kullanmadığınızdan emin olun.

Rahatlatıcı antibakteriyel bir cilt banyosu için; 1 bardak Epsom tuzunu sıcak suda eritin. Beş damla sarı papatya yağı, 5 damla limon yağı damlatın (ya da dilimlenmiş limonda olabilir) ve iyi demlenmiş 1 bardak yeşil çay ekleyin. Eğer uygulamaya hazır bir banyo jeli istiyorsanız Lavantalı veya Okalip-tüslü Kneipp Thermal Spring Bath Saks, akneye eğilimli ciltler için harikadır. En az yirmi dakika banyoda bitki çayınızı da yudumlarken sinirlerinizin ve vücudunuzun gevşemesinin tadını çıkarabilirsiniz.

Şimdi vücudunuza eksfoliye uygulamanın zamanı gelmiştir, sonrasında anti-akne maskesi uygulanacaktır. Cildinize scrub uygulamak tercihe bağlıdır; çünkü hassas cildinizi uyarmak istemeyebilirsiniz. Seçtiğiniz scrub olabildiğince mikro taneli olmalıdır. Yumuşak ama cıvık olmayan, elinize sürdüğünüzde büyük taneler değil, küçük parçacıklar bırakan bir scrub tercih etmelisiniz. Elinizi ovduğunuzda elinizi acıtırsa bu, ürünün vücut akneleriniz için çok sert olduğunu gösterir.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Ovalama seansı yapmanın en iyi yolu onu kendinizin hazırlaması ve uygulamasıdır. Başlamak için 1 bardak (200ml.), vücut yağı (Ecco Bella, Dr. Hauschka, Alba Botanicals veya Weleda ürünlerinden herhangi biri olabilir) ve 1 bardak arıtılmış deniz tuzu ya da kahverengi şekere ihtiyacınız var. Bir cam kapta bunları karıştırın. İsterseniz bir ya da iki damla sevdiğiniz esansiyel yağdan veya aknelere karşı etkili olması için sarı papatya ve çay ağacı yağından damlatabilirsiniz.

Ovalmaya ayaklardan başlayarak daireler yaparak yukarıya doğru çıkın, böylece kan dolaşımını canlandıracaksınız. Sivilcelerinizin bulunduğu bölgelere ve göğüs kafesinize daha nazik davranın. Eğer sert bir şekilde ovalarsanız sivilcenin kopmasına neden olabilir ve iltihaplanmasına yol açabilirsiniz. Doğru eksfoliasyon hafiflik sağlamalıdır, kan akışının hızlanması sebebiyle geçici kızarıklıklar olabilir. Vücudunuzu durulayın, kalan yağları vücudunuza masaj yaparak yedirin. Küvete bir kere daha dalın. Şimdi cilt yüzeyindeki yağlar toplandıkça vücudunuz daha çok nemlenmeye başlayacaktır.

Vücut aknelerini temizleme tedavisinin en önemli kısmı kil maskesidir. Beden maskesini hazırlamak için Vı bardak beyaz veya mavi kil, yanında V2 bardak sert demlenmiş yeşil çay ve 3 çay kaşığı bal gerekmektedir. Obekleşme olmayıncaya kadar karıştırın. Sivilce olan bölgelere bol bol maskeden sürün ve kurumaya bırakın. Ayrıca ergenler için önerilen maskelerden de kullanabilirsiniz.

Maske kuruduğunda durulayın ve temiz bir havluyla hafifçe vurun. Çay ağacı yağı veya salisilik asitle (hamileyseniz kullanmamalısınız) yüzeysel bir tedavi uygulayın ya da acil olarak C vitamini tozuna (philosophy Hope and a Prayer) 3-5 damla kuşburnu karıştırın. Veya çuha çiçeği yağı sivilcelerin üzerine direkt uygulayın. Uyarı: Bu, sızlama hissetmenize yol açabilir. Beden bakımınız bittiğinde hafif ağırlıklı bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Örneğin; Avalon Organics Lavender Thera-peutic Hand & Body Lotion, Jason Natural Cosmetics Aloe Vera %70 Ail-Over Body Lotion veya Kiss My Face Oil Free Moisturizer with NaPCA ürünlerini kullanabilirsiniz. Gece elbiseniz dekolteyse veya kolları açıksa sivilceli yerleri mineral bir ürünle pudralamak isteyebilirsiniz. Pudra veya krem bronz-laştırıcı, siyah noktaları ve akne sonrası izleri kapatabilir fakat parlayan herhangi bir şey sürerseniz cildinizdeki pürüzleri ve akneleri hemen gözler önüne serecektir.

