Sivilceler için Evde Yapılan Cilt Bakımları

Cilt Bakımı - Cilt Sağlığı


AKNE TEDAVİLERİ

Sivilceler için Evde Yapılan Cilt Bakımları

Bir sağlık rutinini uygulamaya karar verdikten sonra (çift temizleme, tonik, tedavi ve güneş koruyucu) cildiniz düzenli dozlarda yüksek performanslı özel tedavilere ihtiyaç duyacaktır. Haftada ayıracağınız yarım saatlik bir zaman, büyük farklılıklar meydana getirecektir. Cuma akşamı veya cumartesi sabahı yapabileceğiniz bu haftalık rutinleri bu bölümde bulabileceksiniz. Ayrıca önemli bir buluşmanızdan önce beklenmedik bir sivilceniz çıktıysa devam eden rutininizle birlikte bu durum için özel yoğun bakımınızı da uygulayabilirsiniz.

Düzenli kullandığınız temizleyicilerle yüzünüzü yıkayın. Ilık suyla durulayın ve yeni bir havluyla kurulayın. Ev yapımı veya organik bir cilt yenileyiciyi seçiminize göre uygulayın: Eğer iltihaplı yaralarınız varsa meyve asidi bazlı peeling losyonu uygulayabilir veya yumuşak partiküllü bir fırçayla da akne sonrası kahverengi noktaları temizleyebilirsiniz. Cilt yenileyicinizi iki dakika boyunca daireler hâlinde masaj yaparak uygulayın. Durulayarak temizleyin ve yüzünüzü havluyla hafif vuruşlarla kurulayın.

İltihap önleyici buhar banyosu bakımı hazırlayın: Filtrelen-miş ya da mineralli suyu kaynattıktan sonra seramik, cam veya metal bir kaba koyun (dikkat edin, kap sıcak olacaktır). Ve içine sarı papatya, okaliptüs, biberiye veya çay ağacı yağlarının her birinden birer damla damlatın. Eğer hamileyseniz biberiye yerine limon yağı kullanın.

Başınıza pamuk bir havlu örtün ve havluyla kabın çevresini kapatın. Şimdi buharların cildinizi açmasına izin verin. Gözlerinizi kapatın ve yavaş nefes alın. Bu uygulama, ayrıca sinüs problemlerinizin iyileşmesini hızlandıracaktır. Beş dakika bu buharda kalın. Cildiniz ıslanmaya başladığında scrubla iki dakika boyunca masaj yapın. Durulayarak temizleyin ve havluyla hafifçe vurarak kurutun.

İnce bir katman kil bazlı evde yapılan maskeyi veya karbon maskesini uygulayın. Kuruyuncaya kadar bekleyin. Mineral suyla durulayarak temizleyin ve havluyla hafifçe vurarak temizleyin.

Tedavinizde uyguladığınız toniği sürün ve üzerine nemlendirici kullanın.

İkinci teknik tamamen farklı bir yaklaşıma dayanmaktadır. Önemli bir görüşmenizden önce yeni çıkan sivilcelerinizi bu yoğun işlemlerle tedavi edebilirsiniz. Ilık suyla yüzünüzü durulayın ve yeni bir havluyla kurulayın. Birkaç buz parçasını kırın veya ezin ve temiz bir gazlı bezin içine veya küçük bir havluya sarın. Buzları sivilcenin üzerinde gezdirin. Bu şekilde soğuğa dayanabildiğiniz kadar tutun fakat 10 dakikayı geçmesin. Buzları çekin ve sivilce üzerine reçetesiz satılan içinde lavanta veya çay ağacı yağı olan bir sivilce tedavi ilacı sürün. Dört saatte bir tekrarlayın, sonunda yara küçülünce ve kırmızılığı gidince tedaviyi tamamlamış olacaksınız.

Bir başka acil sivilce tedavisi ise eğer sivilceniz acılı ve görünür büyüklükte ise özellikle etkilidir ve yalnızca beş dakika içinde durumu iyileştirir.

