Anasayfa / Sağlık Haberleri / Sirke modern tıbbın da ilgisini çekti!

Sirke modern tıbbın da ilgisini çekti!Sirke modem tıbbın da ilgisini çekti!

Sirkenin yararları eski tıbbın yanı sıra Ortodoks/modern tıbbın da ilgi alanında. Yrd. Doç. Dr. Aysun Çetin, Üzüm kitabında sirkenin yararlarını şöyle sıralıyor:

“Sirke, fermentasyon ürünü olduğu için bağırsak florasında bulunan probiyo-tikleri artırır. Probiyotikler, bağırsak florasında bulunan faydalı bakterilerdir. Probiyotiklerin bağışıklık sistemini güçlendirmek, salgıladıkları enzimlerle yiyeceklerin hazmını kolaylaştırmak, vitaminlerin (K, B12, biyotin, niasin vb) sentezini yapmak, bağırsak duvarını zararlı maddelerden korumak ve bağırsak geçirgenliğini azaltmak, toksinlerin (zararlı maddelerin) kan dolaşımına geçmesini engellemek, gastrointestinal semptomları (reflü, ishal, kabızlık vb) azaltmak, besin alerjilerini ve ekzemayı önlemek, depresyonu azaltmak (triptofan), kronik enflamatuvar (iltihabi) hastalıkların ve kanserin oluşumunu engellemek gibi pek çok yararlı etkileri vardır.

sirke tipSağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Sirke antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu nedenle sebze ve meyveler, mikroplarından temizlenmesi için sirkeli su ile yıkanmalıdır. Ayrıca yapılan araştırmalarda yaraların tedavisinde, protez dişlerin temizliğinde sirkenin faydalı olduğu gösterilmiştir. Japon bilim adamları, yaptıkları deneysel çalışmalarda sirkenin yüksek kan basıncını düşürerek antihipertansif özellik gösterdiğini tespit etmişler ve bu etkinin asetik asitten kaynaklandığını ileri sürmüşlerdir. Yapılan başka çalışmalarda ise sirkenin renin- anjiotensin sistemini bloke ederek tansiyonu düşürdüğü bildirilmiştir.

İlk kez 1988 yılında Dr. Ebihara ve ekibi, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde sirkenin yüksek olan kan şekeri düzeylerini düşürücü etki gösterdiğini tespit etmişlerdir. Daha sonraki yıllarda yapılan çalışmalar bu bulguyu doğrulamış, sirkenin insülin duyarlılığını artırarak antiglisemik (kan şekerini düşürücü) etki gösterdiği bildirilmiştir.

Sirkenin, iştah kesici ve zayıflatıcı özelliği de vardır. Bu özelliği, gastrik boşalma zamanını geciktirici etkisinden kaynaklanmaktadır.

Yapılan çalışmalarda, sirkenin kansere karşı da etkili olduğu bildirilmiştir. Japon bilim adamları ‘bağırsak’, akciğer’, ‘meme’, ‘mesane’, ‘prostat’gibi çeşitli kanser tipleriyle ilgili yaptıkları test tüpü çalışmalarında sirkenin kanser hücrelerini ‘durdurucu’ etki gösterdiğini belirlemişlerdir. Yine yapılan hücre kültürü çalışmalarında sirkenin programlı hücre ölüm mekanizmasını (apopitozisi) uyarmak suretiyle kanser hücrelerinin kontrolsüz çoğalmasını önleyerek lösemiye karşı etkili olduğu gösterilmiştir.”
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.