Vücut Akneleri için Spa Uygulamaları

Vücut Ovalama

Spa vücut ovalama metotları, yüz ovalamayla aynı prensibe dayanır (fakat rahatına daha fazla düşkünler içindir). Uygulama süresince terapist, masaja bacaklardan ovalayarak başlar. Bütün vücudunuz sıcak bir örtüyle veya pamuklu çarşafla örtülmüş ve rahatlamaktadır. Çoğu spa kalitesindeki vücut ovalama uygulamaları deniz tuzuyla veya kahverengi şekerle yapılmaktadır, bu da akneye eğilimli ciltler için harikadır. Esansiyel yağlar, bitkisel esanslar, kil ve çamurlar, kırmızı şarap ve meyve ezmesi cildin yenilenmesini ve ferahlamasını sağlar. Ovalama seansı buhar havlularıyla veya duşla son bulur. Bazen vücut ovalama uygulama seansını güneşsiz yanma seansı izler. Lütfen unutmayın, vücut ovalamaları ve güneşsiz yanma seansları hamile bayanlara ya da emziren annelere önerilmez.

Sonunda üzerinizdeki kabuk çözülür ve bitkisel, mineralli banyoyla, sıcak havlu masajıyla veya Vichy duşu tedavisiyle devam edilir. Unutmayın ki tek kullanımlık kısa şortlar uygulamaya başlamadan önce verilmektedir, böylece değerli iç çamaşırınız zarar görmemektedir.

Thalasso Terapi

Bu spa uygulaması, 19. yüzyılda Fransa’da geliştirilmiştir. Thalasso terapisi kalsiyum sülfat, potasyum ve magnezyum açısından zengin deniz suyu kullanımına dayanır. Bu, özellikle vücut sivilcelerinin iyileştirilmesi için yararlıdır. Antivi-ral, antibakteriyel ve antibiyotik özellikleriyle tanınan çeşitli tipte su yosunları kullanılır. Thalasso terapide, önce sıcak deniz suyuyla duş yaptırılır, sonra vücudunuz deniz çamuruyla, yosunla veya deniz tuzu maskesiyle kaplanır, önceden deniz suyunda ıslatılmış deniz yosunuyla sarmalanır. Bu sıcak sarmalda durduktan sonra (kendinizi özellikle suşhi gibi hissediyorsunuz) bu karışım hidroterapi duşla veya Vichy duşuyla arındırılır. Yine bu tedavi hamile bayanlar ve emziren anneler için önerilmez.

Hidroterapi

Bu yöntem basitçe bitkisel karışımlı tuzların ve esansiyel yağların olduğu sıcak bir küvette rahatlamaya dayanır, böylece terleyerek toksinlerinizi atmaya yardımcı olur ve rahatlatır. Hidroterapiyi vücut ovalama veya vücut sarmalama takip edebilir. Bir başka tip hidroterapi ise siz masaj tahtasına yatarken üzerinizdeki bir sıra Vichy tarzı duştan sular dökülmesi esasına dayanır.

Balneoterapi

Bu uygulama basitçe termal havuzda veya banyoda banyo yapma esasına dayanır. Balneoterapi Antik Yunanlılar ve Romalılar tarafından kullanılmaktaydı ve Avrupa’daki ilk spa 1800 yılında termal suların çıktığı bir alan üzerine kuruldu. Çoğu mineral banyosu sülfür içerir, bu da akne, deri iltihabı ve gül hastalıklarının tedavisinde harikadır. En popüler ve sülfür yönünden zengin Balneoterapi merkezleri arasında Almanya’daki Car bad ve Marienbad, İtalya’daki şahane Bagni di Pisa, İspanya’daki Balnerio de Blancafort, Şili’deki Altiplano Hot Springs ve Kaliforniya’daki Sycamore Mineral Springs Re-sort in San Luis Obispo gelir. Diğer önemli termal su merkezleri ise Macaristan Budapeşte’de ve İtalya Tuskana’dadır.

Vücut Sarmalama

Vücudunuzu sarmalamadan önce bir estetiysen tüm bedeninize kuru fırçalama veya eksfoliasyon uygulayabilir, böylece daha iyi terlersiniz. Sonra tüm bedeniniz çamurla, kille veya çeşitli maskelerle (bazen çikolata bile olabilir!) kaplanır, bu spaya göre değişir. Ardından bedeniniz metal folyoyla veya plastikle sarılır, bazen de sıcak örtülerle kaplanır, böylece terleme başlar ve toksinler ciltten atılır. Otuz dakika veya bir saat

 
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.