Bir bardak mineralli veya arıtılmış suyu kaynatın ve içine bir çay kaşığı deniz tuzu ekleyip tamamen eriyinceye kadar karıştırın. Suyun sizi yakmayacak kadar ılıdığına emin olun. Bir pamuk topağım veya gazlı bezi bu karışıma batırıp sivilcenin üzerine bir dakika veya daha uzun bir süre bastırın. Şimdi pamuk topağını veya gazlı bezi güvercin ağacı yağına veya tuvalet ispirtosuna batırın ve 30 dakika boyunca nazik bir şekilde sivilceye bastırın. Kurulama kâğıdıyla kurutun.

Bu işlemi aynı sırayı izleyerek birkaç defa tekrarlayın. Bu, ne kadar zamanınız olduğuna bağlıdır ya da kırmızılık veya sızıntıda azalma olana kadar devam ettirilir. Eğer beyaz noktaysa buhar işlemi sırasında üzerini alabilirsiniz fakat içindekileri sıkarak çıkarmaya çalışmayın. Deniz tuzu kompresini sivilce kuruyuncaya kadar devam ettirin.

Akneleri Sıkmak

Çoğu dermatolog sivilce sıkma işlemini kabul etmez. Sıkma işleminin daha fazla enfeksiyona ve doku zedelenmesine neden olduğu bilinmektedir (yeni çıkan bir sivilceyi sıkıyorsanız bu doğrudur). Siyah noktaya baktığınızda gördüğünüz şeyin yağlardan ve siyah pigmentlerden oluşmuş katı bir yığıntı olduğunu söylerler. Bunu sıkıp dışarı çıkararak gözeneği temizlemiş olabilirsiniz ama ayrıca bu cilt yağlarını daha dibe ittirme riskiniz de vardır, bu da daha fazla zarara ve sonuçta daha fazla ize yol açar.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Sivilce sıkmanın riskli bir iş olduğunu tamamen kabul ediyorum ancak ortalama bir sivilcenin dokunulmadığında korkunç büyüklükte sivilceye dönüştüğünü, içinin irinle dolu olduğunu, iyileşmesinin haftalar aldığını ve iyileştikten sonra geride sevimsiz bir siyah nokta bıraktığını binlerce kez gördüm. Ayrıca sivilcenin güvenli bir şekilde sıkılabildiğini tecrübe ettim ve bulunduğu alanın bir iki gün içinde mükemmel bir şekilde iyileştiğini de kendim kanıtladım.

Sivilceyi kendi başınıza dışarı çıkartmaya karar verdiyseniz dikkatli ve bilgili olmalısınız. İşte birkaç tane temel kural:

1. Kural: Sivilcenin cilt yüzeyinde gelişmesini tamamlamasını bekleyin ve merkezindeki beyazlık iyice ortaya çıksın. Eğer yalnızca şişmiş ve kırmızlaşmış bir sivilceyi sıkmaya karar verdiyseniz, bu acı verebilir ve altındaki kan damarlarına zarar verebilirsiniz. Ancak gözenekteki tıkanmayı giderecek başka hiçbir şey yapamazsınız. Ayrıca görülür hâle gelen ve çevresinde iltihaplanma olmayan siyah noktaları da çıkarabilirsiniz.

2. Kural: Ellerinizi tamamen yıkayın, özellikle parmak uçlarınıza ve tırnak altlarınıza dikkat edin. Herhangi bir bakteri kalıntısı, iltihaplı akne bölgesini daha da kötü yapabilir. Steril eldiven giymek ya da gazlı bez kullanmak isteyebilirsiniz. Dermatolog Dr. Alanna E Bree’ye göre “En iyisi bakteri dolu elinizi cildinizden uzak tutmanız.”

3. Kural: Doğru aletleri kullanın. Metal ekstraktör, siyah ve beyaz noktalan çıkarmak için harika bir araçtır, özellikle olgun aknelerde ve gözle görülür siyah noktalarda. Bu metal kaşık iki taraflıdır, iki tarafında da birer halka bulunur. Sabit olan halka beyaz noktaları çıkarmak için harikadır, diğer tarafındaki küçük halka ise gözenekleri tıkayan her türlü siyah noktayı dışarı çıkarmada başarılıdır. Bu aletle ilgili en harika şey ise doğru yerlere basınç uygulamasıdır ve çevresindeki cilt dokusuna (tırnaklarla yapılanlar verir) zarar vermez. Aleti kullanmadan önce ve kullandıktan sonra alkolle temizlediğinizden emin olun.

4. Kural: Katı kurallı olmaktan kaçının ve steril, iyi uçlu bir iğne alıp sivilcenin merkezine batırın. Sonra nazikçe sivilcenin etrafından merkeze doğru sıkın. Her taraftan eşit miktarda basınç uygulayın. Temiz bir sıvı çıkana kadar devam edin. Temiz bir peçete veya tuvalet kâğıdıyla veya gazlı bezle hafif dokundurarak sıvıları emdirin. Açılan sivilcenin etrafına yayılmama-sına dikkat edin.

Alternatif olarak tıbbi bir damlalık kullanabilirsiniz. Damlalığı sivilcenin merkezine gelecek şekilde yerleştirin ve basınç uygulayın. İrin çıkana kadar nazikçe bastırın.

5. Kural: Sivilce bölgesinden kan geldiğini gördükten sonra sıkmayı bırakın. Akneyi sıkarken kan görmenizle ilgili kötü bir efsane vardır. Bazı insanlar bununla gözeneğin sonuna gelindiğine ve kanın bütün mikropları yıkayarak dışarı çıkardığına inanır. Bu zarar verici bir kandırmacadır. Kanı görmeniz, kıl köklerindeki kılcal damarları çatlattığınız ve bunun da daha fazla iltihaplanma ve ize yol açacağı anlamına gelmektedir. Çıkarmaya çalıştığınız irinin içinde zaten hiç bakteri veya mikrop bulunmamaktadır. Her şey bedeninizdeki akyuvarlar (mak-rofajlar) tarafından yok edilmiştir. Yalnızca önemli olmayan maddeleri dışarı çıkarmakta olduğunuz için bunu yaparken de kan dolaşımına atık eklemeye gerek yoktur.

6. Kural: iyileşmesi için zaman tanıyın. Eğer nazikçe temiz-lediyseniz sivilcenin olduğu bölge bir iki gün içinde iyileşecektir. Bandajsız ya da herhangi bir şeyle üzerini kapamadan kurumaya bırakın, var olan şişkinliğin üzerini soğuk alkollü pamukla, tuzla veya güvercin ağacı solüsyonuyla nemlendirebilir, birkaç dakika uyguladıktan sonra yine açık bırakabilirsiniz.

İnatçı bir sivilceniz varsa ve basitçe çıkartamıyorsanız, hızlıca uygulayabileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır. Birincisi, yarım bardak sıcak suya lA çay kaşığı tuz ekleyerek karıştırın. Gazlı bezi bu karışıma daldırın ve sivilcenin veya siyah noktanın üzerine koyun. Birkaç dakika böyle bekleyin. Sıcak yarayı yumuşatacak ve içindeki sıvıları cilt yüzeyine çekecektir. Bunu bir kereden fazla yapmanız gerekebilir. En iyisi beyaz nokta görünmeden ve sivilce olgunlaşmadan sıkmamaktır.

Sivilce bantları, sığ bir şekilde dolup kapanan gözeneklerde etkili olmaktadır fakat siyah noktaların ve olgun sivilcelerin temizlenmesinde yeteneksizdirler. Burnumuza bir sivilce bantı yapıştırdığımızda ve kurumalarını bekleyip çektiğimizde gözeneklerin içindeki bazı atıkları toplamış oluruz. Bu siyah nokta değil, gözenek içindeki cilt yağıdır. Biz gözenekteki cilt yağını çıkardığımızda aynı şekilde tekrar dolarlar (çünkü cilt yağları bu şekilde çalışır).
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.